Yaylalara mevsimsel göç kararları

Burdur genelinde yaz aylarında cereyan eden yaylalara göç sebebiyle yeni tip koronavirüs (Kovid19) kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar açıklandı.

Burdur Valisi Hasan Şıldak sosyal medya hesabından, İl Hıfzıssıhha Kurulunun yaylalara mevsimsel göç trafiği hakkında aldığı kararları paylaştı.

Yoğun kentleşmenin yarattığı problemler,

Hava sıcaklıkları

Ve küçük zirai faaliyetler insanları yaylalara itiyor.

İl Hıfzıssıhha Kurulu, il merkezinden ve ilçelerden yaylalara doğru vuku bulan mevsimsel göç olgusunu Kovid19 salgını etkileri çerçevesinde değerlendirdi.

Yayla turizmi hakkında 4 karar aldı.

  • Vatandaşlar, yaylalara tek yönlü olarak çıkabileceklerdir.
  • Yaylaya gideceklerin Kovit19 bulaşı açısından sorunsuz olduğu kontrol edilecek (pozitif vaka veya Sağlık Bakanlığı filyasyon sisteminin içinde yer almaması durumunun İl/İlçe Sağlık birimlerince kayıtlar kontrol edilerek teyit edilecek.)
  • Yaylaya gidecek olanlar isim, kişi sayısı, gittiği bölge ve gidiş tarihini İl/İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğüne kaydettirecek. Tarım ve Ormancılık Müdürlükleri bu bilgileri, en hızlı şekilde İl/İlçe Jandarma Komutanlığına ve İl/İlçe Sağlık Müdürlüğüne/Toplum Sağlığı Merkezine bildirecek.
  •  Ulaşımda sosyal mesafe ve diğer kurallar ile ilgili genelgelere uyulması koşuluyla vatandaşlarımızın bu yöndeki taleplerine izin verilecek.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir