Yaz saati uygulaması, AKP’nin elektrik şirketlerine, ceremesini halkın ödediği kıyağıdır

Halkın isteği: Derhal kış saati uygulamasına geçilmelidir!

Kış aylarında öğrencileri, velileri ve tüm halkı büyük sıkıntıya sokan, bilimsel hiçbir dayanağı bulunmayan, tam tersine elektrik şirketlerine karlarına kar katan bir uygulama olan halkın büyük tepki duyduğu ve ateş püskürdüğü Kalıcı Yaz Saati Uygulamasının derhal ve behemehâl kaldırılması istendi. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Burdur Milletvekili ve Meclisi İdare Amiri Dr. Mehmet Göker, “elektrik tüketiminde tasarruf sağlamayan (…) “aksine tüketimi arttırıcı etkisinin olduğunu tespit edilmiş bulunan” Kalıcı Yaz Saati Uygulaması, “AKP’nin elektrik şirketlerine sağladığı bir kıyak”tır ve “faturasını sıkıntı yaşayan çocuklarımız ve aileleri ödüyor” dedi.

Kış aylarında uygulanan Kalıcı Yaz Saati Uygulaması çocukların ve ailelerin psikolojisini olumsuz etkiliyor.

CHP Burdur Milletvekili ve Meclisi İdare Amiri Dr. Mehmet Göker yazılı bir açıklama yaparak, Kalıcı Yaz Saati Uygulaması hakkında “derhal kaldırılmalıdır” dedi.

Açıklamasına, “Yüz yüze eğitimin yeniden başladığı 2021-2022 eğitim öğretim yılında, uygulanmakta ısrar edilen Kalıcı Yaz Saati Uygulaması çok erken okula gitmek zorunda kalan öğrencilerin ve ailelerinin psikolojisini olumsuz etkilemektedir” diye başlayan Dr. Göker, “Yapılan araştırmalar, kısalan uyku süresi ve azalan uyku verimi nedeniyle, santral sinir sistemi, endokrin, dolaşım ve bağışıklık sisteminin olumsuz etkilendiğini, bu nedenle bireyin ve halkın sağlığın da olumsuz etkilediğini göstermiştir. Yine yaz saati uygulaması sonrası trafik ve iş kazalarında artış olduğunu gösteren bazı çalışmalar da bulunmaktadır” dedi.

Dr. Göker açıklamasının devamında şu görüşleri ileri sürdü:

“İTÜ tarafından hazırlandığı iddia edilen fakat bir türlü kamuoyuna açıklanmayan raporlara dayandırılarak kalıcı hale getirilen yaz saati uygulamasının enerji tasarrufuna bir katkı sağlamadığı, tam tersine elektrik tüketimini artırarak elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin daha fazla kar etmelerine yol açtığı araştırmalarla ortaya konmuştur.

“Elektrik Mühendisleri Odası; Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) elektrik tüketim istatistiklerini temel alarak yaptığı çalışma sonucunda, kış saati uygulamasından vazgeçilmesinin elektrik tüketiminde tasarruf sağlamadığını, aksine tüketimi arttırıcı etkisinin olduğunu tespit etmiştir.

“AKP’nin elektrik şirketlerine sağladığı kıyağın faturasını sıkıntı yaşayan çocuklarımız ve aileleri ödüyor.

“Sabahın zifiri karanlığında, kışın dondurucu soğuğunda, uykusuz, yorgun kalkıp yollara düşmek zorunda kalan binlerce öğrenci, emekçi ve aileleri, üç beş enerji şirketinin daha fazla kar edebilmesi uğruna sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle okula yeni başlayan minicik yavrularımıza bunları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur.

AKP iktidarı her uygulamasında olduğu gibi bu uygulamada da vatandaştan, minicik yavrularımızdan yana değil yandaştan yana karar almıştır.

“Hiçbir bilimsel temele dayanmayan, halkımızın büyük bölümünün sıkıntı yaşamasına neden olan kalıcı yaz saati uygulaması derhal kaldırılmalı ve dünya ile uyumlu olarak kış saati uygulamasına yeniden geçilmelidir.

Dr. Göker açıklamasına, “Bu istek; ülkemizin geleceği milyonlarca öğrenci ve ailelerinin, aynı zamanda emekleri ile bu ülkeyi ayakta tutan çalışanlarımızın isteğidir” diyerek son verdi.

Aşağıdaki haberler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.