Yeni Devlet Hastanesi yerine Platform müdahalesi

Burdur Halkı, Kent Dışına Çıkarılma Hesapları Yapılan Yeni Hastane Operasyonuna

Karşı Mücadele Kampanyası Başlattı; Adım Adım Hastanesine Sahip Çıkacak

Dün (13 Nisan 2016 günü) sosyal medya üzerinden Özçelik tarafından paylaşılan, KıvılcımHaber tarafından haberleştirilen, Kalkınma Bakanlığı’nca projesi benimsenen ve resmi gazetede yayınlanarak resmileşen 300 yataklı yeni Devlet Hastanesinin nerede yapılacağı polemiği ve muamması varlığını koruyor. Bu kapsamda önceki ay yeni hastanenin mevcut yerinden başka bir mekânda yapılacağı haberleri üzerine buna karşı çıkan Burdur Sivil Toplum Platformu (BSTP’nin) yeni bir hamle yaparak mahalle toplantıları yapma ve bu şekilde kamuoyu oluşturma kararı aldığı öğrenildi. İlk toplantı dün akşam (14 Nisan 2016 günü) saat 20,00’de Yeni mahalle halkıyla yapıldı.

AKP Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek’in Burdur halkına aylardır normal devlet görev ve hizmeti olduğu halde müjde olarak verdikleri, en son olarak dün Özçelik tarafından Kalkınma Bakanlığı’nca projenin benimsendiği ve resmi gazetede yayınlandığı haberi verilen 300 yataklı yeni Devlet Hastanesinin nerede yapılacağı polemiği ve muamması varlığını koruyor. Bu kapsamda önceki ay yeni hastanenin mevcut yerinden başka bir mekânda yapılacağı haberleri üzerine buna karşı çıkan Burdur Sivil Toplum Platformu (BSTP’nin) yeni bir hamle yaparak mahalle toplantıları yapma ve bu şekilde kamuoyu oluşturma kararı aldığı öğrenildi. İlk toplantı dün akşam (14 Nisan 2016 günü) saat 20,00’de Yeni mahalle halkıyla yapılıyor.

DEVLET HASTANESİNİN KENT DIŞINA TAŞINMASINDA RANT KOKUSU!

Eski Diş Hastanesi yanındaki Star Kahvehane’de toplanan Yeni Mahalle halkı, “hastanenin yerinde su çıkıyormuş; o zaman Sağlık Müdürlüğü’nün altında da su çıkar! Madem kent dışına çıkacaktınız, o zaman neden 3 milyon lira vererek güçlendirme yaptırdınız; madem taşıyacaktınız, neden 8 milyon lira harcayarak Acil’i yaptırdınız? Amaç yandaşa rant sağlamak mı?” şeklinde sorgulamada bulundu.

Toplantıya Burdur Sivil Toplum Platformu (BSTP) başkanı Kemal Arslan, Yeni Mahalle Muhtarı ve sokağa kadar taşan mahalle sakinleri katıldı.

MUHTAR: HASTANE YAPILACAKSA MEVCUT YERİNE YAPILSIN!

Açış konuşmasını yapan Muhtar, mahallelerinin geleceğini yakından ilgilendiren Devlet Hastanesi’nin mahalle dışına, kent dışına taşınma girişimi nedeniyle toplanıldığını, buna karşı mücadele edeceklerini, hastane yapılacaksa da şimdiki yerinde yapılması taraftarı olduklarını belirterek sözü BSTP başkanı kemal Arslan’a bıraktı.

HASTANENİN KENT DIŞINA ÇIKARILMASI İNSANLARI HEDER EDER

Arslan konuşmasında, bir hastanenin kenti güzelleştirmek ya da geliştirmek amacıyla yapılamayacağını, hastanenin insanlara en yakın yerde yapılmasının bir zorunluluk olduğunu vurgulayarak, “burada merkezde bile hastaneye 20 dakikada ulaşamayan ambulansın bulunduğu bir ortamda hastanenin kent dışına çıkarılması insanları yollarda telef etmek olur” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ UYGULATMAYAN BURDUR

HALKI HASTANENİN KENT DIŞINA ÇIKARILMASINA İZİN VERMEYECEKTİR

Burdur halkının ülkede bir ilk olarak kentsel dönüşümü bile rafa kaldırtmış bir halk olarak hastanesinin kent dışına çıkarılmasına asla izin vermeyeceğinin altını çizen Arslan, “çok sinsi çalışıyorlar. Üniversitede olduğu gibi bir oldubittiye getirmeye çalışıyorlar” dedi.

SAĞLIK MÜDÜRÜNÜNÜN HASTANENİN KENT

DIŞINA ÇIKARILMASI ISRARININ ALTINDA RANT MI BULUNMAKTADIR

Arslan kendisiyle bir görüşme yapan Sağlık Müdürü Hüseyin Özeren’in hastanenin kent dışına çıkarılmasında özel bir çabasının bulunduğunu anladığını, bu kadar ısrar karşısında “bunda bir iş var Özeren nedir bu iş?” diye sorduğunu belirterek, “yoksa Sağlık Müdür de mi rant peşinde” diye sorguladı.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir