Yeni Eğitim Bakanı, eğitim çevrelerinde iyimserliğe sebep oldu

Kimilerinin kıyamet olarak değerlendirdiği, ancak olay ve olgulara bilimsel bakış açısıyla yaklaşan çevrelerin ise dünyanın aynen güneşin çevresinde dönmeyi sürdüreceği şeklinde değerlendirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yürürlüğe girmesi ve bakanların açıklanması sonrasında Milli Eğitim Bakanı’na Prof. Dr. Ziya Selçuk’un getirilmesi eğitim dünyasında iyimserlik ve sevinçle karşılandı. Bu kapsamda Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı Orhan Akın, “yeni dönem birleştirici olsun!” temennisinde bulundu. Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu, bütün olumlu ve iyimserlik yayan geçmiş düşünce ve uygulamalarına rağmen, “Sayın Selçuk, her şeye karşın, yine de bizleri şaşırtacak işler yapar mı? Bekleyip göreceğiz” dedi.

YENİ DÖNEM BİRLEŞTİRİCİ OLSUN

Türk Eğitim-Sen Burdur Şube Başkanı Orhan AKIN, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ülkemize hayırlı olmasını dileyerek, kamu yönetiminde liyakatin esas alınacağı bir yönetim anlayışının bu yeni dönemde hâkim kılınmasını istedi.

BAKANLIK, SENDİKA, CEMİYET,

VAKIF GÖRÜNÜMLÜ ÇETELEREDEN TEMİZLENMELİDİR

Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’a da görevinde başarılar dileyen Akın, “Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarının sendika/cemiyet/vakıf görünümlü çetelerden temizlenerek, eğitim çalışanlarının huzur içerisinde görevini yaptığı bir çalışma ortamının oluşturulması en büyük özlemimizdir” diye konuştu.

Akın şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi resmen başladı. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Erdoğan’ın bugünkü konuşmasında ifade ettiği ‘bu ülkede insanların herhangi bir sebepten ötürü dışlandığı, ötekileştirdiği dönemler inşallah bir daha geri gelmemek üzere geride kalmıştır’ taahhüdünün hayat bulacağı ve özellikle kamu yönetiminde liyakatin esas alınacağı bir yönetim anlayışının bu yeni dönemde hâkim kılınmasını temenni ediyorum.

Ziya Selçuk hayırlı olsun.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya SELÇUK. Hayırlı olsun. Sayın Ziya Selçuk’a yüklenmiş olduğu bu önemli sorumluluğunda başarılar diliyorum. Duam odur ki, epey bir süredir eğitim hayatımızda yaşadığımız sıkıntıların giderileceği, sorunların çözümü için samimi gayret gösterileceği bir yeni dönemi yaşayalım.

ATAMA, TERFİ VE GÖREVLENDİRMELERDE

LİYAKATİN ESAS ALINDIĞI ADİL BİR ANLAYIŞ TEMENNİ EDERİZ

Türk Eğitim Sen olarak tek beklentimiz; atama, terfi ve görevlendirmelerde liyakatin esas alındığı adil bir yönetim anlayışının MEB’de hakim kılınmasıdır. Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarının sendika/cemiyet/vakıf görünümlü çetelerden temizlenerek, eğitim çalışanlarının huzur içerisinde görevini yaptığı bir çalışma ortamının oluşturulması en büyük özlemimizdir.

İnanıyorum ki, bu irade ortaya konulabilirse Türk milli eğitiminin ve eğitim çalışanlarının yaşadığı problemlerin çözümü ve beklentilerin karşılanması anlamında ilk düğme doğru iliklenmiş olacaktır.

Bu başarılabilirse, bizim de, ‘Bizim ilkemiz, önce ülkemiz’ şiarını rehber edinmiş Türkiye sevdalıları olarak, taşın altına değil elimizi gövdemizi koyacağımızın bilinmesini istiyoruz.Yeni Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’u tebrik ediyor, Türk milli eğitiminin geleceği için başarılı hizmetlere vesile olmasını içtenlikle temenni ediyorum.”

İYİMSER OLMAKLA BİRLİKTE TEMKİNLİ BİR YAKLAŞIM

Ziya Selçuk’un bakan atanması sonucu “evde bir bayram havası” estiğini ifade eden bir başlıkla yaptığı sosyal medya açıklamasında Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu, olaya iyimser bir hava bulunmakla birlikte temkinli bir yaklaşım gösterdi.

“8 Temmuz günü ‘yeni’ dönemin ‘yeni’ bakanları açıklanıp Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı yapıldığı öğrenilince nedenini biraz anlayabileceğimiz ılık rüzgârlar esmeye başladı ortalıkta, eğitimin dincileştirilmesinden, sistemin keşmekeşe dönmesinden canı yananlar için. 16 yıldır adım adım ders programlarının din odaklı bir çizgiye gelişi, yandaş kadrolaşma, özellikle 2012’deki 4+4+4 darbesiyle şahlanan imamhatipçilik furyasıyla gelen ‘dindar-kindar’ amaçlı insan yetiştirme programı, eğitim iklimine epeyce kara bulutlar indirdi. İktidar kadrolarının pervasız söz ve eylemleriyle canı burnuna gelen laik ve bilimsel eğitim yanlısı Cumhuriyetçi-Atatürkçü-ilerici-liberal-sağ çizgideki yurttaşların içlerine bir ferahlık gelmesini belki bir an için anlamak gerekir. Çünkü cidden çok bunaltıcı bir ortam yaratıldı.

Ama böyle bir atamayla rehavete kapılmak için vakit çok erken.

Çünkü…

Mutlu’nun açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.

ZİYA SELÇUK BAKAN OLUNCA…EVDE BİR BAYRAM HAVASI!8 Temmuz günü “yeni” dönemin “yeni” bakanları açıklanıp Prof. Dr….

Nazım Mutlu paylaştı: 12 Temmuz 2018 Perşembe

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir