Yeni kimliklerin azizliği

İlk Önce İlin Valisinin Değiştirdiği Yeni Kimlikler vatandaşları Mağdur Ediyor

Eskiden TC Nüfus Cüzdanıydı. Yeni adı TC Kimlik Kartı oldu. Bizim insanımız yenilikçidir, yeniliği sever.  İlimiz de pilot illerden olunca ilk değişikliği de ilin Valisi yapınca vatandaşlar nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartlarıyla değiştirmeye başladı. Ancak aksaklıklar ve mağduriyetler de günyüzüne çıkmaya başladı. Bu kapsamda emekli Ramazan Uğur, yana yakıla yeni kimlik kartının başına açtığı işi ve mağduriyetini KıvılcımHaber’e anlattı. Uğur, sistemde ne eskisi ne de yeni kimlik kartının esamisinin bulunmadığını, kendisinin Burdur’daki kurumlarda vatandaş olarak görülmediğini belirtti.

Nüfus Cüzdanını yeni kimlik kartıyla değiştiren emekli Ramazan Uğur, PTT Bank’tan kredi çekmek istedi. Kimlik kartını ibraz etti. Ancak sistemde kinlikle ilgili bilgilere ulaşılamadı. Eski nüfus cüzdanını verdi. Maalesef eskisi de sistem de yoktu. Değiştirilince e-devletten silinmişti. Ancak ilgili kurum güncelleme yapmayınca yeni kimlik kartı da sistem de görünmüyordu. Dolayısıyla Uğur kredi kullanamadı. Nüfus Müdürlüğü’ne kimliği götürüp iptal ettirmek istedi. Durumu orada öğrendi. Genel Müdürlükçe sisteme yeni kimlik kartının bilgileri verilmemişti.

Yeni kimlik kartındaki mağduriyet yaratıcı bu durumla kaç vatandaş zor durumda kaldı? Örneğin ilk kimlik kartını değiştiren Vali Şerif Yılmaz böyle bir durumla karşılaşmış, mağduriyet yaşamış mıydı acaba? Vatandaş şimdi bu gibi soruları sorguluyor.

Yeni kimlik kartlarının özellikleri nedir?

Vatandaşa ne gibi avantajlar sağlamaktadır?

KıvılcımHaber vatandaşlar için bunu araştırdı.

TC Kimlik Kartı, taklit edilemez. Tahrip ya da tahrif edildiğinde saptanmasına imkân veren görsel ve mantıksal güvenlik özelliklerine sahiptir. En az 10 yıl dayanıklılığa sahip malzemeden üretilmiş kart gövdesine sahiptir. Vatandaşın rahatlıkla taşımasına ve kullanmasına olanak verecek şekilde, kimlik kartları için belirlenen uluslararası standartlara uygun olacak şekilde, standart bir akıllı kart boyutlarındadır. Vatandaşa ait nüfus ve fotoğraf bilgileri kartın üzerindeki yongaya kaydedilmiştir. Bu bilgilerin yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini ve değiştirilmesini olanaksızdır. Kart, kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan (elektronik online sistemiyle) sağlanan hizmetlerin kullanımı sırasında, vatandaşlar için kişisel kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecektir. Standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini desteklemektedir. Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler PIN ve PUK korumalı olarak saklanmaktadır. Kart, sahibinin doğrulanmasını parmak vektörü veya PIN yardımıyla gerçekleştirir. Kartın önyüzünde ve arka yüzünde yer alan bölgeler ve bölgeler içerisindeki bilgiler, Avrupa Birliği tarafından belirlenen DS/CEN/TS 15480-1 standardına uygun olarak geliştirilmiştir. Kartı, dayanıklılık ve diğer test yöntemleri ve kriterleri olarak DS/CEN/TS 15480-1’i ve ISO/IEC 10373-1’i desteklemektedir. Kartı, ilk olarak sağlık ve sosyal güvenlik kurumu uygulamalarında kullanılmaktadır. Vatandaşların, provizyon işlemleri sırasında nüfus cüzdanları yerine TC Kimlik Kartlarını kullanması suretiyle, muayene kayıtları açılacaktır. Muayene sonucunda elektronik olarak girilen reçetelerin, yine TC Kimlik Kartı kullanılarak eczanelerden temin edilmesi sağlanmaktadır. Uzmanların görüşüne göre, yeni kimlik kartları, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkân vermeyen üst düzey güvenlik unsurlarıyla dikkati çekiyor. 1 GB’ye kadar veri depolayabilecek akıllı kartlarda parmak, damar ve avuçiçi izi gibi kişiye özel bilgiler yer almaktadır.

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir