CHP’deki son gelişmeleri usta gazeteci Özçelik yorumladı

AKP’nin 14 yıldır izlediği bütün politikaların çoğu çöktü. Eğitimden dış politikaya sıkıntı yaşanıyor. İşçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf, tüccar, sanayici, … toplumun bütün kesimleri sıkıntıda.

İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz herkesin belini büküyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deyimiyle tulumbanın suyu yok. Sadece tulumbada değil kuyuda da su sıkıntısı var.

MUHALEFET NE YAPIYOR

Normalde böyle zamanlar muhalefet için en uygun zemindir. Ama Türkiye’de durum biraz farklı.

İktidar zorda olması gerekirken muhalefet zorda. AKP’de kriz olması beklenirken, CHP ve MHP’de kriz var.

MHP, “cumhurbaşkanlığı” makyajlı “başkanlık” için AKP’ye destek verdi. Taban isyanda. Yüzde 80’i izlenen politikaya karşı.

Bahçeli kendini kurtarmaya çalışırken partisini feda ediyor.

CHP’ye gelince;

Özellikle ABD Büyükelçisi Bass’ın Genel Merkez ziyareti sonrası ilginç gelişmeler yaşanıyor. Her yaptığı ters tepiyor. Son bir yıla bakmak bile yeterli. İşte bazıları:

TERCİHLER

Abdullah Gül Erdoğan’la papaz oldu, Gül’ü desteklediler.

Bülent Arınç Erdoğan’la papaz oldu, Arınç’a arka çıktılar.

FETÖ Erdoğan’la kavgaya başladı, FETÖ’ye kalkan oldular.

Erdoğan “Şangay İşbirliği Örgütü” dedi, karşısına geçtiler.

 

***

Tercihleri hep aynı oldu. ABD, AB kimden yanaysa, CHP yönetimi de ondan yana tavır aldı.

HDP’LİLERE ZİYARET

Önce tutuklu ve gözaltındaki HDP milletvekilleri için yollara düştüler. Kimisi Mardin’e, kimisi Edirne’ye gitti. Cezaevi ziyaretleri için yavaş davranan Adalet Bakanlığı, CHP’lilerin HDP’lileri ziyareti için çok hızlı hareket etti.

Bu bile onları yollarından döndürmedi.

SLOGAN DEĞİŞTİ

Anayasa değişikliği ve başkanlığa karşı meydanlara çıkma kararı aldı. “Türkiye’yi böldürmeyeceğiz” mitingleri düzenleyeceklerini açıkladılar. Daha ilk mitingde adını değiştirdiler. çe olarak da “Van, Diyarbakır, Hakkari saha çalışmasında tepki gelmesini” gösterdiler.

FETÖ MİTİNGİ GİBİ

İlk miting Adana’daydı. CHP’liler “Türkiye’yi böldürmeyeceğiz” mitingine gitmişlerdi. Ama başka bir miting buldular.

Kürsüden FETÖ’cü isimler, kumpasçılar, … anons edilmeye başlandı. Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Ali Bulaç, Şahin Alpay, …

Hepsi alkışlatıldı. 35 yıldır tanıdığım Adanalı bir CHP’li miting bitmeden telefon etti. Ben ona soracakken o bana sordu: “CHP nereye gidiyor?”

Peş peşe tepkiler geldi. Kumpas mağdurları, vatandaşlar, partililer “yeter artık” isyan ettiler. Arkasından Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı ç. Dr. Fatih Gürsul FETÖ’den gözaltına alındı. Sanki Adana mitingine kapak oldu.

UMUTLARI BATI

“Kıdemli” CHP’li dostlarla konuştum. Moralleri bozuk. Çoğu CHP’den umudunu kesmiş. “CHP yönetimi hâlâ ABD ve AB’nin Erdoğan’ı indirip kendilerini iktidara getireceği beklentisi içinde” dediler.

Önemli bir tespit.

Hapisteki FETÖ’cüler de ABD ve AB’nin Erdoğan’ı indirip kendilerini kurtaracaklarını umuyor. Tek kurtuluş olarak ABD ve AB’yi görüyorlar.

İlginç bir tesadüf.

BAŞKANLIK PLANI

AKP; CHP, FETÖ ve HDP’yi yan yana getirmeye büyük özen gösteriyor. 330 ve referandum stratejisini de buna göre planlıyor. CHP yönetimi de buna çanak tutuyor.

Eskiden YCHP denirdi;

Şimdi FCHP deniyor.

İnsan sormadan edemiyor? CHP yönetimi kime hizmet ediyor?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir