“Yeniden şahlanışımızın eşsiz bir yapıtı”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Ercengiz’in mesajı şu şekilde:

Bugün; Bağımsızlık mücadelemizi destanlaştıran İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilişinin 100’üncü yıldönümünü kutlamanın gururunu, onurunu ve sevincini yaşıyoruz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tüm Ulus’un genci ve yaşlısı, kadını ve erkeğiyle kenetlenerek, omuz omuza yazdığı büyük bir kahramanlık destanı olan Kurtuluş Savaşı, birlik ve beraberliğimizi, yurt sevgimizi, özgürlük tutkumuzu dünyaya haykırışımızdır. Bu Zafer ile bağımsızlığımızın anıtı dikilirken, değerli şair Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’ndaki özlü dizeleriyle bu savaşı ölümsüzleştirmiştir.

Yüreği Vatan ve İstiklal sevgisiyle dolu bir Şairin, İstiklal Marşı’yla Ulusumuzun soylu ve yüce yaratılış özelliklerini, duygu ve düşüncelerini en güzel biçimde anlatmış, yurttaşlarımızı ortak düşünce ve değerlerde buluşturmuştur.

İstiklâl Marşı, Türk Ulusunun, yurt ve bayrak sevgisinin, özgür yaşama tutkusunun, haksızlıklara karşı duruşunun, ulusal birlik ve bütünlüğünün simgesi olan İstiklal Marşı, yeniden şahlanışımızı anlatan eşsiz bir yapıttır.

Hiç kuşkusuz İstiklal Marşımız, duruşuyla, anlatımıyla, barındırdığı duygularla; milletimizin gönlünde en seçkin yerini almış ve bu yerini, bu millet var oldukça da koruyacaktır.

İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ulusal marş olarak kabul edilişinin 100. yıldönümünde, başta Yüce Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, TBMM’de Burdur’u milletvekili olarak temsil eden, değerli şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve saygıyla anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.