Milletvekili Uğur’un 12 Mart mesajı

AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, 12 Mart İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabulünün 100. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Milletvekili Yasin Uğur yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türk Milleti’nin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine bağlılığını bir destan gibi anlatan İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milli Marşımız olarak kabul edilmesinin 100. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

Milli mücadelede Türk Milletini bir araya getiren, bağımsızlık mücadelesinde birlik ve beraberlik duygusunu canlandıran milleti topyekûn harekete geçiren İstiklal Marşımız, Büyük Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından 12 Mart 1921 tarihinde yazılarak milli marşımız olarak kabul edilmiştir.

ALLAH, BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLÂL MARŞI YAZDIRMASIN

Büyük bir mücadele ile kazanmış olduğumuz İstiklal Savaşımızı, muhteşem mısralarıyla ebedileştiren fikir ve edebiyat adamı Mehmet Akif Ersoy; Bu toprakların ruhunu, milletin özünü yansıtan İstiklal Marşını kalemiyle değil; yüreğiyle yazmıştır. Onun yazdığı İstiklal Marşı; Ülkesinin bekası için cephede canını siper eden askerlerimizin yiğitliği ve kahramanlığının, Anadolu halkının azmi, kararlılığı ve vatan-millet aşkının vücut bulmuş halidir. Bir milletin bağımsızlık mücadelesini anlatan, dünya üzerindeki yegâne marşlardan biridir.

Tarihinin her döneminde bağımsızlığına ve vatanına yönelen tehditlere birlik ve beraberliğinden ödün vermeden karşı koyan aziz milletimiz, inanıyorum ki Akif’in İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu değerlerimize her zaman sahip çıkacak; ortak sesimiz, ortak vicdanımız olan İstiklal Marşımızı ilelebet muhafaza edecektir. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve Milli Mücadelemizin aziz şehitlerini rahmet ve minnetle anıyorum. Allah, bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.