Yerelde de baskın seçim planı

AKP, yerel seçimlerde de baskın yapmayı, muhalefet toparlanamadan, örneğin liderlik sorununun alevlendiği kargaşa içindeki CHP’nin durumundan yararlanmayı düşünüyor. Yerel seçimler için Ekim ya da Kasım ayı için hazırlık yaptığı, seçimlerin erkene alınması için muhalefete de öneri götürüleceği öğrenildi.

AKP 24 Haziran seçimleri biter bitmez 2019 Mart’ında yapılacak olan yerel seçimleri erkene almak için çalışmalara başladığı, yerel seçimleri Ekim ya da Kasım ayında yapmak için hazırlık yapan AKP’nin, seçimlerin erkene alınması için muhalefete de öneri götüreceği öğrenildi.

Telefonla ulaştığımız Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, kamuoyunda bununla ilgili bir söylentinin dolaştırıldığını ancak kendilerine konuyla ilgili herhangi bir talimatın gelmediğini belirtse de, 24 Haziran seçimleri sonuçları ortaya çıkar çıkmaz Erdoğan’ın partiye yerel seçimlerle ilgili talimat verdiği belirtiliyor. Bu çerçevede AKP yöneticilerinin MHP ile de dirsek temasına geçtiği, yerel seçimleri erkene çekmek amacıyla yapılması gereken anayasa değişikliği için formül arayışına girdikleri bildirildi. AKP’lilerin yerel seçimlerin erkene alınmasının yeni sistemde Cumhurbaşkanı kararnamesi ile gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini de araştırdıkları, ancak hukukçuların anayasanın 127/3’üncü maddesinin buna izin vermediği şeklinde görüş verdiği öğrenildi.

EKONOMİ SIKINTILI

Bu çerçevede kamuoyu araştırma kuruluşları ve profesyonel kadro ile önümüzdeki günlerde bir değerlendirme toplantısı yapılacağı bildirilirken, Aydınlık’a konuşan bir AKP MKYK üyesi şu değerlendirmeyi yaptı:

“Henüz kesin bir karar yok. Ama Türkiye seçimlerden yoruldu. Şimdi 9 ay sonra da yerel seçimler var. Ekonominin durumu da ortada. İş ciddi. Bu kadar uzun süre seçim ekonomisiyle gidilmesi mümkün değil. Seçimler nedeniyle ekonomiyle ilgili radikal kararlar almak zor. Hiçbir iktidar bunu yapamaz. Bu nedenle yerel seçimleri ekim-kasım aylarına çekersek, seçim tartışmasını bir an önce bitirir gerekli radikal kararları alırız. Seçimler zamanında yapılırsa bunun ülkemize maliyeti yüksek olur. Muhalefet de anlayışlı olursa bu işi aşarız. Anayasa değişikliğini gerçekleştirir yolumuza devam ederiz.”

KILIÇDAROĞLU İSTEMİŞTİ

AKP MKYK üyesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2017 Ekim ayında yerel seçimlerin erkene alınması teklifi yaptığını ifade ederek, Kılıçdaroğlu’nun, “şimdi teklif ediyorum. 17 ay beklemeyelim yerel seçimler için. Buyurun gelin seçimleri erken yapalım. 367’yi bulamama kaygınız mı var? Söz! Getirin, destek verelim” sözlerini anımsattı.

AKP KURNAZLIK YAPARAK YAKALADIKLARI

DALGAYLA YEREL SEÇİMLERİ YAPMAK İSTİYORLAR; BİZ OYUNA DÜŞMEYİZ!

AKP’nin yerel seçimleri erkene alma girişimine muhalefet ise soğuk. Aydınlık’a konuşan bir CHP yöneticisi, şu anda konunun parti organlarında konuşulmadığı için ismen bir yanıt veremeyeceğini kaydederek, “şahsi görüşüm AKP kurnazlık yaparak 24 Haziran’ın dalgasıyla yerel seçimleri yapmak isteyecek. Ama biz AKP’nin bu oyununa düşmeyiz. Ekonomiyi, gerekçe gösterirlerse biz de onlara ‘hani büyüme yüksekti, ekonomi tıkırındaydı’ yanıtını veririz. AKP’nin makyajı kısa sürede dökülecek. Zaten daha 1,5 yılları varken seçimleri erkene aldılar. Herkes gerçeği görsün seçim ondan sonra yapılsın” diye konuştu.

ANAYASA’NIN YEREL SEÇİMLERLE İLGİLİ MADDESİ:

Madde 127: … Mahalli idarelerin seçimleri, 67’nci maddedeki esaslara göre beş yılda bir yapılır. Ancak, milletvekili genel veya ara seçiminden önceki veya sonraki bir yıl içinde yapılması gereken mahalli idareler organlarına veya bu organların üyelerine ilişkin genel veya ara seçimler milletvekili genel veya ara seçimleriyle birlikte yapılır.

ANCAK ERDOĞAN’IN PLANI KILIÇDAROĞLU’NA YARAYACAK!

Gazeteci Hikmet Çiçek

Her ne kadar, CHP yetkilileri “AKP’nin oyununa gelmeyiz” deseler de, kazan kaldırmış İnce ve iç muhalefetle başı dertte olan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun elinin yerel seçimleri erkene alma teklifinin götürülmesi durumunda güçleneceği, Kılıçdaroğlu’na “belediye başkan adaylarını belirleme ve olağanüstü kurultayı erteleme fırsatı” sağlayacağı ileri sürüldü.

Aydınlık Gazetesi’nde Hikmet Çiçek’in haberine göre, İstanbul’da kurmaylarıyla birlikte bir toplantı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na daha önce yapılan açıklamada 24 Mart 2019 tarihinde yapılacağı belirtilen yerel seçimlerin bu yılın Ekim ayında yapılmasını önereceği belirtildi. Aynı haberde Erdoğan’a yakın bir kurmayın, “3 Kasım 2019’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimi nasıl öne alındıysa, yerel seçimler de erkene çekilebilir. Bu durum Kılıçdaroğlu’nu da rahatlatacaktır. Belediye başkanlarını istediği gibi belirleyecektir. Seçimlere giden bir partide erken kurultay talepleri de olmayacaktır” dediği ifade edildi.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin, “seçim öncesinde gidemediğim illerden başlayarak 81 vilayete gideceğim” şeklindeki açıklaması, erken kurultay hazırlığı olarak yorumlandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise CHP MYK sonrasında seçim sonuçlarından sonra yaptığı ilk konuşmasında, parti içerisinden yükselen “İstifa” talepleri için şu ifadeleri kullandı:

“CHP’nin bütün üyeleri, kendi aramızda oturur konuşuruz, tartışırız da.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.