Yılbaşı yasakları kararı: Tam kapanma kaç gün?

Burdur Valisi Ali Arslantaş Başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla yılbaşında 3 gün 4 gece tam kapanma sağlanacak. 31 Aralık Perşembe akşam 21,00’den başlayan sokağa çıkma yasağı 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05,00’e kadar tam 3,5 gün sürecek.

30 Kasım kararlarına ek kararlar geldi.

3o Kasım Kabine kararlarıyla ikinci bir emre kadar, hafta içi 21.00 – 05.00 saatleri arasında, hafta sonu ise Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamaları getirilmişti.

Bugün, Covid19 salgınıyla mücadelede gelinen aşamanın değerlendirilmesi sonucunda – Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla- ilave kararlar alındı.

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması da göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına karar verildi.

Bu kapsamda:

31 Aralık 2020  – 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, hafta sonlarında (Cumartesi ve Pazar günleri) uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair 01.12.2020 tarih ve 132 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu belirlenen usul ve esasların, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günleri için de geçerli olmasına karar verildi.

01.12.2020 tarih ve 132 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararına Eklenecek Hususlar:

1. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları uygulanan sokağa kısıtlaması süresince balıkçı/balık tezgâhı şeklindeki işyerlerinin de Cumartesi ve Pazar günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabilmelerine,

2. Vatandaşlarımızın dışarıya çıkma ihtiyacını/zorunluluğunu azaltması açısından önemli bir role sahip olan online satış firmalarının servis/dağıtım yapabilecekleri zaman aralığının, vatandaşlarımızın bu yöndeki talepleri doğrultusunda hafta içi ve hafta sonlarında 10:00 – 24.00 saatleri olarak belirlenmesine,

Lokanta, restoran, pastane, tatlıcı gibi yerlerin de hafta içi ve hafta sonlarında 10.00 – 24.00 saatleri arasında paket servis yapabilmelerine,

3. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde muaf tutulacak yerler ve kişilere dair Ek’li listeye;

Zorunlu müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatların,

Yaklaşan yılsonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla noterlerin,

Eklenmesine ve belirtilen görevlere dair zaman ve güzergâhla sınırlı olacak şekilde istisna kapsamına alınmasına,

Yukarıda belirtilen yargısal görevlerin icrası kapsamında avukatların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verilmesine,

4. Faaliyetlerine ara verilen ana sınıfları ile ilgili olarak, Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim gerçekleştirebilmesine, velilerin talebine bağlı olarak ilgili  il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin kararı doğrultusunda resmi anaokulları, özel eğitim anaokulları ve uygulama sınıflarında yüz yüze eğitime geçilebilmesine karar verildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir