Çin yeni Büyükelçisi, Dr. Doğu Perinçek’i ziyaret etti

Çin’in Yeni Büyükelçisi LİU Shaobin’den, Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’i ziyaret

Cumhurbaşkanına güven mektubunu sunarak görevine başlayan Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i parti genel merkezinde ziyaret etti. Büyükelçi, “Türkiye ve Çin, hedeflerine el ele yürüyecektir” dedi.

Vatan Partisi Genel Merkezinin paylaştığı bültene göre, Cumhurbaşkanına güven mektubunu sunarak görevine başlayan Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e parti genel merkezinde Vatan Partisi Çin Temsilcisi Adnan Akfırat ve AK Parti’nin önde gelenlerinden, BMC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak’ın da hazır olduğu bir ziyarette bulundu. Büyükelçi, “Türkiye ve Çin, hedeflerine el ele yürüyecektir” dedi.

Vatan Partisi Çin Temsilcisi Adnan Akfırat ve AK Parti’nin önde gelenlerinden, BMC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da görüşmede hazır bulundu.

BÜYÜKELÇİ: “SAYIN PERİNÇEK, ÇİN – TÜRKİYE

DOSTLUĞUNUN GELİŞMESİNE ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNDU”

Büyükelçi Liu Shaobin, Vatan Partisi’ni ziyaret etmekten ve Doğu Perinçek’le bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Vatan Partisi ve Çin halkının eski dostu, Genel Başkan Sayın Perinçek, ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerin gelişmesinde, her zaman son derece önemli katkılarda bulundu. Sayın Perinçek, hem Çin halkı hem de Çin Komünist Partisi hakkında son derece kapsamlı bilgiye sahip bir lider. Çin’i en az on kez ziyaret ettiğini biliyoruz. Bunu takdirle değerlendiriyoruz” dedi.

İŞBİRLİĞİ İÇİN PARTİLER ARASI TEMASIN ÖNEMİ

Büyükelçi Liu, Türkiye – Çin ilişkilerinin önemini, “şu anda uluslararası düzen ve konjonktür hızla değişiyor; böyle bir dönemde Çin-Türkiye ilişkilerinin önemi her geçen gün artıyor, ön plana çıkıyor. Çin-Türkiye stratejik işbirliğini ve ilişkilerini sürekli olarak geliştirmek, iki ülke ve iki ülke halklarının çıkarlarına uygundur. İlişkilerin gelişmesi için her kesimden ortak çabalar lazım ve bunun için siyasi partiler arasında temaslar çok önemli. Önümüzdeki sene, Çin’de modern ve sosyalist bir ülke inşasında yepyeni bir sayfa açmış olacağız. Çin ve Türkiye halkı hedeflerine kararlılıkla yürüyecektir” sözleriyle vurguladı.

“ÇİN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ DAHA YÜKSEK BİR SEVİYEYE ÇIKARACAĞIZ”

İki ülkenin kalkınma hedeflerine değinen Büyükelçi konuşmasının devamında, “Türkiye de 2023 hedeflerine doğru ilerliyor. İki ülke de kalkınma hedeflerine doğru ilerlerken, el ele vererek ve karşılıklı anlayışı pekiştirerek birlikte yürüyebilir. Önümüzdeki sene aynı zamanda Çin – Türkiye diplomatik ilişkilerinin 50. yıl dönümü. Bu son derece önemli ve iki ülke halkları açısından hatırlanması gereken bir yıldır. Umarım sizinle de birlikte çalışarak, önümüzdeki fırsatları değerlendirerek, Çin-Türkiye ilişkilerini daha yüksek bir seviyeye çıkarmaya çalışacağız. Umarız Çin Komünist Partisi ve Vatan Partisi arasındaki iyi ilişkiler de buna paralel bir şekilde derinlemesine daha da gelişir. Son olarak bizi ağırladığınız için tekrar teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

PERİNÇEK: “TÜRKİYE’YE UĞUR VE ZENGİNLİK GETİRECEKSİNİZ”

Doğu Perinçek de “Sayın Büyükelçimize hoş geldin diyoruz. Türkiyemize uğur getirecekler” diyerek söz başladı ve konuşmasının devamında, “Türkiye’nin, her zamankinden daha çok Çin dostluğuna ihtiyacı var ve biz buna çok önem veriyoruz. Önceki Sayın Büyükelçimiz Deng Li ile Türkiye-Çin işbirliği ve dayanışması için çok başarılı işler yaptık. Sayın Büyükelçimizin birikimini, kariyerini de çok iyi biliyoruz. O’nun da Türkiye’ye güvenlik, uğur ve zenginlik getireceğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇİN’İN TÜRKİYE’YE VERDİĞİ DEĞER

Büyükelçinin statüsünün, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye verdiği değerin bir ifadesi olduğunu vurgulayan Perinçek, “Sayın LİU Shaobin, Çin Halk Cumhuriyeti’nin çok seçkin büyükelçilerindendir ve kendisi Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Genel Müdür düzeyinde çok değerli bir diplomatıdır. Sayın Büyükelçimizin Türkiye’ye gelişini biz, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye verdiği değerin bir ifadesi olarak görüyoruz. Sayın Büyükelçimize yürekten teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE VE ÇİN’İN ORTAK GÜVENLİĞİ VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ UFKU

Perinçek, iki ülkenin, güvenlik ve ekonomik plandaki işbirliğinin önemine ilişkin olarak da “Türkiye’nin güvenliği Çin’den başlar. Çin’in güvenliği de Türkiye’den başlar. Biz Asya’nın iki ucunda hem birbirimizin güvenliğini kuvvetle destekleyen iki ülkeyiz. Aynı zamanda paylaşarak gelişme çizgisinde, ekonomik işbirliğinde geniş ufuklara sahibiz. Onun için geleceğe umutla ve güvenle bakıyoruz. Bu görüşmemize Sayın Ethem Sancak da katılıyor. Türkiye’nin hem ekonomisinde hem de savunma sanayisinde çok önemli biri olan Ethem Sancak kardeşimiz de aynı zamanda AK Parti’nin de önde gelenlerindendir” sözleriyle değindi.

Görüşme iyi dilek ve dostluk temennileriyle samimi bir şekilde son buldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir