Yüreğin yetiyorsa

Çarların işgalci ideolojisini dillendiren Simonyan’ın skandal açıklamasına Mehmet Perinçek’ten tepki: Yüreğin yetiyorsa!

Sputnik ve Russia Today Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Rusya’da bir televizyon programında “Kars ve Ağrı Dağı’nın Rusya’ya geri dönmesini istiyorum” dedi. Moskova Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Perinçek, Simonyan’ın skandal sözlerine sert tepki gösterdi.

Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni, Ermeni kökenli Margarita Simonyan, 3 Ekim 2021 tarihinde Rus devlet televizyonu Rossiya-1 kanalı canlı yayınında skandal bir açıklamada bulundu.

“KARS VE AĞRI DAĞI’NIN RUSYA’YA GERİ DÖNMESİNİ İSTİYORUM”

Milli Mücadele’de Doğu Cephesi

 “Vladimir Soloviyev ile Pazar Akşamı” adlı programda konuşan Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, “Kars ve Ağrı Dağı’nın Rusya’ya geri dönmesini istiyorum…” sözlerini sarf etti.

‘AĞRI DAĞI ERMENİSTAN’IN ANA SEMBOLÜDÜR’

Simonyan, aynı zamanda Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, “Kars ve Ağrı Dağı’nın Rusya’ya geri dönmesini istiyorum. Utanç verici Kars Antlaşmasına kadar buralar, Rusya’ya aitti… Ben emperyal Rus bilincine sahip bir insanım. Daha önce Rusya’ya ait olan her şeyi geri almak isterdim. Daha da utanç verici olan Brest-Litovsk Anlaşması’na göre verilenleri de… O zaman ülkemizin nüfusunun yüzde 30’unu ve büyük toprak parçamızı başkalarına verdik. Ağrı Dağı, Ermenistan’ın ana sembolüdür” ifadelerini kullandı.

Mili Mücadele’de Doğu Cephesi

MEHMET PERİNÇEK’TEN SERT TEPKİ: YÜREĞİN YETİYORSA…

Moskova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek, Simonyan’ın skandal ifadelerine sert tepki gösterdi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Perinçek, “Simonyan yüreği yetiyorsa, bu sözlerini Sputnik_TR’de Türkçe altyazılı yayınlasın. Ayrıca bu, sadece TR’ye değil, RF’ye de karşı” ifadelerini kullandı.

Tarihin hiçbir döneminde Ermenilerin olmayan muhteşem Ağrı Dağı

KARS’IN İŞGALİ VE KURTULUŞU

Kars ve Ağrı Dağı hiçbir zaman Rus veya Ermeni toprağı olmamıştır. Rus Çarlığı, 19’uncu yüzyılın son çeyreğinde mali iflas içinde bulunan Osmanlı Devleti’nin zor durumundan yaralanarak 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında Kars’ı ve o bölgeleri işgal etmişti. Ancak Kazım Karabekir Paşa 1920 yılında BMM ve Reisi Mustafa Kemal’in emriyle Kars’ı işgalden kurtarmıştı. Sovyet Rusya da daha sonra Kars Antlaşması’yla Kars’ın kurtuluşunu kabullenmişti.

Bayan Simonyan, eski Rus Çarlarının emperyalist yolundan yürüyerek şimdiki anti-Amerikan Türk-Rus dostluğuna çalım atıyor.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir