MAKÜ Hayvan Hastanesinde Deveye Çene Ameliyatı Yapıldı

Bugüne dek birçok başarılı ameliyat ve tedavi gerçekleştirilen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Hayvan Hastanesi’nde Antalya’nın Kumluca ilçesinden getirilen deveye çene ameliyatı gerçekleştirildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veterinerlik Cerrahisi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Harun Çınar ile Veteriner Hekim Metin Danacı tarafından alt çene kemiğinde kırık tespit edilen deveye ameliyat ile implant uygulaması gerçekleştirildi.

Ameliyat sonrası konuşan Dr. Öğr. Üyesi Harun Çınar “Meslektaşım Metin Danacı sayesinde bu vakadan haberimiz oldu. Antalya Kumluca’dan gelen devemizde çift taraflı çene kırığı olduğu tespit edildi. Meslektaşım ile birlikte başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Devemiz iki ay içerisinde sağlığına kavuşacaktır” ifadelerini kullandı.

Antalya Kumluca’da yaşayan ve sportif amaçlı deve yetiştiriciliği yapan hayvan sahibi Kemal Özer “Dün öğleden sonra hayvanımızın ağılına girdiğimizde alt çenesinin sallandığı ve ağzının kanadığı gördük. Antalya’ya en yakın büyük fakülte olarak MAKÜ Hayvan Hastanesi olduğunu duyduk. Harun Çınar hocamız ile temasa geçtik ve hayvanımızı buraya getirdik. Bütün tetkikleri, muayenesi yapıldı ve alt çenesinde kırık olduğu tespit edildi. Ameliyat ile implant uygulaması yapıldı. Hayvanımızın sağlığına kavuşmasını bekliyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan ve Aydın Söke’de deve doktoru olarak çalışan Veteriner Hekim Metin Danacı ise “Hayvan sahibi benimle irtibata geçerek devede bir vaka geliştiğini söyledi. Bende kendilerine röntgen çekerek tetkik yapmamız gerektiğini söyledim ve sonrasında Harun Çınar hoca ile irtibata geçtik. Deveyi MAKÜ Hayvan Hastanesine getirdik. Röntgen sonrası alt çenede çift taraflı bir kırık olduğunu tespit ettik. Harun Çınar hoca ile birlikte başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Daha öncede kendisi ile katarakt ameliyatı yapmıştık.” sözlerine yer verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.