15 Temmuz’un siyasi kanadı gündemde; AKP kaynıyor

DR. FAKİ, FETÖ’CÜLÜĞÜN SİYASİ KANADI DA TEMİZLENMELİDİR

15 Temmuz kanlı darbe girişiminden bu yanan bir ay geçmesine rağmen bürokrasi, askeriye, yargı ve sivil kanatlarında temizlik ve ayıklama faaliyeti devam ederken kamuoyunda FETÖ’cü kalkışmanın siyasi kanadına dokunulmadığı yoğun olarak tartışılmaktadır. Bu konuda özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) içinde önemli bir huzursuzluk olduğu, yakınları FETÖ’cülükten tutuklanmış milletvekillerinin topun ağzında olduğu ve bütün gözlerin onlara çevrildiği belirtiliyor. Bu kapsamda AKP Burdur İl Başkanı Dr. Faki, KıvılcımHaber’e verdiği söyleşi de FETÖ’cü “vatan hainleri”nin her alanda olduğu gibi siyasi kanadının da temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Amerikan kara gücü bölücü terör örgütü PKK’yi gömüldüğü hendeklerden çıkarma, Fethullah Gülen’i Cumhuriyet’in demir pençelerinden kurtarma ve Amerikan-İsrail (Kürt) koridorunu açma hamlesi olarak 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimi sonrası süreçte askeriye, bürokrasi, yargı ve polis kanatlarında yoğun bir temizleme operasyonu yapılmasına rağmen henüz FETÖ’nün siyasi kanadına dokunulmadığı kamuoyunda yoğun olarak tartılmaktadır. Darbe girişiminin siyasi ayağında kimlerin olduğu üzerinde siyasi partiler içinde ve kamuoyunda yoğun tartışmalar sürerken AKP’nin, Amerika destekli darbe girişiminin siyasi ayağı için dosya hazırladığı gündeme bomba gibi düştü. AKP Burdur İl Başkanı Dr. Süleyman Faki de KıvılcımHaber’e verdiği söyleşide, Türkiye için bir dönüm noktası olan 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan FETÖ’cülerin hangi sektörde olursa olsun “vatan hainleri”nden temizlenmesi gerektiğini ifade etti.

Aydınlık Gazetesi’ne bilgi veren ve adının açıklanmasını istemeyen bir AKP MYK üyesi, AKP’nin, Amerika destekli FETÖ’cü darbenin siyasi ayağına ilişkin dosya hazırladığı belirterek, izlenecek yol haritasına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karar vereceğini söyledi. MYK üyesi, “harekete geçilmezse, partide kargaşa büyür. Bir an önce sonuçlandırmak lazım” ifadelerini kullandı. İddialara göre, kardeşinin darbeci olduğu belirtilen AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli de hedefte.

AKP MYK üyesi şahıs şunları söyledi:

“İçişleri Bakanımız Efkan Ala’nın bir çalışması oldu. Ayrıca MİT ve emniyetten gelen bilgiler var. Siyasi ayakla ilgili başka partilerden isimlerin de adı geçiyor. Ama esas ağırlık AKP içinden gibi görünüyor. Her gün yeni bilgiler geliyor. Sanırım belli bir olgunlaşmadan sonra harekete geçilir. Bu yapılmazsa partide kargaşa büyür. Bir an önce sonuçlandırmak lazım. Top Cumhurbaşkanımızda.”

AKP MKYK’DA, KARDEŞİ TÜMGENERAL MEHMET DİŞLİ’NİN

DARBEYE KATILAN VE TUTUKLANAN ŞABAN DİŞLİ İSTİFAYA ÇAĞRILDI

AKP MKYK toplantısında kardeşinin darbeci olduğu belirtilen AKP Genel Başkanı Şaban Dişli, istifaya çağrıldı. Genel Başkan Yardımcısı Dişli’nin kardeşi, Tümgeneral Mehmet Dişli FETÖ’cülerle birlikte darbeye katılmıştı.

Haberde, bir MKYK üyesinin toplantıda “Biz kendi içimizde gözden geçirme yapmadık. Kardeşi darbeci olan kişi halen görevde” ifadelerini kullandığı belirtildi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI KURTULMUŞ,

DARBENİN SİYASİ KANADI İÇİN SAVCILARI GÖREVE ÇAĞIRDI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, Yeni Şafak gazetesine verdiği röportajda, darbenin siyasi ayağının ortaya çıkartılması konusunda savcıları göreve çağırmıştı.

“AKP FOKUR FOKUR KAYNIYOR”

Yeniçağ köşe yazarı Ahmet Takan konuyu daha net yazdı: “AKP’nin içi fokur fokur kaynıyor. Kardeşi Mehmet Dişli‘nin darbeci çıktığı ve tutuklandığı AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli‘nin neden istifa etmediği veya görevden alınmadığı artık tüm AKP kulislerinde bağıra bağıra seslendiriliyor. Grup ve MYK toplantılarında şiddetli tartışmalar yaşanıyor. Her gün yüzlerce“FETÖ”cünün tutuklandığı bir o kadar kamu görevlisinin açığa alındığı operasyonlarda itiraf edildiği halde AKP içinde temizlik yapılmamasının ağır sancıları yaşanıyor.
“Kamuoyunda inandırıcılık” hassasiyeti alabildiğine çökmüş AKP’nin üstüne!..”

PARALELİN SİYASİ KANADI DA TEMİZLENMELİDİR

Türkiye’nin yaşadığı 17-25 Aralık operasyonlarıyla 15 Temmuz FETÖ’cü darbe kalkışmasının bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan AKP Burdur İl Başkanı Dr. Süleyman Faki, KıvılcımHaber’e verdiği söyleşide, “ülkemizin hangi noktasında olursa olsun hangi sektöründe olursa olsun tüm sektörlerde siyaset de dâhil olmak üzere bir paralel operasyon yapılmaktadır; yapılmalıdır. Vatana ihanet edenler ayıklanmalıdır. Siyasi kanatta da bu konuda varsa saptanıp bunlar da temizlenmelidir” dedi.

Başkan Faki, il başkanlarına Teşkilatlanmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısının il yönetimlerinde saptanan FETÖ’cü teröristlerin istifalarının sağlanması, sağlanamazsa ihraç edilmesini emreden bir genelde gönderildiğinin doğru olup olmadığı sorusunu “genelde de var, bilgi de var” şeklinde cevapladı.

Yönetim kurulunda saptanmış FETÖ’cünün olup olmadığı sorusuna ise Dr. Faki, “henüz böyle saptanmış biri yok!” diye karşılık verdi.

SÖYLEŞİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir