Silah gösterildiği şartlarda Türk milleti tarihsel benliğine dönüyor, kenetleniyor; Türk milleti Atatürk’te birleşiyor

Türkiye ağırlaşan iç ve dış tehditler karşısında, coşkuyla kutladığı Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100’ncü yılında çözüm için Atatürk’te birleşiyor; Türk milleti kenetlenerek Atatürk’ün çok önem verdiği ve her şey olarak değerlendirdiği iç cepheyi sağlamlaştırıyor. Bu kapsamda Samsun’da “sıcak demiri” soğutuyor; yurdun dört bir yanında ve ilde Atatürk’ü yüceltiyor.

Gelecek günlere yön verecek olan 19 Mayıs ruhu yeniden doğdu.

Demir dağlarını eriten ve Ergenekon’dan çıkışı sağlayan Demirci ruhu ülkenin ufkunda belirdi.

Milli Mücadelenin ilk adımı olan 19 Mayıs’ın 100’ncü yılında sancılar ve krizler içinde bulunan Türk milleti çıkış yolunu yeniden ve yeniden keşfediyor.

21’nci yüzyıl Atatürk yılı olacak denilmişti.

Büyük Atatürk, düşmanlarını bile fethetmeye başladı.

Bu birlik ve beraberlik görüntüsü, Atatürk’te kenetlenme gösterisi dosta güven düşmana korku saldı.

Burdur’da da Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’ncü yılı kutlamalarında büyük Atatürk ön plandaydı. Öğrencilerin jimnastik gösterileri Cumhuriyet’in unutulmaya yüz tutmuş eski 19 Mayıs kutlamalarını hatırlattı. Yüreklere su serpti.

Saat 10,00’da çelenk sunma töreni yapıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Atatürk ve şehitlere saygı duruşunu müteakiben İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunma törenine Gençlik ve Spor İl Müdürü Kemerkaya, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, BARO Başkanı AV. Ramazan Gedik ve öğrenciler katıldı.

Yarım saatlik bir aradan sonra Vali Hasan Şıldak’ın katılımıyla kutlama programı başladı.

İstiklal Marşı tekrar söylendi.

Günün anlam ve önemi üzerine Gençlik ve Spor İl Müdürü bir konuşma yaptı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü
Orhan Kemerkaya

“Bugün, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının, milletimizin tüm onur ve asaletiyle büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının 100. Yıldönümüdür” diyerek başladığı konuşmasında Kemerkaya şunları söyledi:

“Tarih boyunca bağımsız yaşamış olan Türk milletinin dünya üzerindeki varlığını hür ve bağımsız olarak sürdüreceğine inanan ve Atatürk’ün “Türk milletini gene milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır” sözüyle,  yediden yetmişe herkesi arkasına alarak milli mücadeleden tüm yoksulluğa ve tüm yokluğa rağmen Türk milleti başarıyla çıkmıştır.

“Milli mücadeledeki inanç ile birlik ve beraberliğin her zaman örnek alınarak aynı kararlılıkla sürdürülmesi ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Bunun bozulmasına da başta Türk gençliği olmak üzere Türk milleti fırsat vermeyecektir.

“Sevgili gençler,

“Atatürk, en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ata’sının emanetine, Cumhuriyet’e sahip çıkacak; onun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık hedefinin üzerine çıkarılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde birbirine sevgiyle yaklaşan iyi eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılmış Türk genci ülkemizi en iyi şekilde nice 100. yıllara taşıyacaktır.

“Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet’in kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

Şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrencilerin şiir ve kompozisyonları dinlendi.

Dereceye giren öğrencilerin ödülleri Vali Şıldak tarafından verildi.

Kenan Kayalarlı ve Halk Oyunları Ekibinin gösterileri beğeni topladı.

Spor Lisesi’nin öğrencilerinin jimnastik gösterisi, öğrencilerin kuleler kurduğu eski 19 Mayıs kutlamalarını hatırlattı.

Türkiye birinciliğini elinde bulunduran MAKÜ Halk Oyunları Ekibinin gösterisi herkesi büyüledi.

Bilim Sanat Merkezi müzik öğretmeni Emrah Turgut ve öğrencilerinin müzik şöleni, imkân tanındığında sıfırdan başlayarak 3 yılda konser verecek seviyeye nasıl gelindiğini kanıtladı.

Daha sonra kutlama programı son buldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir