Özlenen tablo: Samsun’da liderlerden birlik görüntüsü

Türkiye’nin tek partinin üstesinden gelemeyeceği kadar ağırlaşan sorunlarının çözüm yolunun göstergesi olarak, 19 Mayıs’ta iktidar ve muhalefet Samsun’da bir araya geldi; birlik mesajı verildi.

Tütün İskelesi’ndeki törenlere partilerin Genel Başkanları katıldı. Törende gösteri yapan Solo Türk büyük beğeni topladı.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, etkinliğe, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu katıldı. BBP, ANAP ve DSP liderlerinin de katıldığı tören sonrası hatıra fotoğrafı çekildi.

Bugün 19 Mayıs. Atatürk bugün milli mücadeleyi başlattığı Samsun’a ayak bastı. O günün üzerinden bir asır geçti. Tüm yurttaki törenler Samsun’da taçlandı.

19 Mayıs’ın 100. yıldönümünde Türkiye, Samsun’a akın etti. Devlet erkânı da oradaydı. İktidar ve muhalefet Tütün İskelesi’ndeki törende buluştu.

Erdoğan, liderlerin ellerini tek tek sıktı. Birlik beraberlik mesajı verildi.

İstanbul’dan yola çıkan gemi Samsun’da karşılandı. Kutlamalarda Atatürk ve silah arkadaşlarını temsilen Tütün İskelesi’nden karaya Türk bayrağı çıkarıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla törenler başladı.

Solo Türk’ün gösterisi büyük beğeni topladı. Vatandaşlar o anları telefon kameralarıyla ölümsüzleştirdi.

Solo Türk’ün unutulmaz gösterisinin ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı.

Erdoğan, “Aslında ismi, bayrağı, coğrafyası değişmiş olsa da bizim devletimiz hep tektir” dedi. Tören sonunda liderler hatıra fotoğrafı çektirdi. Genel Başkanlar burada bir kez daha el sıkıştı.

Erdoğan’ın konuşması:

Konuşmasına tüm vatandaşları selamlayarak başlayan Erdoğan, vatandaşların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik etti. 

Erdoğan, “Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tazimle yad ediyorum. Anadolu’ya ayak bastığımız günden bugüne kadar ülkemizin ve milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden tüm şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bir asırdır ülkemizin kalkınması, milletimizin güçlenmesi için emek veren, çalışan, üreten herkesi şükranla anıyorum.” diye konuştu.

“Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sadece Cumhurbaşkanlığı Forsu’muzda temsil edilen 16 devletimizin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi vardır. Bugünkü isimleriyle ifade edecek olursak Avrupa’dan Rusya’ya ve Orta Asya’ya, oradan Moğolistan’a, Çin’e, Hindistan’a, Pakistan’a, Afganistan’a, İran’a, Orta Doğu’ya, Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada ecdadımız devlet kurmuş, hüküm sürmüştür.”

Bu süreç içerisinde pek çok kritik dönüm noktası bulunduğuna ve her dönüm noktasının  açtığı yolların da farklı olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Mesela yaklaşık bin yıl önce Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te kazandığı zafer sadece iki ordunun çarpışmasının sonucundan ibaret değildir. Bu zafer aynı zamanda milletimiz için geleceğini kuracağı yeni bir coğrafyanın kapılarının açılışının müjdecisidir. Coğrafyamızdaki ilk devletimiz Anadolu Selçuklu’nun İznik’ten Konya’ya uzanan ve asırlar boyunca süren serencamı çok daha büyük bir doğumla neticelenmiştir. Söğüt’te toprağa dikilen Osmanlı çınarı 600 yılı aşkın süre boyunca 3 kıta, 7 iklimde şanla, şerefle, gururla bayrağımızı dalgalandırmıştır. Osmanlı’nın takati kesildiğinde de yerini taze bir nefes olarak Cumhuriyet’imiz almıştır. Gazi Mustafa Kemal bir asır önce bugün Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil Osmanlı’nın en parlak, en gelecek vadeden subaylarından biri olarak ayak basmıştır.” 

“Coğrafyası değişmiş olsa da devletimiz hep tektir” Gazi Mustafa Kemal’in beraberindeki arkadaşlarının da her birinin aynı payeyi taşıdığını söyleyen Erdoğan, “Ankara’ya kadar süren uzun yolculuğu boyunca kendisiyle birlikte hareket eden her komutanın her kamu görevlisinin de sıfatı aynıydı. Çünkü bizim geleneğimizde devletin ismi ve

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir