65 yaş ve üstünün yasakları için yeni formül arayışları

65 yaş ve üstü vatandaşların yoğun tepkileri üzerine yeni formüller tartışılmaya başlandı. Bu yaş grubunun sokağa çıkma izinleri haftada 2 güne çıkabileceği gibi, yasakların da tamamen kaldırılması için Haziran ayının 3’üncü haftası düşünülüyor.

Tepkili 65 yaş ve üstü vatandaşların gözü kulağı Beştepe’de alınacak kararda…

Aslında 5 Mayıs tarihli Cumhurbaşkanlığı kamuoyu duyurusunda 27 Mayıs günü işaret edilirken, bayramdan sonra aniden gün döndü ve sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını bekleyen 65 yaş ve üstü grubuna Bilim Kurulu’ndan izin çıkmadı.

Hayal kırıklığına uğrayan 65 yaş ve üstü vatandaşların yoğun tepkileri, sosyal medyada örgütlenmeleri üzerine yeni formüller gündeme gelmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında “risk grubundaki vatandaşlarımıza özel ihtimam gösteriyoruz” dediği öğrenildi. Erdoğan, 65 yaş ve üstü vatandaşların evde kalmasının önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, onlar için yapılan yeni çalışmayı da anlattı.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, sokak izninin 2 güne çıkarılması planlanıyor. Vakalarda bu yaş grubu için artış olmaması halinde yasak tamamen kaldırılacak. Kaldırılacağı tarihin de haziran ayının ortasından sonra olduğu tahmin ediliyor; yani üçüncü hafta…

Sokağa çıkma izninin bir gününün hafta içi mesai saatlerine alınacağı, böylece 65 yaş ve üzeri vatandaşların, banka, fatura yatırma gibi işlerini yapacakları belirtildi.

Bilgiler ve olgular, yaşlıların korunması gerektiğini somut olarak gösteriyor. İnsanlar ise kendilerine ne kadar fazla değer verilirse p kadar şımarıyor. Oysa devlet, yaşlılarını ayılara ikram eden Eskimolar gibi hareket eden Batı devletlerinin aksine, Atatürk, “bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur” görüşü doğrultusunda hareket ediyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir