Yaşlılığın önemli bir dezavantajı olan diş sorunlarına kesin çözüm: Dental implantlar

Dr. Onur Ademhan, yaşlılığın önemli ve hayat kalitesini düşüren dezavantajlarından biri olan diş sağlığı ve diş sorunları konusunda kesin bir çözüm olarak implantları ve bunların da Dental implantlarını öneriyor.

Dr. Ademhan’ın açıklaması şöyle:

İmplant, vücut içerisine ve canlı dokulara yerleştirilen cansız maddeleri ifade eder. implantlar, eksik olan bir veya birkaç dişin işlev ve estetiğini iade etmek için çene kemikleri içinde açılan yuvaya yerleştirilen genellikle titanyum esaslı vida veya kök şeklindeki yapılardır.

İmplant tarihinin, eski Mısır ve Güney Amerika uygarlıklarına kadar uzandığı arkeolojik bulgular ışığında görülmüştür. Oral implantolojideki büyük atılım, 1969 yılında, ortopedik cerrah olan Dr. Ingvar Branemark başkanlığında İsveçli araştırma grubu tarafından gerçekleştirilmiştir. O günden itibaren implantların biyolojik sistemle olan ilişkisine dair birçok aşama kaydedilmiş ve implant teknolojisinde pek çok değişiklikler yapılmıştır.

Dentalimplantların kullanımı ile kaybedilmiş dişlerin bulunduğu bölgedeki kemiğin varlığı korunmaktadır. Kemik, implant yüzeyleri ile sıkı bir bağ kurar, doğal dişler gibi fonksiyona girmelerini sağlar. Isırma ve çiğneme fonksiyonları kemiği stimüle ederek kemik erimesini önlemektedir. Bunun yanında dentalimplantlar ile komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan ağız doğal haline en yakın bir şekilde restore edilir. Bu sebepten eksik dişlerin varlığında implant yapımı için olumsuz bir durum yok ise tercih edilmesi gereken en doğru uygulamadır.

Günümüzde, lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde uygulama kolaylığı sağlaması, 30 yılı aşkın kullanımların bildirilmesi, gelişen teknoloji ile kemik ile iletişiminin 1-1,5 ay kadar kısa bir süreye inmesi ile genel sağlık durumu uygun, yeterli ağız bakımı motivasyonuna sahip olan hastalarda ileri cerrahi teknikler ve ekipmanlardan da yardım alınarak neredeyse her türlü diş eksikliğini dentalimplant uygulamalarıyla gidermek mümkün hale gelmiştir.

DENTAL İMPLANTLARIN AVANTAJLARI
1) Görünümü, fonksiyonu ve verdiği his doğal dişe çok yakındır.
2) Uzun dönemde çok daha estetiktir.
3) Komşu dişlerin kesilmesine gerek yoktur.
4) Bir köprüye göre daha hijyeniktir, temizlemesi daha kolaydır.
5) Doğal ısırma ve çiğneme fonksiyonu sağlanır.
6) Kemikteki rezorpsiyon engellenir.
7) Yüz yapılarının bütünlüğü korunur.
8) Komşu doğal dişlere her hangi bir zarar verilmemiş olur.
9) Hareketli protezlerin kötü fonksiyonu, estetiği ve kullanım zorluğuna göre çok daha fonksiyonel ve estetik bir yapı kazandırır.

Her hastaya implant yapılabilir mi?

Çeşitli sistemik hastalıklar ve ağız içi yapılarının uygun olmayışı gibi nedenler implant uygulamalarına engel olabilir. Öncelikle kontrol altına alınmamış yüksek şeker düzeyine sahip hastalar, bağışıklık sistemi bozuk olan hastalar, kemik erimesi (osteoporöz) olan hastalar ve alerjik hastalar bu işlem için uygun değildir. Eğer implant düşünülüyor ise medikal özgeçmiş etraflıca değerlendirilmeli, hastalıklarına dair doktor konsültasyonları ve önlemler alındıktan sonra ameliyata alınmalıdır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir