Afganistan’da uyuşturucuya karşı seferberlik

Taliban, ABD döneminde sayıları artan uyuşturucu bağımlılarını rehabilite etmek için kapsamlı bir program başlattı.

Ülkesinde ABD emperyalizmini ağır bir yenilgiyle topraklarından kovan Afganistan, ABD döneminde sayıları artan uyuşturucu bağımlılarını rehabilite etmek için kapsamlı bir program başlattı.

Bölge kaynaklarının ve Afganistan İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından aktardığı bilgilere göre, rehabilitasyon programının merkezinde başkent Kabil şehri var.

Şehrin farklı bölgelerini, özellikle köprü altlarını mesken edinen bağımlılar, bu bölgelerden ve diğer şehirlerden toplanarak rehabilitasyon merkezlerine götürülüyor.

Banyo yaptırılan, traş edilen ve sağlık kontrollerinden geçirilen uyuşturucu bağımlıları, ardından rehabilitasyon sürecini geçirecekleri yatılı merkezlere alınıyor.

Bu kişilerin, uzun süredir görmedikleri aileleri ile de temasları sağlanıyor.

3 BİNE YAKIN BAĞIMLI TOPLANDI

Şimdiye kadar 3 bine yakın bağımlının toplanarak rehabilitasyon programına dahil edildiğini kaydedildi.

Yeni yönetimin İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bağımlıların tedavilerinin 14 sağlık merkezi ve 14 yataklı hastanede sürdüğü belirtildi.

ABD İŞGALİNİN MİRASIYDI

Afganistan’da 2001 yılında başlayan ABD işgaliyle beraber uyuşturucu da altın çağını yaşamıştı.

ABD işgali döneminde uyuşturucu üretimi zirve yapmış, bunun paralelinde ülkede on binlerce genç uyuşturucu bağımlısı durumuna düşmüştü.

Uyuşturucunun baş müsebbipleri şimdi de Taliban’ın uyuşturucuya karşı mücadelesini “Taliban’dan uyuşturucu bağımlılarına karşı ‘dayakla tedavi’ uygulaması” başlıklı haberleriyle karalamaya çalışıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.