MAKÜ’de 23’üncü Ulusal Sosyal Hizmet Sempozyumu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ’de) 23’üncü Ulusal Sosyal Hizmet Sempozyumu gerçekleştirildi.

19-21 Kasım tarihleri arasında Lavanta Tepesi Otelde gerçekleştirilen sempozyumda Covid19 ve Sosyal Hizmet her yönüyle ele alındı.

Covid19 küresel salgınının başlangıcından itibaren sosyal hizmetler alanında yaşanan diğer gelişmeler ve ortaya çıkardığı sonuçların tartışıldığı sempozyumda bazı oturumlar yüz yüze, bazı oturumlar ise çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış oturumuna Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ömer Tekşen, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Kayalar, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) Genel Başkanı Sosyal Hizmet Uzmanı (SHU) Ramazan Yüksel, Sosyal Hizmet uzmanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İlk konuşmayı 23’üncü Ulusal Sosyal Hizmet Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Umut Yanardağ yaptı. Yanardağ konuşmasında sempozyuma emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Birçok Sosyal Hizmet Uzmanının sunumları ile gerçekleştirilen sempozyumun açılış oturumunda konuşma yapan SHUDER Genel Başkanı Ramazan Yüksel konuşmasında, Covid19 tedbirleri konusunda alınan önlemleri anlattı. İşyerlerinin kapanmasıyla işyeri sahiplerinin ve çalışanlarının işsizlikle ve yoksullukla karşı karşıya kalındığını söyleyen Yüksel, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneğinin çalışmaları hakkında konuştu.

Daha sonra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Kayalar da bir konuşma yaptı. Kayalar konuşmasında 2022 yılı içerisinde Sosyal Hizmet Bölümü için akreditasyona hazırlandıklarını belirtti. ‘Yöneticilik sorun çıkaran değil, sorun çözen bir yerdir’ diyen Kayalar, sempozyumda emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış oturumunda son konuşmayı Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz yaptı. Korkmaz konuşmasında, Covid19 döneminde yaşanılan sıkıntıları ve yapılan çalışmaları aktardı. “Covid-19’a, evimize çekilip sırtımızı dönemeyeceğimiz ortaya çıktı” diyen Rektör Korkmaz, “Böyle bir sempozyumun üniversitemizin ev sahipliğinde yapılıyor olmasından büyük mutluluk duydum. Hiçbir devletin, hiçbir kaynağın Covid19 küresel salgını sürecindeki kapanmaları, yarı zamanlı çalışmaları sürdürmesi ve devam ettirmesi mümkün değil. Bugün dünyada bütün ülkeler birçok problemlerle yüzleşiyorlar. Dünya yaklaşık 2 yıldır neredeyse üretmeden tüketen bir yapıya dönüşmüş durumda. Bu yüksek enfeksiyonun şiddetli ateşlerini birçok ülke tedarik zincirinde sağlanan aksamalar açısından enflasyon olarak görmeye başladılar. Bu anlamda artık sosyal hizmet uzmanlarının, sağlık çalışanlarının, toplumun önde gelen insanlarının, toplumu bilinçlendirme ve ilgilenme noktasında daha fazla bilgiye ihtiyacı var. İnsan sadece fiziksel bir varlık değil, ruhsal ve duygusal yönleri de var. Bütün bunlar bu sempozyum çerçevesinde konuşulacak konulardır. Bu tecrübemiz gelecek nesiller açısından bilimsel analizlerin yapıldığı, yorumlamaların yapıldığı ve devlete-politikaya önerilerin getirildiği somut çıktılarının olacağını düşünüyorum” dedi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin fiziki, sosyal ve akademik altyapı imkânları bakımından Türkiye’de öne çıkmış bir üniversite olduğunu söyleyen Rektör Korkmaz, “Burada seçkin öne çıkmış bilim insanlarını ağırlıyoruz. Biz de bu ortamlardan bu anlamda kendimize çıkarımlarda bulunuyoruz. Bu vesile ile şehrimize ülkemizin değişik üniversitelerinden gelen siz değerli misafirlerimize, gençlerimize, hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum. Sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra oturumlara geçildi. Toplam 21 oturumun gerçekleştirildiği sempozyumda Covid19 küresel salgın süreci tüm detaylarıyla ele alındı, sosyal hizmet konusunda da yapılanlar ve yapılması gerekenler tartışıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.