Ankara Ulus’u öğretmenlerin çığlığı inletti

Atanamayan öğretmenler taleplerini Başkent’te haykırdı

Yurdun dört biryanından ataması yapılmayan yüzlerce öğretmen Ankara’da bir araya geldi. Öğretmenler 2021 yılında toplam 60 bin atama istedi. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenliğin kölelik olduğunu belirten eğitimciler, atamaların kadrolu olması gerektiğini söyledi.

81 ilden ataması yapılmayan öğretmenler Ankara Ulus Meydanı’nda buluştu. Öğretmenler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklamasının, kendileri için müjde olmadığını belirterek, “biz bu müjdeyi kabul etmiyor ve 2021 yılında en az 60 bin öğretmen atanmasını talep ediyoruz” dedi.

Açık var ancak atama yok. Binlerce öğretmen atama bekliyor. Yurdun dört bir yanından başkente gelen öğretmenler atamalarının yapılmasını istiyor.

Ataması yapılmayan öğretmenlerin tek bir isteği var, 60 bin atama.

ÜCRETLİ VE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KÖLELİK

Eğitimciler “kölelik” olarak adlandırdığı ücretli ve sözleşmeli atamayı da kabul etmiyor. Öğrencilerin eğitimcilere emanet edilmesi gerektiğinin altını çizen öğretmenler, ücretli öğretmenlik sistemin kaldırılmasını istedi. Yüzlerce öğretmenin, “Atanmak istiyoruz” talebiyle gerçekleştirilen açıklamada, “20 bin kontenjan içerisindeki branş dağılımında oluşan ciddi değişiklikler de ele almamız gereken bir diğer konu. Bazı branşlarda görece daha küçük değişiklikler yaşanırken bazı branşlar ciddi derecede artmış, bazıları da ciddi derecede azalmıştır. Branş dağılımının ihtiyaca göre yapıldığı Bakanlık tarafından belirtilse de ciddi oranda değişikliklerin eğitimin hangi ihtiyacına göre yapıldığı bizler için cevaplanması gereken bir soru olarak önümüzde durmaktadır” denildi.

Eyleme eğitim fakültelerinde hâlâ okumakta olan üniversite öğrencileri de katıldı. Ulusal Kanal’a konuşan öğrenciler, gelecekten kaygılı.

Ünlü sanatçı Haluk Levent de öğretmenleri eylemlerinde yalnız bırakmadı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.