Armağan İlci Muhtarından anlamlı 23 Nisan yarışması

Yıl içinde belirli gün ve haftalarda mahalle sakinleri arasında toplumsal birlik ve beraberliği, kültürel ve geleneksel dayanışmayı sağlamak amacıyla birçok faaliyet düzenleyen ve bu kapsamda beğeni toplayan, mahalle sakinlerinin sevgilisi durumuna gelen Burdur Armağan İlci Mahallesi’nin çalışkan, becerikli ve yaratıcı Muhtarı Yunus Bilgiç, Kovid19 salgın tehdidinin gölgesinde evlerde balkonlarda kutlanan 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara yönelik ödüllü resim yarışması düzenledi. 

Geçen Aralık ayından beri 5 aydır Kovid19 salgını dünyayı kasıp kavuruyor.

11 Mart’tan bu yanan 1,5 aydır da ülkemizi etkiliyor.

65 yaş ve üstüyle 20 yaş altı insanlar 35 gündür, 31 büyük kentimizde tüm vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Tüm kentler arası seyahat kontrol altında, çoğu kente giriş çıkışlar yasaklamış bulunuyor.

Bu şartlarda 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı salgın tehdidinin gölgesi altında kutlamak zorunda kaldık.

Ancak “yedi ateş”ten geçmiş ve “yedi iklime” nam salmış Türk Milleti zor şartlar altında da olsa milli birlik ruhunu pekiştirecek ve onu yaşatacak şekilleri yaratmayı biliyor.

Meydanlarda kutlayamıyorsa balkonlarda Albayrakları sallayarak, Mehmet Akif’in çarpıcı dizelerini Birinci Meclis’teki mebusların heyecanı ve coşkusuyla söyleyerek kutlar.

Tüm ülkede ve kentimizde halk balkonlarda albayrakları sallayarak İstiklal Marşımızı İstiklal Savaşı Meclisindeki mebuslar heyecanı ve coşkusuyla söyledi. Armağan İlci’de kutlama sokaklara taştı.

İşte bu kez de 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı albayraklarla süslediğimiz balkonlardan İstiklal Marşı’mızı devasa bir koro gibi söyledik.

Bu heyecanı çocuklarımıza yaşatmak için Armağan İlci Mahallesi Muhtarı Yunus Bilgiç internet ortamında ödüllü bir resim yarışması düzenledi.

Yarışmaya 28 çocuk 28 farklı resimle katıldı.

İnternet ortamında mahalle sakinleri bu resimlere beğeni yoluyla puan verdi.

Puanlama (beğeni) mahalle sınırlarını, hatta kent sınırları aştı; farklı illerden de beğeniye katılanlar oldu.

En çok puanı (beğeniyi) alan resmi yapan çocuk bisiklet sahibi olacaktı.

Ayrıca ilk 10’a girenlere fazıl ve oyun seti ve kalan katılımcılara da birçok irili ufaklı hediye vardı.

Bisikletin sahibi, Şeker Ortaokulu 5’nci sınıf öğrencisi Asrın Boz oldu.

Asrın Boz’u tebrik ettik. Resmi hangi düşüncelerle yaptığını sorduk. 23 Nisan’ı kutlayamadıkları için resimle düşündürmeyi amaçladığını söyledi.

Muhtar Yunus Bilgiç, Asrın Boz’un bisikletini ve diğer çocukların armağanlarını evlerini tek tek dolaştı. Tek tek çocukları tebrik ederek ödüllerini teslim etti.

Muhtar Bilgiç, bu faaliyeti her 23 Nisan’da tekrar ederek geleneksel hale getireceklerini ifade etti.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir