Aşı için paçaları erken sıvamayalım!

Aşı için önce ülkemizde bulunmayan -70 derecelik depolar lazım!

Aşılansak bile maske-mesafe 5-6 ay devam edecek

Kovid19 aşısı için dikkate alınmayan kritik detay

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, herkesin çıkması için merakla beklediği, Sağlık Bakanı Dr. Fahreddin Koca’nın birkaç ay içinde piyasada olacağını belirttiği Kovid19 aşısıyla ilgili kimsenin hesaba katılmadığı bir detaya değindi. Türkiye’de aşının saklanması için gereken eksi 70 dereceli dolapların bulunmadığını belirten bilim insanı, altyapının hazırlanıp aşının uygulanmasının 6 ayı bulabileceğini söyledi.  

Durmadan halkı uyararak, “bugün eski normallerimize mesafe koymazsak yarın sevdiklerimizle aramıza hiç kapanmayacak mesafeler girebilir” diyen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye’ye önümüzdeki ay 5 milyon doz Çin menşeli CoronaVac aşısının geleceğini söyledi.

TC Sağlık Bakanı Dr. Fahreddin Koca, ayrıca ilk andan beri iletişim halinde olduklarını söylediği ve telefonda görüşerek gelişmeler hakkında bilgi aldığını belirttiği Türk bilim insanları Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’nin kurucusu olduğu BioNTech’in Kovid19 karşı geliştirdiği aşının yüzde 90’dan fazla koruma sağladığı bildiriliyor.

Bütün bu gelişmeler Türkiye’de sevinçle karşılanıyor ve halk çok yakında maske ve mesafeden kurtularak eski normale dönebileceği umudu içinde yaşıyor.

HENÜZ DAHA 5-6 AYA İHTİYAÇ VAR

Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’ye aralık ayında 5 milyon doz geleceğini açıkladığı Çin menşeli ‘CoronaVac’ aşısı ve Türk bilim insanları Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’nin kurucusu olduğu BioNTech geliştirdiği, Kovid19’a karşı yüzde 90’dan fazla koruma sağladığı bildirilen aşının uygulanabilmesi için daha 5-6 aya ihtiyaç olduğu ortaya çıktı.

Yeniçağ Gazetesinin haberine göre, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, herkesin çıkması için merakla beklediği, Sağlık Bakanı Dr. Fahreddin Koca’nın birkaç ay içinde piyasada olacağını belirttiği Kovid19 aşısıyla ilgili kimsenin hesaba katılmadığı bir detaya değindi. Türkiye’de aşının saklanması için gereken eksi 70 dereceli dolapların bulunmadığını belirten bilim insanı, altyapının hazırlanıp aşının uygulanmasının 6 ayı bulabileceğini söyledi. 

Prof. Dr. Ceyhan, üretilen tüm aşılarla ilgili kural olarak çalışmalar tamamlanıp, bilimsel veriler elde edildikten sonra ülkelerin ruhsat müesseselerine başvurulduğunu söyledi. Ceyhan, bu müesseselerin Türkiye’deki karşılığının Sağlık Bakanlığı’nın Ruhsat Kurulu olduğunu belirtti.

ÜLKELERDE EKSİ 70 DERECELİ DEPOLAR YOK

Prof. Dr. Ceyhan, “milyonlarca kutu aşıyı depolayacağınız eksi 70 derece depolar yok ülkelerde. Bu demektir ki önce bu altyapının hazırlanması lazım, oldukça pahalı bir iş bu. Uç noktalara eksi 70 derecede göndermek daha zordur, onların sağlanması lazım, gidilecek yerlerdeki depolarda bu ortamın sağlanması lazım. Ama siz eksi 70 derecelik dolapları her yere dağıtamayacağınız için daha az merkezlerde uygulanacak demektir. Bu ciddi bir sorun, bunun aşılmasına çalışılıyor, süre çok kısa. Su çiçeği aşısında da böyle bir problem vardı; ama süre vardı ve birkaç sene içinde o aşı buzdolabında saklanabilir hale getirildi” dedi.

ÇİN AŞISININ DEPOLANMASI DAHA KOLAY

Çin aşısının ‘inaktif’ aşı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, “bu aşılar çok olay üretilir. Birçok ülke şu anda inaktif aşı üretmeye çalışıyor. Ancak bunların etkinliği canlı aşı ve teknoloji ile üretilen aşılardan düşüktür. Bunların depolanması, gönderilmesi, uygulanması daha kolaydır. Genellikle sıcağa daha dayanıklıdır, ölü aşı olduğu için. Diğer taraftan Alman-Amerikan ortak yapımı olan aşıda ilk defa bir koronavirüs aşısında etkinlik rakamı telaffuz edildi. Bu aşının 1 haftalık gözleminden elde edilen sonuç, bunun en az 3 ay incelenmesi, beklenmesi lazım. Görülen o ki bu aşı daha etkin bir aşı. Fakat şöyle bir dezavantajı var; bu aşının depolanması için eksi 70 derece gerekiyor. Hiçbir ülkenin böyle bir hazırlığı yok” diye konuştu. 

5-6 AYDAN ÖNCE UYGULANMASI MÜMKÜN DEĞİL

Prof. Dr. Ceyhan, bu kadar az sürede aşının getirilip, uygulanabilmesini hayal etmenin zor olduğunu belirterek, “o altyapının hazırlanıp, bu aşının uygulanması, nereden bakarsanız bakın 5-6 aydan önce olması mümkün değil. Aşılamada bir umut ışığı açısından baktığınız zaman aşılması gereken bir adım aslında. Neticesinde önce aşıyı bulacaksınız, bunun çalışmasını yapacaksınız, bu noktaya gelinmesi son derece önemli. Bundan sonra 2 önemli nokta daha var. Birincisi bireysel koruma için belli sayıda aşının yapılması. Burada halk yanlış anlıyor, bireysel aşılama başladığında ne salgın etkilenecek bundan ne aşıyı yaptıranlar maske ve mesafeden kurtulacak. Çünkü yüzde 100 etkili aşı yapmadığınız sürece ve aşıyı yaptıran kişilerin bu hastalığı taşıyıp başkalarına bulaştırmayacağını anlayana kadar herkes aşılananlar dahil maske, mesafe kuralları ile yaşayacak. Belli bir süre biz bu koruyucu önlemler ile yaşamaya devam edeceğiz” dedi. 

HASTANEMİZDE 2 TANE EKSİ 80 DERECELİK DEPOLAR VAR

Prof. Dr. Ceyhan, kendi hastanelerinde bazı çalışmalar için kullandıkları 2 adet eksi 80 derecelik dolap olduğunu belirterek, “bu 2 dolaba en fazla 1000 tane aşı koyabilirsiniz. Bizim bahsettiğimiz milyonlarca kutu aşı, birçok yerde 1 tane bile yok eksi 70 derecede dolap; bunların fiyatları da yüksek. Bu aşıyı yapacaksanız başka çare yok; bu altyapının oluşturulması parasını verirseniz mümkün. Tabi birden bire eksi 70 derecelik dolabı elde edemeyebilirsiniz. Bu Amerika ve Almanya’nın ürettiği aşı sentetik bir biyolojik madde; onlar düşük derece ısılarda çok çabuk bozulabiliyor. Çok büyük merkezlerde araştırma amaçlı kullanılan dolaplar var; ama onlar aşı amaçlı kullanılmıyor, zaten başka amaçlarla doludur. Çin aşısı çok kolay saklanıyor. Diğer aşı için ön şart saklama koşulunu elde etmeniz, eksi 70 derecelik dolabınızın olması”  diye ifade etti.

FİYAT PROBLEMİ SIKINTI ÇIKARABİLİR

Amerika’da da eksi 70 derecelik dolapların mevcut olmadığını kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, “2 gün önce Amerika’nın en büyük hastanelerinden biri, ekonomik açıdan iyi bir hastanedir, ‘Benim böyle bir imkanım yok’ diye açıkladı. ABD’de de tartışılıyor ve ciddi bir sorun. Onların da bu aşıyı uygulayabilmek için kısa süre içinde bu eksi 70 derece dolapları, depoları ayarlaması lazım. Diğer Avrupa ülkelerinde de konuşuluyor. 20 dolar olacağı konuşuluyor. Çin aşısının daha ucuz olması bekleniyor; ama onunla ilgili de bir öngörü dün okudum, 30 dolar civarında diye. İlk başta bu fiyat problemi de sıkıntı çıkarabilir” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir