“Ata Tohumu Ata Toprağı ile buluşuyor” projesi tanıtım programı

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunda, muhtarlar ve üreticilerle biraraya gelen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle ortak bir projede “Başka Tarım Mümkün” sloganıyla, Burdurlu çiftçilere kuraklığın ortalığı kasıp kavurduğu, suyun derinlere çekildiği şartlarda fazla suya ihtiyaç duymayan karakılçık buğdayı ve saz çavdarı tohumu ve ürün alım garantisi de vererek üretimi artırmayı hedefleyen Ata Tohumu Ata Toprağıyla Buluşuyor programının tanıtımını yaptı.

DÜNYANIN DAMINI DELDİLER

Kapitalizm, çürüdüğü aşamada (emperyalizm aşamasında) tabiatı yıkıma uğrattı.

Atmosferi sera gazlarına boğdu.

Dünyanın damını deldi.

İklim değişiği sonucu kuraklık belası sardı dünyayı.

Türkiye’de iklim değişikliği ve kuraklıktan nasibini aldı.

KURAKLIK BELASI KABUSUMUZ OLDU

Burdur’umuzda da susuzluk kâbusu görmeye başladık.

Evlerimizde musluklardan gürül gürül akan içme suları hayal oldu.

Suyu hiç bitmeyecekmiş gibi hovardaca harcadık.

Tarımda vahşi sulamayla yeraltı sularını toprağın derinliklerine ittik.

ATAT TOHUMU ATA TOPRAĞIYLA BULUŞUYOR

Bu şartlarda bugün Konferans Salonunda üreticilere Burdur Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB’nin) “Başka Bir Tarım Mümkün” programı çerçevesinde ortaklaşa geliştirdikleri “Ata Tohumu Ata Toprağıyla Buluşuyor” projesinin tanıtım programı yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Tanıtım Programına, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, İYİ Parti Burdur İl Başkanı Faruk Erkan, Borsa Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, Köy Koop Başkanı Osman Bütüner, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanı Şevket Meriç, Baysan A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler, mahalle ve köy muhtarları, CHP merkez ve ilçe yöneticileri, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri ve üreticiler katıldı.

Ziraat Odası Başkanı tarım girdi maliyetlerinin aşırı yükselmesi nedeniyle üretimin zora girdiğini ve çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek siyasi iktidara yüklendi.

Borsa Başkanı Gündüzalp de tarımdaki zorlukların altını çizdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanı yaptığı konuşmada proje hakkında sunum yaptı. Üreticilerden gelen soruları cevaplandırdı.

SU YOKSA TARIM DA YOK!

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı konuşmada, suyu korumak zorunda olduklarını, su yoksa tarımın olmayacağını söyledi.

ÇİFTÇİLERE ÜRÜN ALIM GARANTİSİYLE KARAKILÇIK BUĞDAYI

İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirdikleri proje kapsamında talep eden çiftçilere “karakılçık buğdayı ve saz çavdarı” tohumu verileceğini belirten Ercengiz, Burdur’un bu tohumların ekimine uygun olduğunu aktardı.

Başkan Ercengiz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bizler Ata Tohumunu teslim edeceğiz, sizler üreteceksiniz. Bu yıl bin dekar gibi bir alan planladık inşallah biz iyi bir üretimi, temiz bir üretimi ki hiç şüphe duymadığım bir şekilde dürüst bir üretimi yapıp, gelecek yıl bu projemizi daha da büyüteceğiz. İzmir tohumu verecek, ben de önümüzdeki günlerde eğer herhangi bir yasal engelimiz yoksa mecliste tam oyla, oybirliği ile eğer geçirebilirsem, sizlere yılsonunda mahsuplaşmak üzere gübre desteğini de Burdur Belediyesi olarak biz vereceğiz, bunun sözünü şimdiden vermek istiyorum, şayet koşullar el verir, yasa buna izin verirse ben de bunu sizler adına meclisimize teklif edeceğim. Bugün aslında bizler için belki de sembolik ama geleceğimiz için önemli bir adım atıyoruz. Burdur’un hem suyunu korumak hem de tarımını korumak adına önemli bir projenin başlangıcını yapıyoruz. Baysan A.Ş. burada, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç burada, biz bu projeyi büyüteceğiz, gelecek yıl belki, ki başkanımızla konuştuk, henüz netleşmedi ama ben bundan da hiç kaygı duymuyorum, başkanımızın buna da destek vereceğini düşünüyorum. Bu anlamda biz de üzerimize düşeni yapacağız Teke Yöresinin başkentinde yeniden küçükbaş hayvancılığı teşvik eden birtakım girişimlerde hep birlikte bulunacağız. Küçük aile işletmelerini yeniden ayağa kaldıracağız. Bakınız, sütümüzü alacağının garantisini veren bir şirket var, neden üretip göndermeyelim, dünyanın en kaliteli ve en değerli protein kaynaklarından birisi olan keçi ve koyun sütünü biz bu havzada hep birlikte üretebiliriz. Ben bugün burada bulunan sizlere çok teşekkür etmek istiyorum, bugün yaptığımız çalışmanın sonuçlarını inşallah gelecek yıl alacağız. Hasadın ardından belki de 51 köy değil 198 köyümüzün böyle bir taleple Burdur Belediyesine dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesinin kapısını çalacağına inanıyoruz. Başka bir tarım mümkün diyen çok değerli başkanımızın tüm Türkiye’ye model olan bu çalışmasını Burdur’a da, bizleri yönetenlere de model olmasını yürekten diliyorum. Hasadımızın şimdiden bereketli olmasını istiyorum. Yüce Allah’tan diliyorum.”

BURDUR BELEDİYESİ’NDEN GÜBRE DESTEĞİ

Ercengiz, tohumlarla üretim yapan çiftçilere alım garantisi verildiğini vurgulayarak “Herhangi bir yasal engelimiz yoksa mecliste oy birliğiyle karar alabilirsek gübre desteğini de Burdur Belediyesi olarak biz vereceğiz” dedi.

Programın sonunda katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir