Ateşe benzin dökercesine 10 üretici tutuklandı

Adıyaman’da PKK, FETÖ ve Amerikan tekellerini sevince boğarcasına tutuklanan 10 tütün üreticisi

Yetki belgesi düzenlemesine karşı eylem yapan Adıyamanlı 10 tütün üreticisi tutuklandı. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arif Doğan, ‘Bu karar, ateşe benzinle gitmektir. Çiftçilerimiz derhal serbest bırakılmalı’ dedi

Adıyaman’da 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yetki belgesi ve kooperatifleşme zorunluluğu getiren Tütün Yasasını protesto ettikleri için gözaltına alınan Abuzer Çalgan, Ali Yaprak, Cemal İlik, Ozan Özer, Bülent Göksu, Mehmet Yaylagül, Mehmet Neytullah Alagöz, Mustafa Sonkaya, Turgay Yıldız ve Abdurrahman Özbayrak isimli üreticiler toplantı ve gösteri yasasına muhalefet etmek ve suç işlemeye azmettirmek suçlamasıyla dün tutuklandı. 6 üretici, ise denetimli serbestlikle serbest bırakıldı.

ÜLKE ÜRETİM İHTİYACI İÇİNDEYKEN ÜRETMEK İÇİN EYLEM YAPMAK MAHKEMEDE “SUÇ” OLDU

Aydınlık gazetesinin haberine göre, kararın gerekçesine üretmek isteyen çiftçinin bunun için eylem yapması “suç” olarak girdi. Duruşma esnasında bir üreticinin, hâkimin “bir daha eylem yapar mısın?” sorusuna “yaparım” cevabını vermesi, gerekçeye bu savunma, “Dosya kapsamında mevcut şüphelilerin üzerlerine atılı suçtan kurtulmaya yönelik savunmaları ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde kuvvetli suç şüphesinin bulunması…” ifadeleriyle yansıdı.

Tutuklanma kararının gerekçesi, çiftçilerin, “Delillerin henüz tam olarak toplanmamış olması ve şüphelilerin üzerlerine atılı suç nedeniyle alması muhtemel cezanın üst sınırları gözetildiğinde şüphelilerin kaçma ve delil karartma ihtimalinin bulunması, adli kontrol tedbirlerinin bu nedenlerle hukuken yetersiz olacağının anlaşılması” şeklinde oldu.

ATEŞE BENZİNLE GİDİLMEMELİ

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arif Doğan, “Bu karar, ateşe benzinle gitmektir. Çiftçilerimiz derhal serbest bırakılmalıdır” dedi. Üreticinin ekmeğinin derdinde olduğunu belirten Doğan, “Ortada suç yok. Ülkemizin üretmeye ihtiyacı varken üretmek isteyen çiftçiyi hapisle cezalandırmak, tehdit etmek doğru değildir. Bu kabul edilemez. Ülkemiz birçok ürünü ithal eder duruma gelmiştir. Engel değil, üreticiye destek olmamız gerekiyor. Girdi fiyatlarını düşüreceğiz, ucuz kredi vereceğiz. Üretici üretsin ki Türkiye toplumu refah içinde tüketsin” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİYE TEHDİT

Arif Doğan, üreticiye gözdağı verildiğini, kolluk güçlerinin elinde 80 kişilik bir liste olduğunu ve üreticilerin pazar yerlerinde tehdit edildiğine de dikkat çekti. Doğan, getirilmek istenen yasanın derhal geri çekilmesi çağrısında bulundu.

DÜZENLEMENİN İPTALİNİ İSTEDİLER

Adıyaman’da geçen hafta tütün üreticileri tarafından gerçekleştirilen protesto eylemlerine çok sayıda üretici katılmış, 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren tütün ticaretini yasaklayan düzenlemenin iptalini istemişlerdi. 9 Temmuz Cuma günü ise şafak vakti çok sayıda eve baskın yapılarak üreticiler gözaltına alınmıştı. Şehir merkezine ise çevre illerden çok sayıda takviye güç getirilmiş, köy yolları kapatılmıştı.

KOLCU YİNE KOL MU GEZECEK?

Olaylara kışkırtıcı bir şekilde yaklaşım gösterilmesi kamuoyunda çeşitli yorumlara neden olmuş, örneğin Aydınlık yazarı Ercan Dolapçı, Osmanlı’nın tütün emekçilerine karşı tutumunun Bulgaristan’ın kaybedilmesine neden olduğu tarihi gerçeğini ve dersini anlatan “kolcu yine kol mu gezecek?” paylaşımında bulunmuştu.

TÜTÜN ÜRETİCİSİNİN TUTUKLANMASINA EN ÇOK PKK SEVİNİR

Ayrıca Dolapçı “Adıyamanlı 10 tütün üretici tutuklanmış… Buna en çok PKK sevinir” yorumunu paylaşmıştı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.