Aşamalı serbestleşme sürecine rağmen birkaç güne kadar hem ölüm oranlarının hem de vaka sayılarının düşüşü sürerken aniden tersine dönen trend, korkutuyor. Ölümlerde vaka sayıları da tersine döndü ve artışa geçti. Bakan Dr. Koca, yeni bir kapanmanın olmayacağını, yoğun aşılamayla toplumsal bağışlığın virüsü yeneceğine inandıklarını, bu gerçekleşene kadar herkesin kurallara uymasını istediklerini belirtti.

Delta virüsünün giderek arttığına dikkat çeken Dr. Koca, sayının ülkede 750’leri bulduğunu, delta görülen il sayısının 36’ya çıktığını, Delta Plus ise 3 ilde 3 vaka şeklinde karşımıza çıktığını belirtti.

Önümüzdeki dönemde herhangi bir kapatma ya da önlemin söz konusu olmadığını, herkesin toplumsal bağışıklık oluşana kadar tedbirler konusunda hassasiyet göstermesini beklediklerini, kapalı ya da havalandırılmamış ortamlarda bulunulmamasını, kapalı ortamlarda maske takmanın sürdürülmesini tavsiye ettiklerini vurguladı.

TÜRKİYE’DE AŞILAMA GENEL DURUMU

Nüfusun yüzde 61,56’sı (yani 38 milyon 209 bin 906 kişi) 1’inci doz,  yüzde 29’u (yani 18 milyon 2 bin 32 kişi) 2’inci doz, yüzde 4’ü (yani 3 milyon 259 bin 534 kişi) 3’üncü doz, yüzde 74’ü (yani 59 milyon 471 bin 472 kişi) üç dozu birden aldı.

Burdur’da ise aşılanma yüzde 68,3 olarak gerçekleşti.

İllere göre (3-9 Temmuz) haftalık (100 binde) vaka sayısı 32,95’tir.

Kırmız, turuncu, sarı ve mavi olarak sıralanan renklenmede ilimiz sarıda durmaktadır.

Ülke çapında aşılamada en başarılı ve mavi renkte olan illerimiz ise sırasıyla Muğla, Çanakkale, Kırklareli ve Edirne’dir.

5 binlerin altına düşmüş olan, ancak birkaç gündür artışa geçen vaka sayısı 6 bin 285, ölüm sayısı 46’dır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.