Ayda bin 716 liran yoksa açsın demektir

Çalışan tek kişinin fakirlik sınırı 2 bin 231 lira olarak belirlendi. Ayda 2 bin 231 liradan aşağı ücretin varsa fakirsin demektir. 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4 bin 546 lira olarak hesaplandı. Türkiye’de çift maaşlılar hariç memurların, işçi ve küçük esnafın tamamı hane halkı olarak fakir durumda.

TÜİK verilerine göre yapılan Ar-Ge çalışmalarına göre kişi olarak ayda 2 bin 231 lira kazanamıyorsanız fakirsiniz, bin 716 lira kazanamıyorsanız açsınız demektir. 4 kişilik hane halkı olarak 4 bin 546 liradan aşağı maaşınız varsa fakir bir ailesiniz demektir. Eğer bu oran 4 kişilik bir hane halkında bin 760 liradan düşükse bu aile açtır demektir.

Kamu Sen Ar-Ge bölümünce yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ocak 2016 verilerine göre günlük 35,93 TL olduğu belirlenirken, ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 077,75 TL oldu.

Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yılın ilk ayında memurun maaşının eriyip gittiğini, geriye kalan 5 ayda nasıl geçineceğini kara kara düşündüğünü ileri sürdü.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir