Ayni Yardım Kampanyası’nın durdurulmasına sert tepki #EvdeKalBurdur #EvdeHayatVar

Milletvekili Mehmet Göker’in başlattığı ve daha sonra Burdur Belediyesi’nin katıldığı Ayni Yardım Kampanyası’nın Burdur Valiliği’nce durdurulması üzerine yapılan yazılı basın açıklamasında, sert tepki gösterildi. CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut tarafından düzenlenen toplantıda mutabakata varılan ortak basın açıklaması kamuoyu ile paylaşıldı.

Valiliğin ihtiyaç sahiplerine doğru bir şekilde yardım yapamadığını ileri süren CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, “tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs belası ile ülkemiz savaş vermekte ve Burdur ilimizde de ne yazık ki şuan bu savaş feci şekilde hissedilmekte. Bu koronavirüs belası yüzünden ekmeğinden, aşından olan vatandaşlarımızın dertleriyle şuan bizler dertlenmiş bulunmaktayız. Dün itibari ile de Belediyemizin ‘Ayni Yardım Bağışı’ ile hiç olmazsa vatandaşlarımızın gıda ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlattığı çalışma,  ilgili kurumlar tarafından durduruldu. Bunu büyük bir üzüntü ile karşıladık. Bizler iki gün önce Cumhuriyet Halk Partisi olarak valilikler tarafından yürütülen kampanyaların takipçisi olacağımızı ve vatandaşlarımızın talep ve isteklerinin yerine gelip, gelmediği konusunda mutlaka takipçisi olacağımızı da dile getirmiştik” dedi.   

İŞİN EN ACI KISMI EVLERİNE EKMEK ALAMIYORLAR

Başkan Akbulut, vatandaşların yapılan yardımlarla geçimlerini sağlayamadıklarını belirterek, “vatandaşlarımız tarafından bizlere iletilen mesajlarda, valilik tarafından bu kampanyanın çok fazla işlenmediği konusunda bildiriler aldık.  Çünkü çoğu vatandaşımız 1000 liraya dahi muhtaç olduğu şu dönemde bu parayı alamadığı belirtilmektedir. İşlerinden, aşlarından olduklarını, sadece evlerinde 18 yaşında çocuklarının olduğunu ve eşinden boşanmış kadınlarımızın bu 1000 lira yardımı alamadıklarını gördük. Yine aynı şekilde yetim aylığı alıyorsun diye 800 lira maaş alarak, bu 1000 lira maaşlarını alamadıklarını söyleyen vatandaşlarımız var. İşin en acı kısmı maaşları elektriklerini, doğalgazlarını karşılamasını bir kenara bırakın, artık evlerine ekmek dahi alamadıklarını bizlere iletmişlerdir. Bu nedenle başlattığımız ayni yardım bağışlarımızı ve bu dağıtılan gıda yardımı paketlerinin engellenmesi vatandaşlarımızı çok zor duruma düşürdüğünü düşünüyoruz” diye konuştu.

İnsanlığın yeni düşmanı Kovid19 gerçekleri

“BELEDİYELER DEVLETİN KILCAL DAMARI”

Burdur Belediyesi’nin her dönemde vatandaşlara katkı sağlamış, bunları da muhtelif kanallar aracılığı ile başarmış ve vatandaşının zor gününde yanında durmuş olduğuna dikkat çeken Başkan Ercengiz, “belediyeler bir noktada kılcal damar olarak vazifesini yapan kuruluşlardır. Her zaman görevini yapmış ve bundan sonra da görevini yapmaya devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

“İYİ NİYETLİ DUYURU YAPTIK”

Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in bağış talebine verdiği yanıtları anlatan Başkan Ercengiz, “açıkçası biz yoksul muhtaçlarımıza, ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza ya da evinden çıkamayan yurttaşlarımıza bu gıda paketlerimizi ulaştırmaya çalışırken, sayın milletvekilimizin katkı koymak istemesi üzerine, bunu da gıda kolisi olarak yapabileceğini ifade ettim. Bu yüzden de sayın vekilimiz, bizden tüketiciye ulaşabilecek en kestirme yol olan ve Türkiye’nin yerli ve milli üreticisi olan Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden bu işi yapabileceğini düşünerek, oraya belli bir miktarda para ödeyip, gıda kolilerini de Burdur Belediyesi’ne vererek böyle bir kampanya başlatmak istediğini ifade etti. Bizi de defalarca arayan, özellikle şehir dışında yaşayıp Burdur’da akrabaları olan ya da Burdur’daki ihtiyaç sahibi yurttaşlara bir şekilde katkı vermek isteyen vatandaşlarımızın da bizlere katkı verebileceğini düşünerek, tamamen iyi niyetle bir duyuruda bulunduk” dedi.

BU KAMPANYA DEĞİL, YASAL BİR BAĞIŞTIR

Vatandaşlara yardım amaçlı başlattıkları bağışın Belediyeler Kanunu’nda yasal bir işlem olduğuna vurgu yapan Başkan Ercengiz, “kaldı ki bunu ilk yapan Burdur Belediyesi değil, Türkiye’de muhtelif belediyeler 5393 sayılı Belediyeyi ve belediyeciliği ilgilendiren kanunlar kapasımda 14-15-38 ve39’uncu maddelerinde Belediye başkanlarının şartsız bağış alabildiğini açıkça ifade eder. Belediye’ye bir nakdi girişi yoktur. Burada tamamen iyi niyetli yurttaşın, ihtiyaç sahibi yurttaşlara ulaştırılmak üzere yapılacak katkıyı Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden yapılabileceği bir çalışma başlatmak istenilmişti.  Fakat bu çalışma bir şekilde engellenmiş ve bu çalışmanın 2860 sayılı yardım toplama kampanyası olarak değerlendirilerek, izne tabii olduğu belirtilmiş ve bu bağışların derhal durdurulması istenilmiştir” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE KASASINA BİR KURUŞ PARA GİRİP, ÇIKMIYOR!”

Öncesinde bir kampanya başlatmadıklarını da ifade eden Başkan Ercengiz, “bu bir kampanya değil, gönüllü bağış. Yapmak isteyen insanların belediye kasasına bir kuruş para girmeden, çıkmadan tamamen kendi gönülleriyle gidip Tarım Kredi Kooperatifi’nden alıp, bunu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak için Belediye’mize teslim edilmesi üzerine düzenlenmiş bir çalışmadır” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ ATTIĞI MESAJLARI İÇİMİZ PARÇALANARAK OKUYORUZ”

Burdur Belediyesi’ne yardım için onlarca telefon ve mesajlar aldığını belirten Başkan Ercengiz, “biz 35 mahalledeki vatandaşımızın ihtiyaçları ile ilgili hemen hemen günde onlarca telefon alıyoruz. Vatandaşlarımızın attığı mesajları yüreğimiz parçalanarak okuyoruz. Böyle bir zor günde, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın ve tüm siyasi parti liderlerimiz ile bu konuda tamamen gayri siyasi bir düşünce içerisinde, milli seferberlik anlayışı içerisinde bu zorlu günlerin içerisinden birlikte çıkmak istiyoruz. Bu konuda biz açıkçası başka bir düşünce içerisinde değiliz. Devlet içerisinde devlet asla değiliz. Bir tane devletimiz var, o da Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bizler seçilmişler olarak yurttaşımıza verdiğimiz sözleri, hiçbir ayrım gözetmeksizin vatandaşımıza katkı vermeye çalışıyoruz” dedi.  

“AÇIKÇA YANLI VE SİYASİ BİR TAVIR”

Vatandaşlara üzüntüsünü dile getiren CHP Burdur Millet Vekili Göker, “vatandaşlarımızın üzgün olduğumuzu bilmelerini isterim. Yapmış olduğumuz işlemin amacı, çeşitli bakkallarda ve fırınlarda da geçekleştirilen ‘Askı da ekmek’ kampanyasından hiçbir farkı yoktur. Burada herhangi bir siyaset farkı gözetmeksizin, yıllardır yapıla gelen Ramazan ayındaki iftar etkinliklerinde, ya da yardım kolisi dağıtımlarından bu etkinliğin ne farkı vardır? O dönemde de Belediye 5393 Kanuna göre bağış toplayabiliyordu. Bunun 2860 sayılı yardım kampanyasına dâhil edilmiş olması, açıkça yanlı ve siyasi bir tavırdır. Siyasi tavırdır, çünkü Cumhurbaşkanı’nın partili olduğu bir sistemde, bu kararı alanların da bu siyasetten uzak durmalarını beklemek hayalci ve çok masumane bir düşünce olur” Şeklinde konuştu.

Kahraman sağlık Mehmetçiklerimizi alkışlamayı sürdürüyoruz

ZARAR GÖRENLER YARDIMA MUHTAÇ VATANDAŞLARIMIZ

Engellenen bağışlardan zarar gören insanlar, yardıma muhtaç olan vatandaşların olacağına dikkat çeken Milletvekili Göker, “biz de bundan tam anlamıyla üzüntü ve hicap duyacağız. Cumhurbaşkanı çıkıyor, AKP Genel Başkanı olarak Tekâlifi Milli Kanunu’ndan bahsediyor. Bu kanunun temelinde en ufak bir benzerlik olmamasına rağmen, buna dayanarak başlatılan bağış kampanyasında ortaya şu soru çıkıyor; ‘Demek ki hazine, Cumhuriyet’in yıllardır birikimleri ile kurulmuş, kendine bir yer edinmiş hazine, vatandaşına en zor gününde yardım dağıtamayacak seviyede boşaltılmış. Buradan tekrar yetkililere soruyoruz; mikrofonlara çıkıp ‘Suriyelilere 40 milyon dolar yardım yaptık, gerekirse tekrar bağış yaparız’ derken, ‘gerekirse bunlara bahçeli ev yaparız’ derken ve bu konuda yurt dışına kendi tabiri ile caka satarlarken, şimdi vatandaşın en zor gününde, esnafın en zor gününde bu yardımı yapamıyor olmaları ve yapanlara da engel oluyor olmaları vatandaşın takdirindedir” şeklinde konuştu

YATAĞA AÇ GİREN HERKESİN VEBALİ

BU KARARI ENGELLEYENLERİN OMUZLARI ÜZERİNDEDİR

Milletvekili Göker, Burdur Belediyesi’nin yaptığı yardımların önünün açılması gerektiğine işaret ederek, “buradan kendi şahsım olarak Belediye’nin dağıtmış olduğu, siyaset farkı gözetmeden, kişi farkı gözetmeksizin yapmış olduğu yardımlara bir nebze de biz katalım diye bir yardımda bulunduk. Kendi çerçevemiz içerisinde başlattığımız bu yardımda örnek olarak şunu söylemek istiyorum. Maske dağıtımı yapılıyor. Maske dağıtımını devlet ‘yapacağım’ dedi. İlk dakikada site çöktü, şimdi edevlet’ten siparişler veriliyor. Yaklaşık 15 bin personelle, 14 milyon haneye bu yardımlar nasıl dağıtılacak? Kaldı ki kaç kişi e-devlet şifresini biliyor? Buradan talepte bulunabilecek? Yine aynı yaklaşım içerisinde söylemeye çalıştığımız şudur; daha önce bu yardımlar defalarca yapın ve herhangi bir şikâyetle karşılaşmamış olan Burdur Belediyesi’nin yardımlarının önü açılmalı, zira bu gerçekleşmeyecek olur ise bu süre içerisinde yatağa aç giren herkesin vebali bu kararı engelleyenlerin omuzları üzerindedir” dedi.

Kamuoyu, Burdur ayrı bir eyalet mi ki her yerde yapılan kampanyalar burada niye engelleniyor diye düşünmeye başladı.

Olay hakkında Parlamento’da da sert açıklamalar oldu.

[3d-flip-book mode=”thumbnail-lightbox” urlparam=”fb3d-page”
id=”12654″ title=”false” lightbox=”dark”]

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir