BADEM açıldı

Ülkede ve ilimizde başta bonzai olmak üzere uyuşturucuya alışma yaşının durmadan düştüğü ve özellikle bonzai kullanımı nedeniyle gençlerimizin büyük bir felakete sürüklendiği şartlarda ilimizde Bağımlılıklarla Mücadele ve Danışma Merkezi (BADEM) törenle açıldı. Vali Yılmaz, “birinci önceliğimiz madde bağımlılığına gençlerimizin, insanlarımızın buluşmaması. İkinci etap ise madde bağımlılığına bulaşan özellikle genç nüfusun tedavi süreci…” dedi.

Bağımlılıklarla Mücadele ve Danışma Merkezi (BADEM’in) açılışı törenle gerçekleşti.

Valilik sitesindeki habere göre, Bahçelievler Mahallesi Şehit Kalmaz Caddesinde hizmete başlayacak BADEM’in açılışına Vali Yılmaz, Milletvekili Bayram Özçelik, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, AK Parti İl Başkanı Süleyman Faki, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül ve daire müdürleri katıldı.

Açılışı yapılan BADEM hizmet binasını gezen Vali Yılmaz, Halk Sağlığı Müdürü Sevinç Sütlü’den merkez hakkında bilgi aldı.

BADEM hizmet binasını incelemesinin ardından basın mensuplarına yeni açılan birim hakkında açıklama yapan Vali Yılmaz; “birinci önceliğimiz madde bağımlılığına gençlerimizin, insanlarımızın buluşmaması. Bunu eğitimle olsun, aile içerisinde olsun, okullarımızda ve değişik vesilelerle yaptığımız çalışmalarla olsun bunu ne kadar çok önleyebilirsek,  o kadar başarılıyız demektir” dedi.

İlk aşamanın bilgilendirme, eğitim ve farkındalık yaratmak olduğunu, müteakiben ikinci etapta bağımlılık sürecine girmiş gençlerimizin tedavisi süreci olduğunun altını çizen Vali Yılmaz, “bu tedaviyi yaptıktan sonra, bugüne kadar ki yaptığımız çalışmalarda tedaviden sonra çocuklarımızı, gençleri veya bu kullanıcıları tekrar eski ortamlarına bırakıyoruz. Eski ortamlarına bıraktığımız zamanda, yaptığımız emek tedavi bazen boşa gidebiliyor. Bunun önlene bilinmesi içinde açtığımız kısa adıyla BADEM, hem öncesinde hem de tedavi sonrasında gençlerimize destek verecek olan bir birimimiz, bir ünitemiz. Diğer kurum ve kuruluşlarımızın yapmış olduğu çalışmalar var. Bundan sonra BADEM’de müştereken sadece Halk Sağlığı Müdürlüğü değil beraber gerçekleştireceğimiz çalışmalar olacak. Bu birim belki örnek bir birim olarak ülkemizin diğer illerinde de uygulanma imkânı ve fırsatı bulur” diye konuştu.

Vali Yılmaz şu görüşleri savundu:

“Amacımız burada 14-25 yaş arasındaki gençlerimizin birincisi bu illete, bu hastalığa bulaşmaması. Bulaşanların tedavi edilmesi, tedaviden sonrada yine tekrar topluma kazandırılması, sonrası sosyal hayat içerisinde değişik etkinliklerle bunun devam ettirilmesi. Burada amaç tekrar gençlerimizi zehirleyen bu illetlere dönüşü engellemek olacak. Ben o nedenle kısa süre içerisinde bu birimin açılmasında emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. İnşallah burada sağlıklı bireylerin topluma kazandırılmasına vesile oluruz. Tesisin açılmasında, kararında, kararlaştırılmasında, hayata geçirilmesinde emeği geçen ve burada çalışacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Yaptığımız hizmet çok büyük ve çok önemli.

“Daha geçen gün bir baba oğlumu kurtarın diye yalvarıyordu. Baba artık kendisi işin üstesinden gelemediğini, tedavi ettiremediğini söylüyor ve sizlerin yardımını istiyoruz diyor. Bizim kültürümüzde olmayan, bize yabancı olan bu illet maalesef milletin başına bela. Bunu bu vesile ile söylemekte yarar var. Bu vesileyle de buradan ifade edeyim. Gerek uyuşturucu, gerek diğer bağımlılıkla ilgili temin edilen maddelerin, malzemelerin büyük bir kısmı terör örgütü tarafından ülkemize getirilip ticareti yapılan bir bela. Terörün finansında kullanılan bir bela. Bugün hepimiz PKK terör örgütü dediğimiz zaman lanet okuruz. Ancak PKK terör örgütüne finans sağlayan esrar, eroini ve diğer madde bağımlılığında kullanılan tüm malzemeleri ve özellikle ilimizde ve ülkemizde çoğalmaya başlayan kaçak sigara kullanımı olmak üzere bunların tamamı terörün finans kaynağıdır. Aldığımız her kaçak sigaranın yarın evladımıza kurşun olarak döndüğünü bilmemiz lazım. Kaçak olmayan sigaranın vergisi yüksek olabilir. Zararlılığı olarak baktığımız zaman özellikle açıkta satılan tütünlerin içerisine ne katıldığını bilmiyoruz. Bunu vatandaşlarımızın da çok iyi bilmesi lazım. İçine katılan malzemenin yarın bağımlılık haline getirebilecek olan malzemelerin içinde olmadığının garantisini kimse veremez. Bu kadar çok hızlı bir şekilde çoğalmasının sebeplerinden bir tanesi de budur. Milletimizi de vatandaşlarımızı da buradan uyarmak bizim görevimiz.

“Normal ticaretini yapıyorsanız bu kadar çok para kazanılacak bir iş değil. Ama içine başka şeyler katıyorsanız eğer o zaman çok daha para kazanılıyor onun için bu tarz satış yerleri 15-20’yi geçti ilimizde. Küçücük bir iliz. Açıkta satılan tütün yerlerinin bir kısmı izinsizdi kapattık. İzinliler dahil bunları 24 saat kontrol etme şansımız yok. Vatandaşlarımızda buralara rağbet etmesinler.  İçine katılan malzemenin, kullanılan tütünün, tütün dışındaki diğer katkı maddelerinin ne olduğunu biz bilmiyoruz. Devlet olarak bilmediğimiz için vatandaşıma bunu kullanmayın derim benimde isteğim bu. Bu vesile ile bu tip merdiven altında veya değişik ortamlarda kimin sattığı belli olmayan içki dahil olmak üzere diğer madde bağımlılığına sebep olan gerek kimyasal, gerekse doğal ürünleri vatandaşlarımız almasınlar, uzak dursunlar. Bir defa denediğiniz zaman, bu bir defayla alışkanlık kazandırılan bir illet. Buna kimse bulaşmasın diyorum. Gençlerimiz özellikle bunu dikkat etsinler, bunu okullara açılmaya yakın tekrar özellikle okul aile birliklerimizle beraber çocuklarımızı koruma ve kollama adına da bunu tekrar seferberlik halinde tekrar başlatacağız. Ben BADEM’in açılmasında emeği olan arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum, ilimize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir