BAKA, Ağlasun Yeşilbaşköy’de toplandı

BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanlığı, Burdur Valisi Şerif Yılmaz’da

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu, Dönem Başkanı Antalya Valisi Münir Karaloğlu Başkanlığında Ağlasun Yeşilbaşköy’de toplandı.

Toplantıya BAKA Dönem Başkanı Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Yönetim Kurulu üyeleri  Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Isparta İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen katıldı. Toplantıda BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci ile BAKA çalışanları hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Karaloğlu, “son bir yıldır Yönetim Kurulu’na Antalya Valisi olarak ben başkanlık yapıyordum. Biz de dönüşümlü başkanlık sistemi var. Benim görevim bugün bu toplantıyla sona erecek. Bugün itibariyle toplantının sonunda Yönetim Kurulu Başkanlığını Burdur Valimize devir etmiş olacağız. Bugünkü Temmuz ayı olağan toplantımızda bilindiği üzere son bir yıldır, hem Türkiye için, hem de ajans için sorunlu bir yıl oldu. Özellikle Ajans’taki FETÖ yapılanmasına mensup çalışanların iş akitlerinin feshedilmesiyle Ajans’ta uzman eksikliği söz konusu oldu. Onunla ilgili daha önce Yönetim Kurulu kararımızı almıştık. Çağrıya çıktık, şimdi onları mülakata çağırıp mülakattan geçireceğiz, sonrasında güvenlik soruşturmalarının tamamlanması ile birlikte yeni uzmanlarımız görevlerine başlayacaklar. Bugün onunla ilgili bir karar alacağız” dedi.

DEVİR TESLİM TÖRENİ: VALİ YILMAZ BAKA BAŞKANLIĞINI DEVRALDI

Ağlasun Yeşilbaşköy’de düzenlenen Temmuz ayı olağan yönetim kurulu toplantısının ardından devir teslim töreni yapıldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bir yıldır yürüttüğü BAKA dönem Başkanlığını, Vali Şerif Yılmaz’a devretti.

Dönem Başkanlığını Vali Yılmaz’a devir eden Vali Karaloğlu yaptığı konuşmada, “Antalya Valisi olarak bir yıldır yürüttüğüm BAKA dönem Başkanlığını Sayın Burdur Valimize devir ediyorum. Bundan sonraki toplantılarımızda bir yıl Sayın Valimiz BAKA’nın başkanlığını yürütecek. Başkan Vekilliğini de Isparta Valimiz yürütecek. Ben Sayın Valimize başarılar diliyorum. Dönem başkanlığında BAKA’nın çok daha efektif, çok daha pro-aktif olacağından şüphemiz yok. Kendilerini kutluyoruz hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

BAKA’nın yeni dönem Başkanı Vali Yılmaz ise yaptığı konuşmada, “biz de Sayın Antalya Valimize teşekkür ediyoruz. Tam geçiş döneminde bulunduğumuz görevlere yeni başlamıştık üç Vali olarak, tam bir yıl oldu.  Yönetim Kurulu üyelerimiz daha önceden burada görev aldılar. Göreve başladıktan sonra ilk toplantıda Sayın Antalya Valimiz devralmıştı. Bilahare 15 Temmuz oldu. 15 Temmuz’la beraber Ajans’ın belki de en zor süreciydi. Ajans’taki o yapılanmayla ilgili etkin bir şekilde mücadele edilmesi gereken bir süreçte Sayın Valimiz sağolsun bizlere bırakmadan kendisi yoğun bir şekilde mesaisinin çoğunu da Ajans’a harcamak suretiyle ve Antalya’nın büyük şehir olmasına rağmen bu geçiş sürecini çok şükür başaralı bir şekilde tamamladı. Başkanlık sistemi denilince yanlış anlaşılmasın. Burada dönüşümlü başkanlık var. Aslında başkanlıktan ziyade Yönetim Kurulu olarak işlerin yürütüldüğü bir ajans. Yönetim Kurulu kararı dışındaki iş ve işlemler zaten genel sekreterlik tarafından yürütülüyor. O nedenle bizler sadece şeklen başkanız, bundan önce olduğu gibi yine tüm arkadaşlarla birlikte aynı şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. İnşallah ilimize, bölgemize, ülkemize hayırlı olur” diye konuştu.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyeleri, Temmuz ayı olağan toplantısı için geldikleri Ağlasun ilçesinde, toplantının ardından Sagalassos Antik Kentini ziyaret ettiler.

BAKA Yönetim Kurulu’nu antik kentin girişinde karşılayan kazı başkanı Belçikalı Prof. Dr. Jeroen Poblome, Sagalassos antik kenti ve devam eden kazı çalışmaları hakkında BAKA Yönetimine bilgi verdi. Ziyaret sırasından İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir ve Müze Müdür Hacı Ali Ekinci hazır bulundular.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir