Bakın ‘komünist başkan’ sırtını nereye dayamış

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu’nun örgütsel bağı, ideolojik altyapısı ve hakkında bilinmeyenler…

F. Maçoğlu Tunceli Belediyesi yerine “Dersim Belediyesi” ibaresinin konulması için aldığı meclis kararını İçişleri Bakanlığı’na gönderdi. Uzun yıllardır Tunceli’de faaliyet sürdüren illegal TKP (M-L) örgütünün farklı kolları bu güzel ilimizi izole etmek ve ülkemizin diğer illerinden soyutlamak için her yolu denediler. Şimdide son noktayı koymayı hedefliyorlar.

Komünist etiketli Fatih Maçoğlu Amerikancı FOX TV, Halk TV, Tele 1, Astra üzerinden yayın yapan Yol TV, ODA TV vb. üzerinden fazlasıyla parlatıldı. Türkiye’ye, Ovacık Belediye Başkanı’nın marifetlerinin övgüsü abartılarak sunuldu. Ama hiç kimsenin aklına F. Maçoğlu’nun kim olduğu, neyi savunduğu, hangi amaçla hareket ettiği gelmedi! Daha doğrusu üstü örtüldü.

Peki, Maçoğlu o kadar başarılı idiyse 31 Mart seçimlerinde Ovacık İlçesi’ni neden kendi örgütünün elemanı yerine CHP kazandı? Yine Mazgirt Belediyesi’ni de Maçoğlu’nun mensubu olduğu örgütün elemanı yönetiyordu. Ne oldu? Mazgirt Belediyesi’ni AK Parti kazandı. Böylesi hızlı bir değişimin bir anlamı olmalı?

KISACA TKP (M-L) ÜZERİNE

Kaypakkaya

İbrahim Kaypakkaya önderliğinde 24 Nisan 1972’de oluşturulan TKP (M-L) 1978 yılında 1. Konferansı’nı toplayarak ilk Merkez Komitesi’ni oluşturdu ve TKP (M-L) Genel Sekreteri Öğretmen Süleyman Cihan oldu. Süleyman Cihan 1981 yılında otobüste sahte isimli olmasına rağmen polis; sen bu numarada oturuyorsun ve sen kimlikteki kişi değil Süleyman Cihan’sın diyerek aldı götürdü ve öldürüldü.

TKP (M-L) de en köklü bölünme Eylül 1987 (1981 yılında ki bölünmede TKP/ML Bolşevik Partizan adlı örgüt kuruldu) yılında yaşandı. Muzaffer Oruçoğlu’nun konferansı Yunanistan’da toplayalım önerisi örgütte kabul görmedi. Bunun üzerine o dönem TKP (M-L) Genel Sekreterliği’ni üstlenen Kazım Çelik ve arkadaşları Tunceli’ye konferansa gitmek için yola koyuldular. Kazım Çelik ve arkadaşlarından iki kişi hariç tümü Tunceli’de konferans alanına gidemeden ihbar sonucu TSK tarafından imha edildiler. Bu aynı zamanda dönüm noktasıydı. 1987 Eylül ayında TKP (M-L) üç ayrı gruba bölündü. 3. Konferans’a katılmayanlar 3. Konferansçılardan ayrılarak TKP-ML/DABK’ı (Doğu Anadolu Bölge Komitesi) kurdular. Çoğunluğunu Tunceli kırsalında silahlı olarak dolaşanlardan oluşan grubun, 15 Eylül 2002 yılında düzenledikleri konferansta Maoist Komünist Partisi (MKP) adını aldılar. TKP/ML-TİKKO ve MKP/HKO (Halk Kurtuluş Ordusu) İbrahim Kaypakkaya’nın kurduğu TKP (M-L)’nin iki ana kolunu oluşturuyor. Bu örgütlerin içinden 14 ayrı grup, grupçuk daha çıktı.

TKP (M-L) kurucusu İbrahim Kaypakkaya’nın görüşlerini içeren kitap Ocak Yayınları arasında Seçme Yazılar olarak 1979’da yayınlandı. Kitapta baştan sona Kemalist Devrim’in reddi, Türkiye’nin ilerici, devrimci mirasına (İttihat ve Terakki- Jön Türkler-27 Mayıs vb.) düşmanlık, Atatürk’e faşist diyerek ve İngiliz/Fransız işbirlikçisi yaftası asarak tahrifatlar yaratmak dışında dişe dokunur analize rastlayamazsınız. Yine bu örgütün takipçilerinin yayın organlarında (Komünist-İşçi Köylü Kurtuluşu-Partizan-Yeni Demokrasi-Halk Demokrasisi-Özgür Gelecek-Halkın Günlüğü-Bolşevik Partizan-Yeni Dünya İçin-Kara Kaplı Kitap vb) dergi ve kitapçıklarda aynı olumsuz görüşler sürekli olarak işlenmiştir. Bu görüşlerin şu veya bu seviyede etkisinin en çok olduğu ilimiz ise Tunceli olmuştur.

‘HALKLARIN BİRLEŞİK DEVRİM HAREKETİ’

Abdullah Öcalan

Mart 2016 tarihinde PKK’nın önderliğinde MKP, TKP/ML, THKP-C/MLSBP, TKEP-Leninist, TİKB, DKP, Devrimci Karargâh, Proleter Devrimciler Koordinasyonu ve MLKP’den oluşan “Halkların Birleşik Devrim hareketi” ayrılmalar nedeniyle bir müddet sonra işlevsiz hale geldi.

PKK/HDP’nin ardına takılan bu örgütlerin ülkemizde yarattıkları tahribatın izlerini en çokta Tunceli ilimizde görmekteyiz. Her türden solumsu oluşumların nerdeyse karargâhı haline getirilen Tunceli’de bir dahaki dönem ne Maçoğlular ve ne de PKK/HDP istediği başarıyı elde edemeyecektir. Ovacık ve Mazgirt akıbeti F. Maçoğluları bekliyor!

TKP’NİN AYIBI

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, TKP’den (Aydemir Güler-Kemal Okuyan grubu) yapılan açıklamaya göre “sosyalist solun” Tunceli adayı olarak açıklandı. Sadece “komünist” isminin yayılması babında böylesi bir girişimde bulundukları yönlü açıklamaları pek de inandırıcı değil!

Sosyalist İktidar Partisi’nin (SİP) ismini değiştirerek TKP adını alması sonrası örgütte sular durulmadı ve örgüt üç ayrı parçaya bölündü. Komünist Partisi-KP (daha sonra yeniden TKP), Halkın Türkiye Komünist Partisi-HTKP (daha sonra TİP- Erkan Baş), Türkiye Komünist Hareketi-TKH (Kurtuluş Kırçak) olarak üç parçalı TKP’nin üçü de PKK/HDP ve bazı solumsu örgütlerle aralarına sınır çekmediler.

Şimdiki TKP izlediği siyasi çizgisiyle orta yolcu bir konumda ve köşesiz, yuvarlak siyasetleriyle dikkati çekiyor. Kemal Okuyan-Aydemir Güler’in yavan görüşleri ve yalpalayan siyasetleriyle günü kotarmaya çalıştıkları belli. Orta yolcu siyasetleri nedeniyle bazı kalabalıkları etrafında toplamaları onları her yöne savrulmaya açık pozisyona sürüklüyor.

TKP’nin ne Tunceli’de ve ne de diğer Doğu ve Güneydoğu illerimizde hiçbir gücü ve etkisi yoktur. TKP son tavrıyla MKP gibi sahte solcu örgütlere şemsiye görevi görüyor.

TKP, bir yandan Atatürk, Cumhuriyet Devrimleri ve ilerici kazanımlarımız üzerine olumlu yönde küçük adımlar atarken, diğer taraftan Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı F. Maçoğlu’nu TKP listelerinden aday gösterebiliyor. Bu da gösteriyor ki, TKP her yana gülücükler saçan, ilkesiz bir yapılanmadır. En hafif değimle TKP, Maçoğlu macerasıyla ayıp etmiştir, yanlış yapmıştır.

F. MAÇOĞLU TUNCELİ’YE YAKIŞMIYOR

Daha önce MKP’nin çizgisindeki Demokratik Haklar Federasyonu ismini değiştirerek “Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)” adını almıştı. Fatih Maçoğlu, SMF’nin adayı olarak seçime girdiğini TKP etkinliklerinde ve katıldığı TV konuşmalarında kendisi söyledi.

Fatih Maçoğlu, Kaypakkayacı çizgiyi savunduğunu inkâr etmiyor. Bu çizginin en başta gelen özelliği, Türkiye’nin etnik bölünmesine hizmet eden bir çalışma içinde bulunmasıdır. Zaten Maçoğlu’nun seçimlerin arifesinde HDP’ye yönelik sarf ettiği olumlu sözler bunun açık kanıtı. PKK/HDP’de seçimin ertesinde F. Maçoğlu’nu ziyaret ederek her türlü desteği vereceklerini açıkladılar. PKK/HDP ile Maçoğlu ve diğer solumsu oluşumların elele Tunceli’yi daha büyük sorunlarla karşı karşıya bırakacaklarının ipuçları görülmeye başladı.

MURT İNCE/ AYDINLIK

Tunceli, Atatürk ve Diyap Ağ’dır; Dersim, derebeylik ve silahlı isyandır, Seyyid Rıza’dır.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.