Barolar Ankara’ya yürüyüş başlattı

Baro Başkanlarının kişiliğinde avukatlar, “Adil Yargılanma İçin Barolara Dokunma” yürüyüşü başlattı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Barolarla AK Parti Hükümeti arasındaki (özellikle seçim sisteminin değiştirilmesi, çoklu baro getirilmesi gibi tehlikeli boyutları olan) Avukatlık Yasası değişiklik tasarısı üzerindeki tartışmalar gittikçe sertleşerek sürüyor. Bugün 81 ilin Barosu, ülke çapında eş zamanlı Ankara’ya yürüyüş başlattı. Yürüyüşler başlangıçta salgın şartlarına uygun bir şekle bürünerek ya küçük gruplarla ya da sadece Baro başkanlarının tek başına yaptığı kısa menzille yürüyüşler şeklinde cereyan etti. Burdur Baro Başkanı Avukat Ramazan Gedik, Adliye Sarayı’nın önünden tek başına başlattığı yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşü, Şehitlikte şehitlere dua okuyarak noktaladı.

Haziran’ın ilk günlerinde tekmil millet ve avukatlar can derdine düşmüşken AK Parti Hükümeti’nin Kovid19 fırsatçılığı yaptığı ortaya çıkmış, Avukatlık Yasası’nın özellikle seçim sistemi ve çoklu baro gibi tehlikeli birçok alanında avukatların ve ülkenin çıkarlarına aykırı değişiklikler getiren bir kanun taslağı üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine “çoklu baro ve nispi temsil”i öngören Avukatlık Kanunu yasa teklifi hazırlığına karşı Ankara’da Türkiye Barolar Birliği’nde 80 baronun katılımıyla yapılan 42’nci Baro Başkanları Toplantısı’nda taslak çalışmalarına son verilmesi istendi.

Müzakereden yana olduklarını belirten barolar, aksi takdirde demokratik hak arama özgürlüklerini sonuna kadar kullanacaklarını ifade etti. Toplantı sonunda bir bildiri yayınlandı.

Aradan birkaç hafta geçmesine rağmen siyasi iktidarın aynı konuda ısrarını sürdürmesi üzerine 17 Haziran günü ülke çapında eşzamanlı basın açıklaması yapan avukatlar, AK Parti Hükümeti’ni Kovid19 fırsatçılığı yapmaktan vazgeçmesini, millet can derdindeyken Avukatlık Yasası değişikliğinin aciliyetinin bulunmadığını, şimdi avukatların ekonomik sorunlarının çözümünün önceliği bulunduğunun altını çizdiler.

Tartışma sürüyor ve avukatlar giderek radikalleşmeye başladı.

Bugün ise avukatlar eylem biçimini bir adım daha öne götürerek yürüyüşe geçti.

Ülke çapında Ankara’ya yürüyüş başlatıldı.

Avukatlık Yasası’nda özellikle Seçim sistemi ve çoklu baro gibi konularda değişikliğe yönelik yasa teklifine tepki gösteren barolar, müzakere sürecinden sonuç alınamadığını belirterek Ankara’ya eş zamanlı yürüyüş başlattı. 80 baro başkanının katıldığı yürüyüş, salgın şartlarına uygun şekle sokularak sembolik olarak 5 ila 20 kilometreyle sınırlı tutuldu.

Burdur’da Baro Başkanı Avukat Ramazan Gedik Adliye önünden başlattığı yürüyüşe, kent içinde 5 km mesafedeki Şehitlikte son verdi.

Pazartesi Ankara’da buluşacak olan baro başkanları Anıtkabir’i ziyaret edecek.

Başkan gedik yaptığı açıklamada “müzakereyle süreci tamamlamaya çalıştıkları”nı, “meramları”“anlatmaya çalıştıkları”nı, ancak “anlatamadıkları”nı belirterek, “o nedenle bir eylem kararı aldık” dedi. “Eylem kararı”nın “çok özenle seçilmiş olduğu”nun altını çizen Başkan Gedik, “çünkü pandemi sürecindeyiz. Ülkemizin ve vatandaşlarımızın birçok sorunu var. Bu nedenle biz Burdur Adliyesinden çıkıp Burdur Asri Mezarlığındaki şehitliğe kadar yürüyeceğiz. Orada da şehitlerimize Fatiha okuyacağız. İnşallah bu eylemle derdimizi anlatabiliriz. Barolara dokunmayın! Avukatlık Yasası’nın değiştirmenin, Baroların seçim sistemini değiştirmenin zamanı değil. Şu amda olağanüstü zamanlardan geçiyoruz. Uygun zaman ve koşullarda Barolar Birliği ev Barolarla müzakere ederek bir yasa değişikliği yapılabilir. Bizim amacımız şu andaki yasa tasarısının gündemden çıkarılması” diye konuştu.

Ülke çapında eşzamanlı yapılan bir eylem olduğunu vurgulayan Başkan gedik, pandemi süreci de dikkate alınarak sembolik olarak kısa mesafelerde Baro başkanlarınca yapılması kararı alındığını belirtti.

Başkan gedik şunları söyledi: “Biz tek başımıza yürüyoruz. Ama biliyoruz ki meslektaşlarımızın desteği, gücü, sevgisi bizimle beraber. Vatandaşlarımızın da desteği bizimle beraber. Pazartesi Ankara’da Anıtkabir ziyaretiyle birlikte Ankara eylemleri başlayacak. Şimdilik program bu.”

Güzergâh boyunca yürüyüşünü çeken basın mensuplarına “adil yargılama için barolara dokunma!” sloganı atan Başkan gedik, Asri Mezarlık girişinde avukat arkadaşları tarafından alkışlarla karşılandı. Şehitlikte şehitlere dua etti. Ardından mezarlık çıkışında basın mensuplarına bir açıklama daha yapan Başkan Gedik, “sözlerin yetersiz kaldığı yerde eylemlerle derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Güçlü avukat, güçlü baro, güçlü savunma, bağımsız yargı güçlü ve müreffeh Türkiye demektir. Şu olağanüstü koşullarda yasa tasarısının geri çekilmesini talep ediyoruz. Uygun zaman ve koşullarda Barolar Birliği ve Barolarla birlikte bir yasa tasarısının müzakere edilmesini talep ediyoruz. Türkiye’dir Barolar; Avukatlar Türkiye’dir; Barolara Dokunma!” diye sözlerine ve eylemine son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir