Başkan Ercengiz’den Hatçem türküsünün yozlaştırılmasına tepki koyma çağırı

Burdur Belediye Başkanı salgın günlerinde 3 aydır bir araya gelemediği basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşmasından önce, Denizin dibinde Hatçem türküsünün sosyal medya mecralarında bir sosyal medya fenomeni olan Murat Övüç tarafından pop müzik çerçevesinde oyun havasına döndürülerek aslından uzaklaştırılmasına, MAKÜ’de genç bir müzik grubunun ezgisi eşliğinde bir basın açıklaması yaptı; sert tepki gösterdi. Başkan Ercengiz, “popüler kültürün birçok değerimizi yozlaştırıp tükettiği son dönemde Hatçem türküsünün de kurban edildiğini görmek bir Burdurlu olarak biz üzmüştür. Halkı değerlerimize sahip çıkmaya çağırıyorum” dedi.

Yoz kültür çevrelerinden Murat Övüç’ün, Burdur’dan Antalya’ya uzanan bir aşk hikâyesi ezgisi olan Denizin dibinde Hatçem türküsünü oyun havasına çevirerek yozlaştırması ve bunu sosyal medya hesabından paylaşması üzerine bir kültürel değerimizin daha kaybedildiğini görmenin üzüntüsünü yaşadığını ifade eden Başkan Ercengiz, “üzüntümü belirten bir tivitle duyurmaya çalıştım. Sağ olsunlar genç arkadaşlar duyarsız kalmadılar, çağrımıza kulak verip geldiler. ‘Başkanım biz bu müziğin gerçeğini size çalalım. Siz de açıklamanızı yaparsınız’ dediler. Bu türkünün aslının, büyük sanatçılarca çalınıp söylenmiş olmasına rağmen bir kere daha söylenmesinde fayda gördüm” dedi.

Popüler kültürün birçok kültürel değerimizi yozlaştırıp tükettiğini, son olarak Hatçem türküsünün de kurban edildiğini ifade eden Başkan Ercengiz, “kültürel mirası sonraki nesillere aktarmak son derece önemli. Ağıt havasında olan bir aşk hikâyesini bir oyun havasına, hem de Batılı çalgılarla, 9/8’e döndürülmesine ve karıştırılarak bambaşka bir hale döndürülmesine bizim tepkimiz de bu şekilde oldu” şeklinde konuştu.

Başkan Ercengiz, sözlerine “Burdur halkını ve tüm Türkiye halkını ezgilerimize sahip çıkmaya davet ediyorum” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir