Bartu Soral’dan TÜSİAD çıkışının yorumu

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) eski Müdürü, Kalkınma Ekonomisti Bartu Soral, üyelerinin bilançolarında temel gelirlerinin % 80’inin faiz geliri olduğu TÜSİAD’ın hükümeti hedef alarak, “genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesi”ni isteyerek açıkça tehdit etmesini ilginç bir örnekle değerlendirdi. Soral, uyarıyı Ecevit dikkate almadığını, hata ettiğini ve yıkıldığını ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “TÜSİAD Başkanı’nı aradım. Ülke yangın yeri. Aklî melekelerini kaybetmiş bir şahsın ülkeyi intihara sürüklemesini mi seyredeceğiz? Herkes konuşmalı artık, herkes! Seçim istiyoruz.” çıkışının ardından üyelerinin bilançolarında temel gelirlerinin % 80’inin faiz geliri olduğu TÜSİAD’ın hükümeti hedef alarak, “Hükümetin düşük faizle yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı arttırma hedefiyle ortaya konulan yeni ekonomi modeline karşıyız. Serbest piyasa işleyişi çerçevesinde, tüm paydaşların desteğinin alındığı, genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği açıktır.” şeklinde açıkça tehdit etmesini Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) eski Müdürü, Kalkınma Ekonomisti Bartu Soral ilginç bir örnekle değerlendirdi. Soral, uyarıyı Ecevit dikkate almadığını, hata ettiğini ve yıkıldığını ifade etti.

Bartu Soral paylaşımında TÜSiAD üyelerinin sınıfsal özelliklerini değinerek, onların “yıllardır neden ulusal sanayici olamadıkları”nı, “neden montajcı kaldıkları”nı, “büyük yerli markalar yaratamadıkları”nı, “hatta neden sanayiiden ziyade al-satçı, komprador bir burjuva sınıfı haline geldikleri”ni sorguladı.

TÜSİAD’ın hükümeti hedef alan yıkıcı çıkışının kendisine bir anıyı hatırlattığını belirterek, babasının 1978’de Ziraat bankası Genel Müdürü ve Bankalar Birliğinin Başkanı başkanıyken, Erdoğan Hükümeti’ne “genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği” tehdidinde bulunan TÜSİAD’ın o dönemde yaptığı toplantıda hükümeti yıkma kararı aldığını Ecevit’e ulaştırdığını, önlem alarak üzerlerine gidilmesini önerdiğini, ancak Ecevit’in “gerek yok, bir şey yapamazlar” dediğini ve hata yaptığını ifade etti.

Soral açıklamasını şöyle sürdürür:

“Bu komprador ticaret erbabı, ABD’nin de tam desteğini alarak, sayfa sayfa ilanlar ve ekonomiyi yavaşlatma suretiyle, Ecevit’i düşürür!”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.