Basın hürriyetinin hali perişanı

Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, dün İstanbul 7’nci Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında, gazetesinde 29 Mayıs 2015 tarihinde , “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle, Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında da “Kirli Operasyon” haberi nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili’nin “şüpheli” sıfatıyla aldığı ifade sonucu, “silahlı terör örgütü üyeliği, siyasi ve askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açığa çıkarmak” suçlarından sevkedildikleri Nöbetçi İstanbul 7’nci Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklama kararı verildi. İki gazeteci Silivri cezaevine götürüldü.

GAZETECİLİK TUTUKLANDI

Dünyanın en köklü basın özgürlüğü örgütlerinden olan, 120 ülkede üyeleri bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI/ International Press Institute) gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasını kınadı.

BİLİNMESİNDE KAMU YARARI

BULUNAN BELGELERİ SAĞLAMAK VE AÇIKLAMAK GAZETECİNİN İŞİ

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün Türkiye Ulusal Komitesi’nin yayınladığı basın açıklamasında, “siyasi yararları gözetme”nin gazetecinin değil siyasetçinin işi olduğu, “bilinmesinde kamu yararı bulunan belgeleri temin etmek ve açıklamak tam da gazetecilerin işi” olduğu belirtilerek, “gazeteciler olarak bizler Dündar ve Gül’ün yanındayız” denildi.

DEMOKRASİ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KARA BİR GÜNÜNÜ DAHA YAŞADI

IPI açıklamasında, “terör, silahlı örgüt üyeliği ve casusluk gibi suçlamaların gazetecilerin yargılanmasında kullanıldığı Türkiye’de demokrasi ve basın özgürlüğünün kara bir gününü daha yaşadığı” ifade edildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir