Rus uçağı düşürmek, kıyamete giden yolda bir adımdır

Dün sabah saatlerinde, Türk ordusuna ait savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus savaş uçağını düşürmesi haberi kamuoyuna bomba misali düştü. Ülkede ve dünyada bütün karar mahfilleri ve merkezleri hareketlendi. Başbakan Davutoğlu, sesine dramatik bir ton vermeye çalışarak açıkladı durumu. Saray, padişahvari üslupla verdi haberi.

Ancak esas ateş, turizm, inşaat, enerji, hazır giyim ve yaş sebze meyve sektörlerinde faaliyette bulunan firmalar dünyasına düştü. Firma temsilcileri, iflasın sıcak soluğunu enselerinde hissetmeye ve geceleri kâbus görmeye başladılar bile. Evi camdan olanın komşu evine taş atmaması gerektiğini bildiren çok basit kuralı bilmeyen hükümetin ilk kurbanları bunlar oldu.

Öte yandan vatanımızın bütünlüğüne karşı bir provokasyon, bir tuzaktır. Yıllardır Ege’de it dalaşlarına konu olan Yunan ihlallerine herhangi bir yaptırım uygulanmazken bir dünya devinin uçağını düşürmek akılalmaz bir tertiptir. Millet şimdi “bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete” durumuyla karşı karşıyadır.

Sınır güvenliğimizi sağlamayalım mı deniyor? Milli şeref deniyor? Ticaret ve para her şey midir deniyor?

Yıllardır Ege’de Yunanlılar günde günaşırı bu ihlali yapıyor; Türk ve Yunan jetleri it dalaşında bulunuyor. Ama hiç Yunan uçağı düşürüldüğünü duydunuz mu?

Bu olay, Amerikan çıkarları için ülke bütünlüğünü tehlikeye atmak, terörle mücadeleye darbe vurmak anlamına geliyor. Bu eylemden en çok hoşlananlar Amerikalılar ve PKK terör örgütü olmuştur.

Kıyamete giden yolda alınan kararlar ve iptaller

Rusya ve İran’ın, Türkiye’nin sadece ısınmasını değil üretimini de dayandırdığı doğalgaz şalterini indirmesi felaket ve kıyamet anlamına gelmektedir.

Rus savaş uçağının düşürülmesi savaş çıkarmaz ama Putin çok net ve köşeli konuştu: “Bu olayın Türkiye açısından sonuçları olacak.” Tedbirler de gecikmedi.

İşte tedbirler!

-Aralık ayı ortasında St. Petersburg’da yapılması planlanan Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) toplantısını iptal etme kararı aldı.

-Beyaz et ithalatını askıya aldı.

-30 milyar dolar (30 katrilyon liralık) bir ticaret hacmi. Isınmadan daha hayati ekonomik üretimin de dayandığı doğal gaz şalteri tekeli.

-Şalterin indirilmesi Türkiye için kıyamet anlamında bir felaket… Rus uçağının düşürülmesi 5 sektörde endişe yarattığı bildiriliyor.

-Olay, turizm, inşaat, enerji, hazır giyim ve yaş sebze meyve firmalarında telaşa neden oldu. Umurunda mı hükümetin!

-Lazkiye’ye S-400 füzeleri

-Akdeniz’e savaş gemisi

-Rusya ile ticaretin detayları:

  • Dış ticaret – 18,5 milyar dolar
  • Bavul ticareti -5 milyar dolar
  • İnşaat yatırım -2,3 milyar dolar
  • Turizm gelirleri -2-2,5 milyar dolar -Toplam olarak 28 milyar dolar (28 katrilyon lira)
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir