Başkan Akbulut KıvılcımHaber’e konuştu

Cumhuriyet Halk partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, güncel sorunlar konusunda KıvılcımHaber’in sorularını cevapladı.

Başkan Akbulut, ABD başkanı Baydın’ın soykırım çıkışı, salgınla mücadelede tam kapanma ve partilerinin son çalışmaları konusundaki sorularımızı cevaplandırdı.

  1. ABD Başkanı Co Baydın’ın sözde Ermeni soykırımını tanıma çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gerçekten de ilk defa ABD başkanları içerisinde “soykırım” değerlendirmesi yapan bir Başkan olarak gördük ABD Başkanını. Hiçbir belge olmadan tamamen kendi iç politikasına yönelik bir söylem olarak değerleniyorum.  Bu konu, bir soykırım olmadığı defalarca ispatlanmış bir konudur. 1915 yıllarında karşılıklı yaşanmış üzücü olaylar vardır. Tek taraflı değildir. Baydın’a sert bir cevap verilmediği kanısındayım. Dış politikada muhalefetiyle iktidarıyla birlik olarak hareket edilmesi gerekir. İktidar biraz daha yumuşak davrandı. Karşılıklı bir yaptırım sürecinin başlatılması gerekiyor. Kimse Türkiye Cumhuriyeti devletine ABD Başkanı bile olsa istediği gibi hakarette bulunamaz.

  • Salgınla mücadele kapsamında Tam Kapanma süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlk başta da söyledik. Tam kapanma salgınla mücadelede en başından atılması gereken doğru hamlelerden biriydi. 29 Nisan itibariyle tam kapanmaya geçildi. Ama bunun ne kadar tam kapanma olduğu da ayrı bir tartışma konusu. İstanbul’dan gelen görüntüler üzücü görüntüler. Ayrıca mali boyutu açıklanmamıştı. 5 milyar liralık bir destek açıklaması memnuniyet vericidir. Ancak bunun dağıtılmasının şeffaf bir biçimde yapılması lazım.

  • Son dönemde partinizin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Mümkün olduğu kadar saha çalışmalarına önem veriyoruz. Salgın çalışmalarımıza engel teşkil etse de biz gene de vatandaşlarımızın sorunlarını araştırmaya ve çözüm önerilerini bulmaya çaba gösteriyoruz.

  • Son olarak Burdur halkına bir mesajınız var mıdır?

Zor günlerden geçiyoruz. Salgın yarattığı etkilerle boğuşuyoruz. Tüm vatandaşlarımızdan mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmamalarını, sosyal mesafe ve hijyeni mutlaka gözönünde bulundurmalarını rica ediyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir