Semt pazarları kapalı olunca çiftçi elinde kalan tonlarca ürünü çöpe döktü

17 günlük sokağa çıkma yasağı çiftçiyi felç etti, bitirdi Pazarlar kapandı, meyve sebze üreticinin elinde kaldı

Bir yanda salgın, kamu sağlığı, hatalı tedbirler, diğer yanda çiftçinin, üreticinin varlığı, geleceği; ekonominin bıçak sırtındaki dengeleri ve kırılganlığı… Tam kapanma tedbirleri kapsamında semt pazarlarının kapalı olması ürünlerin üreticilerin elinde kalmasına yol açtı. Pazarlar kapandı, meyve sebze üreticinin elinde kaldı.

SerikHaber’in haberine göre, Türkiye Halciler Federasyonu (THF) Başkanı Yüksel Tavşan, Tarım Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile görüşme yaptıklarını belirterek, semt pazarlarının belirli gün ve saatlerde açılması talebinde bulunduklarını belirtti.

Tüm Türkiye’de uygulanan tam kapanma nedeniyle semt pazarlarının kurulamamasından dolayı tonlarca sebze ve meyve üreticinin ve hal esnafının elinde kaldı.

Salatalık, biber üreticileri satamadıkları ürünleri kasalar halinde çöpe dökerken, yaman bir çelişki olarak tüketiciler de bu ürünleri pahalıya tüketmekten şikâyetçi.

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Tarım Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile görüşme yaptıklarını belirterek, semt pazarlarının belirli gün ve saatlerde açılması talebinde bulunduklarını belirtti. Tavşan, “Cumartesi ya da pazar günü semt pazarlarının açılma ihtimali konuşuluyor. Bir diğer alternatif çözüm ise pazarcı esnafını kendi araçlarıyla özel izin çerçevesinde mahallerde sebze ve meyve satışı yapması yönünde. Buna benzer e-ticaret uygulamaları zaten var. Bunu semt pazarlarının kapalı olduğu dönemde pazarcı esnafı için de uygulayabiliriz” dedi.

Bu çalışmalar sonucu İçişleri Bakanlığı yayınladığı yeni genelgeyle semt pazarları konusundaki sıkılığı gevşeterek haftanın belirli gününde açılmasına karar verdi. Bu arada olan çiftçinin, üreticinin ürününe oldu; çöpe gitti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir