Başkan Akın’dan Nutuk hassasiyeti

Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı ve Kamu Sen İl temsilcisi Orhan Akın, Mersin/ Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Çamlıyayla Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın okullardaki öğrencilere Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk eserini dağıtmasına yasak koymasına tepki gösterdi.

Mersin/ Çamlıyayla Milli Eğitim Müdürlüğü Çamlıyayla Ülkü Ocakları’nın okullarda Nutuk dağıtma isteğini, “Osmanlı Padişahı Vahdettin’e yönelik ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı Hükümeti’ne yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak’ ifadeleri kullanıldığı… ‘Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde sigara gösterilerek’ öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek öğelere yer verildiği” gerekçeleriyle geri çevirdi.

Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu tutumuna ülke çapında tepkiler çığ gibi arttı. Yoğun tepki üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, ABD emperyalizmi ve İsrail ile piyonlarının ülkemiz üzerine çullandığı, İkinci İstiklal Savaşı verdiğimiz şartlarda sağlam tutulması gereken iç cepheyi bölen bir rol oynayan Çamlıyayla Milli Eğitim Müdür hakkında önce soruşturma açtı. Ardından Milli Eğitim Müdürü’nü görevden aldı.

Bu kapsamda Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı ve Kamu Sen İl temsilcisi Orhan Akın da sosyal medya hesabından gösterdiği Atatürk ve Nutuk hassasiyetinde şu görüşleri paylaştı:

Nutuk; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat kaleme aldığı, “1919 yılının Mayıs ayının 19.günü Samsun’a çıktım.” cümlesiyle söze başladığı, milli mücadele yıllarını ve devletimizin kuruluş yıllarını anlatan, her Türk evladının mutlaka okuması gereken bir başucu kitabıdır.

Baştan sona örnek alınacak söz, davranış ve uygulamaları ihtiva eden bir eserin, öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek ifade ve ögelere yer verdiğinden bahisle dağıtımına onay verilmemesi tam bir garabettir.

Resmi yazıda geçen ifadeler, bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisine aittir.

Kitabın dağıtımına onay vermeyenler, bu ifadelerin kime ait olduğunu bilmeden mi bu yazıyı kaleme aldılar? Çocuklarımızın ve gençlerimizin nutuk okuması mı, yoksa kitabın Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından dağıtılmak istenmesi mi uygun görülmedi? Gerçekten izaha muhtaç bir konu.

Konunun tam anlamıyla açıklığa kavuşturulması konusunda ilgili makamların gereğini yapmasını bekliyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.