Hemşerimiz Kemane Virtüözüne ödül

Faaliyetleri ve çalışmaları Türk kültürünün gelişmesine yönelik “TOKÜAD, 2021 Türk Kültürüne Hizmet Ödülü”nü hemşerimiz, kabak kemanenin müstesna ustası, rahmetli Halit Önür’ün tilmizi, TRT Sanatçısı Uğur Önür’a layık gördü.

Toplum ve Kültür Araştırmaları Derneği (TÖKÜAD), 1-3 Ekim 2021 tarihlerinde TÖKÜAD III. Uluslararası Toplum ve Kültür Araştırmaları Sempozyumu düzenleyecek.

Kemane Virtüözü TRT Sanatçısı Uğur Önür, sempozyuma “Unutulmaya yüz tutmuş bir Yörük çalgısı olan Iklık ve Teke yöresi geleneksel halk müziği çalışmaları”yla katılacak.

İşte dernek, bu çalışmasından dolayı Önür’ü, “TOKÜAD 2021 Türk Kültürüne Hizmet Ödülü”ne layık gördü.

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Önür, “tek karşılığı, henüz hakkını teslim edemediğimiz kültür değerlerimizi koruma ve yaşatma çabamın vermiş olduğu iç huzur, kaybolan umutların tekrardan yeşerebildiğini görmek ve ustaların yaşarken gönüllerini hoş edebilmek adına yaptığım tüm üretimlerin, Türk kültürü adına çalışmalar yapan önemli bir dernek tarafından hizmet ödülüne layık görülmesi çaldığım çalgıdan, hizmet ettiğim kültür çevresi adına beni mutlu etmiş, onurlandırmıştır… TOKÜAD’a, Mustafa Dinç hocamıza, emeği geçen, düşünen tüm kurul üyelerine huzurunuzda teşekkür eder, saygılar sunarım…” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.