Başkan Alagöz’den çamur siyasetine veryansın

“Çekin elinizi fırıncıların üzerinden!”

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz yazılı bir basın açıklaması yaparak, son günlerde gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden ekmek fiyatları hakkında gerçekçi veriler öne sürerek, halkın ekmeği üzerinden kasaba politikacılığı yapanların çamur siyasetine sert eleştiriler getirdi. Başkan Alagöz, “maalesef bazı siyasiler popülist yaklaşımlar ile fırıncı esnafını ve belediyeleri vatandaşlarımız ile karşı karşıya getirmeye tevessül etmiştir” dedi.

Tefenni ilçesinde 210 gr ekmeğin 1,25 liradan satılırken 11 Şubat 2021 tarihinden itibaren 210 gr ekmeğin 1,5 liradan satılmaya başlandığını, yani 25 kuruş zam yapıldığını belirten Başkan Alagöz,

“farklı ilçelerde farklı Ekmek satış rakamları açıklanmış, hatta Burdur siyasetinin gündeminde yer etmiştir. Hatta maalesef bazı siyasiler popülist yaklaşımlar ile Fırıncı esnafını ve Belediyeleri vatandaşlarımız ile karşı karşıya getirmeye tevessül etmiştir” dedi.

TEFENNİ İLÇESİNDE HALK EKMEK

Tefenni ilçesinde Halk Ekmek Fırınının bulunduğunu, kendi belediyelerinin, halka “hem temiz ve kaliteli hem de kapısına servise kadar hizmet veren bir anlayışı benimsedekleri”ni ifade eden Başkan Alagöz, “Belediyemiz Halk Ekmek Fırını 4 araç ile bayi ve sokak dağıtımı yapmakta ve İlçemizde bayilerde ve evlere direk satışı yapılan tüm ekmeklerinde poşetini temin etmektedir. Fırınımızda toplamda 12 personel görev yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ümit Alagöz şunları söyledi:

“Aşağıda maliyet hesaplarını sizlerle paylaşmak istiyorum.
2020 yılında 1 çuval un 110 TL
İşçi maaşı aylık en düşük 2400 TL
2021 yılında 1 çuval un 148 TL
İşçi maaşı aylık en düşük 4083 TL
(Aşağıdaki rakamlar günlük 4000 ekmek üreten bir fırın için çıkartılmıştır.)
2020 yılı Ocak Ayı (210gr Ekmek)
Un-Tuz-Yakıt-maya-Katkı malzemesi- Elektrik-Su- İşçi sigorta- işçi maaş-muhasebe -Akaryakıt- poşet -Vergi-Temizlik malzemesi-Araç sigorta bakım ve amortisman giderleri Toplam maliyet: 1,06 TL
2021 yılı Ocak ayı (210gr Ekmek)
Un-Tuz-Yakıt-maya-Katkı malzemesi- Elektrik-Su- İşçi sigorta- işçi maaş-muhasebe -Akaryakıt- poşet -Vergi-Temizlik malzemesi-Araç sigorta bakım ve amortisman giderleri Toplam maliyet: 1,38 TL”

EKMEĞİN 1,5 LİRADAN AŞAĞI SATILABİLMESİ,

SGK GİBİ BAZI KALEMLERİN ÖDENMEMESİNDEN GEÇER

“Ekmek fiyatlarını siyasete alet edenlerin (…) fırıncı esnafımızın da çocuklarının olduğunu, onların da geçinmek zorunda olduğunu unutmaması gerektiği”ni ifade eden Başkan Alagöz, “sizler bayramda, hafta sonu eş dost kutlama yapar dinlenirken onların aralıksız gece gündüz çalıştığını unutmayın. Esnafımızın bugün 210 gr ekmeği 1,50 TL’nin altına verebilmesi ancak SGK ve Maliye borçlarını ödememesi ve işçi maaşlarında sıkıntı yaşamasıyla mümkün olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

ÇEKİN ELİNİZİ FIRINCILARIN ÜZERİNDEN!

Başkan Alagöz, ekmeği siyasete alet edenlere “çekin elinizi Fırıncıların üzerinden” tavsiyesinde bulunarak sözlerine, “ekmek fiyatlarının düşmesi isteniyorsa yukarıdaki tüm giderlerin maliyetlerini düşürün. Yoksa yarın bu Ekmeği çıkartacak bir esnafımız olmayabilir” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir