Çirkin siyaset ve algı operasyonu çabuk patladı

Burdur Belediye Başkanı ekmek fiyatındaki algı operasyonlarına son noktayı koydu: “Ekmekte, siyasete karşıyız”

Ekmek fiyatlarında tek çare: Halk Ekmek

Halkın en temel gıda maddesi ekmek fiyatları üzerinden siyaset yapılarak Burdur Belediyesi’nin algı operasyonuyla yıpratılmaya çalışılması, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in fendiyle boşa çıkarıldı. Kamuoyu nezdinde çirkin siyaset yapanların itibarları yerlere serildi. Başkan Ercengiz, “ekmekte siyasete karşıyız” dedi.

Bir süredir halkın en temel gıda maddesi ekmek fiyatı üzerinden çirkin bir siyaset sürdürüldü.

AKP’li başkanlarca yönetilen Bucak, Karamanlı ve Gölhisar belediyeleri fırıncı esnafıyla biraraya gelerek yapılan zammın geri alınarak 1,5 liraya çekilmesi için çaba sarfetti. Başkanlar vatandaşların taleplerini fırıncı esnafına iletti, onları 1,5 liralık zamma ikna etmeye çabaladı. Burdur Belediyesi de 2 liraya çıkarılmış olan ekmek fiyatının 1,5 liraya çekilmesi için fırıncı esnafıyla görüşme sağladı.

Ancak fırıncı esnafı Bucak ve Burdur’da kendi aralarında görüşme yaparak karar vereceklerini söyleyerek hemen kabul etmedi teklifi. Bu arada Burdur merkezdeki ekmek zammını Burdur Belediyesi’ne ihale eden çıkışlar karşısında Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal dürüst ve kişilikli bir tutum takınarak, “ekmekte fiyatı belirleyen kurum değiliz🥖Böyle bir yasal yetkimiz de yok. Ancak vatandaşımızın talebine kulak vermeleri için Fırıncı Esnafımızla bir araya geldik. Halkımızın beklentilerini ilettik, esnafımızın sorunlarını dinledik. Fırıncı esnafımızla görüşmelere devam edeceğiz. Beklentimiz vatandaşlarımızın isteği olan 200 gr ekmeğin 1,5 TL den satılmasına yönelik bu taleplerimizin karşılık bulması yönünde. Görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle polemiklere mahal vermeden çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

Esas çıkış ise Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu’ndan geldi.

Esnafı toplayan Başkan Selimoğlu,  “210 gr ekmek 1.00 TL’den satılacak. Örnek davranışları için tüm Fırıncı esnafımıza şahsım ve Karamanlı halkı adına teşekkür eserim” dedi.

Ancak Başkan Selimoğlu’nun bu başarısına karşı Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in hamlesi gerçeğin iyot gibi açığa çıkmasını sağladı.

Başkan Ercengiz Karamanlılı fırıncılara reddedilemez bir teklifte bulundu:

“Karamanlı İlçemizdeki fırıncı esnafımızın 210 gr ekmeği 1 TL’den satacağını sevinerek öğrendim.

Burdur Belediyesi olarak günde 10.000 ekmeği Karamanlı ilçemizdeki esnafımızdan alarak üzerine nakliye masraflarını da koyup halkımıza satmayı taahhüt ediyorum. 1 yıllık sözleşme yapmak şartıyla Karamanlı ilçemizden ekmek almaya talibiz. Hem Halkımıza ucuz ekmek yedirmiş hem de ilimizin her noktasında esnafa destek olmuş oluruz. Pazartesi Karamanlı’daki Fırıncılarımızı da Burdur’a görüşmeye davet ediyorum.”

Ancak Karamanlılı fırıncı esnafını çok sevindirmesi gereken bu teklife burun kıvırdı. Sosyal medya paylaşımında topu fırıncı esnafına atarak, “Burdur Belediyesinin Karamanlı Esnafından Ekmek alma düşüncesi yani ilçeden İl Merkezine ekmek talep edilmesi bizleri gururlandırıyor. Lakin Karamanlı’dan Burdur’a Ekmek gitmesinin Burdur fırıncılarına karşı etik bir davranış olmayacağı düşüncesindeyim. Burdur’a ekmek verip vermemeleri Karamanlı’lı Fırıncılarımızın takdirinedir” ifadelerini kullandı.

EKMEKTE SİYASETE KARŞIYIZ

Buna rağmen Başkan Ercengiz ipin ucunu bırakmadı.

Teklifinde ısrarcı oldu.

Başkan Ercengiz Twitter hesabından, “Karamanlı Belediye Başkanımızın gurur duyduğu ama etik bulmadığı davranışımızda ısrarcıyız. Karamanlı’da ne süre ile bu fiyattan satılacağını da öğrenirsek ona göre hazırlığımızı yaparız. Sevgili Başkanım Sen değil Fırıncılarımız cevap versin lütfen. Ekmekte siyasete karşıyız” cevabını verdi.

EKMEK PİYASASINI DENGELEMEK İÇİN HALK EKMEK UYGULAMASI NİYE DÜŞÜNÜLMÜYOR?

Halkın ekmeği üzerinde yapılan çirkin siyasetin böylesine çamura bulanması üzerine kamuoyunda gözler algı operasyoncularına çevrildi.

Bu arada 2015 yılında Ankara Halk Ekmek uygulamasını incelemeye gitmiş olan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ekmek piyasasını tanzim ederek fiyatları halk lehine dengede tutmanın bir aracı olarak Burdur Halk Ekmek çıkışını yapar mı acaba?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir