Başkan Ercengiz, akaryakıt tekeli oluşturma cezasına açıklık getirdi

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Temmuz ayı Meclis oturumunda gündem maddelerini görüşmeye geçmeden önce AK Parti Grup Sözcüsü Cihat Çavuşoğlu’nun konu hakkında bilgilendirme talebi üzerine, kamuoyunda tartışılan çeşitli basın yayın organlarında çıkan Burdur Belediyesi iştiraki şirketlerin akaryakıt istasyonlarında akaryakıt tekeli oluşturma cezası aldığı iddialarına açıklık getirdi.

Burdur Belediyesi Temmuz Meclis oturumunda gündeme geçmeden önce AK Parti Meclis Grup Sözcüsü Cihat Çavuşoğlu’nca, son zamanlarda kamuoyunda Belediye’ye ait akaryakıt istasyonlarına Rekabet Kurulunca ceza verildiğinden bahsedildiğini belirterek buna açıklık getirmesi istendi.

Başkan Ercengiz yaptığı açıklamada, sürecin devam ettiğini belirterek, “Burdur Belediyesi’nin içinde bulunmadığı bir WhatsApp grubu içerisinde, fiyatların rekabet ortamından uzaklaştırıldığı iddia edilerek, Rekabet Kurumundan denetim geçirilmiş, normal şartlarda belli aralıklarda satılması gereken akaryakıt fiyatlarının o aralıkta olmasına rağmen ve Burdur Belediyesi de en düşük fiyatlar içinde –kayıtlarda bu şekilde olduğu için söylüyorum- en düşük fiyattan sattığı ifade edilmesine rağmen Burdur Belediyesinin iştiraki şirketlere de bu arada ceza kesilmiş, bu cezaya gerekli itirazlar yapılmış, sonucu beklenmektedir” şeklinde konuştu.

“Durum bundan ibarettir. Açıkçası bir bardak suda fırtına koparma ve buradan menfaat oluşturmaya çalışanlara cevabımıza da şu olur” diyen Başkan Ercengiz, “Burdur Belediyesi’nin herhangi bir iştirakinin edeceği kar, yine Burdur halkına hizmet olarak geri dönmektedir. Burada Burdur Belediyesinin akaryakıt firması kaçak malı alıp gelip satıp fahiş fiyatla, bir başka yere de para aktarmamıştır. Girişi çıkışı her şeyi kayıtlıdır. Bu da zaten EPDK kayıtlarında mevcuttur. Bu karar diğer akaryakıt firmalarının da itiraz ettiğini duyuyorum. Konuyla şirketimizin yetkilileri ve avukatı ilgilenmektedir. Gerektiğinde kendileri açıklama yapacaktır” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir