Perinçek bombaladı: “Belediyelerin bağış toplama iddiası ABD-AB projesi olan özerklik projesi kaynaklıdır”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, HaberTürk’te Hülya Hökenek’in Enine Boyuna programında belediyelerin bağış toplamalarıyla ilgili önemli saptamalarda ve uyarılarda bulundu. Bağış toplamanın, adı konmamış vergi olduğunu vurgulayan Perinçek, bunun ise devletin işidir olduğunu belirtti.

Bazı belediyeler, yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgının ilk günlerinde aniden bağış kampanyaları açtı. Belediye seçimleri sürecinde “İstanbul Ankara’dan yönetilemez” sloganını çerçevesinde kampanya yürütülmesinin üzerine yaygın bağış kampanyaları devletin sinir merkezlerinde alarma sebep olduğundan hesaplar donduruldu. Söz konusu belediyeler “biz seçilmişiz, belediyeyiz” diyerek meşruiyet çalışması yapsa da bağış toplamanın adı konmamış bir vergi düzeni olduğunun altını çizen Perinçek, devletin ancak merkezi organlarının elinde bulunan bu yetkinin devredilmek istenmesinin tehlikeli olduğunu belirtti.

YEREL HÜKÜMET DEMEK, PKK’YI YERELDE İKTİDAR YAPMAK DEMEKTİR

Perinçek bu tür merkezi yetkilerin “yerel hükümet” söylemiyle belediyelere geçmesinin, bir ABD ve AB projesi olduğunu kaydetti. “Yerel hükümet demek, buralara yetki devri istemek, PKK’yı yerelde iktidar yapmaktır” diyen Perinçek, bu planın kesinlikle uygulanamayacağını vurguladı.

CHP’Lİ BELEDİYELERİN BAĞIŞ TOPLAMA İDDİASI ÖZERKLİK PROJESİ KAYNAKLIDIR

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, HaberTürk’te canlı yayınında açıkladı: CHP’li belediyelerin bağış toplama iddiası özerklik projesi kaynaklıdır      

Belediyelerin Kovid19 salgını şartlarında vatandaşlardan bağış toplaması üzerine İçişleri Bakanlığı’nın çıkardığı genelgeyle bunu engellemesi HaberTürk’te Hülya Hökenek’in sunduğu Enine Boyuna programında tartışıldı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile birlikte İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Topsakal, Gazeteciler Nagehan Alçı ve Necdet Saraç ile SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı programın konuydu.

AŞ EVİ AÇMAK BAŞKA ŞEYDİR BAĞIŞ TOPLAMAK BAŞKA ŞEYDİR

Doğu Perinçek, belediyelerin aş evi açmak ile bağış toplamak arasındaki farka dikkat çekti: Belediyelerin vatandaşlara hizmet etmek için aş evi açabileceğini, Hükümetin bunu hiçbir şekilde sınırlayamayacağının altını çizen Perinçek, “bağış toplamak ise adı konmasa bile vergidir. Vergi kanunları Meclis tarafından çıkarılır. Hükümetin de kanunlarla düzenlenmiş vergi toplama yetkileri vardır. Neden bu devletin denetiminde, çünkü bir güvencedir. Dünyanın her yerinde bu böyledir. 1215 Magna Carta’ya uzanan bir geçmişi vardır. Bir toprak ağası, bir feodal bey, bir senyör milletin tepesine binmesin diye bu kural konmuş ve çağdaş sistemde yerleşmiştir. Bizim hukukumuzda bağış toplamak valiliğin izni ve devlet kararıyla gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

MERKEZİ – YEREL HÜKÜMET SÖYLEMİNİN TEHLİKESİ

Bağış toplamak gibi merkezi yönetimin elinde olan yetkilerin belediyelere devredilmesi talebinin çıkış noktasına vurgu yapan Perinçek, Atlantik’ten Türkiye’ye dayatılan özerklik projesini hatırlattı. CHP yönetiminin belediyeleriyle birlikte bu projede görev üstlendiğini ifade eden Perinçek, “CHP, İstanbul belediye seçimine hangi sloganla başladı? ‘İstanbul, Ankara’dan yönetilemez. Devamında CHP’nin özellikle İstanbul ve İzmir Belediyeleri ‘merkezi ve yerel hükümet’ söylemlerini getirdiler. Anayasamızda böyle bir şey yok. Bu ancak federasyonlarda veya özerklik sistemlerinde olur. Bu olayın temelinde, Türkiye’nin idare sistemini, anayasal düzeninin değiştirilmesi talebi var” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir