Başkan Ercengiz’den, Basın Bayramı’nda habercilere jest

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının 112’nci yıldönümü münasebetiyle Burdur basın mensuplarıyla Serenler Otel’de akşam yemeğinde biraraya geldi. İlçelerden de yoğun katılımın olduğu yemekte gazeteciler hoşça vakit geçirdiler.

24 Temmuz 1908…

Osmanlı’nın son dönemine damgasını vurmuş, döneminde ülke topraklarının yarısından fazlası kaybedilmiş, basına sansürün, siyasi kaos ve zulmün son şekline kadar uygulandığı, tarihe bundan dolayı “kızıl sultan” diye geçmiş olan Abdülhamit istibdadının son bulduğu 2’nci Meşrutiyet Devrimi…

Aynı zamanda 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’yla başlayan ve kesintisiz 8 yıl süren Türk İstiklal Savaşı’nın noktalandığı ve Türkiye’nin tapusunun “tek dişi kalmış canavarlar”dan alındığı Lozan Antlaşması’nın imzalandığı yıl…

Bu anlamlı tarih Türk basını için de bayram niteliğinde sansürün kaldırıldığı tarih olması münasebetiyle yılardır Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bu kapsamda dün akşam Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Serenler Otel’de gazeteciler onuruna bir akşam yemeği verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir