Başkan Ercengiz’le A’dan Z’ye dobra dobra söyleşi

Başkan Ercengiz’le A’dan Z’ye dobra dobra söyleşi

İki yılınızı geride bıraktınız. 2 yılda nasıl bir yol katettiniz?

VAATLERİMİZİN YÜZDE 60-70’İNİ YERİNE GETİRDİK

Biz de KıvılcımHaber’e bizleri ve fikirlerimizi halkımıza ulaştırmada aracılık ettiğiniz için teşekkür ederiz.

2 yılın sonunda geriye dönüp baktığımızda 2 önce yola çıkarken verdiğimiz 5 yıllık projelerimizin özeti olan vaatlerimizin yüzde 60-70’ini başarıyla yerine getirdik. Bu arada çalışmalar esnasında hiç hesapta olmayan, yurttaşlarımızın bize getirdiği sorunları da gerçekleştirdik.

Sizinle birlikte Burdur’da ne değişti?

Öncelikle sosyal hayatın değişmesi için gayret gösteriyoruz. Burdur’un mevcut sosyal yapısının yüksek olduğunu biliyoruz. Ancak ilimizin sosyal yaşam merkezlerinin ve alanlarının yetersizliği vatandaşlarımızı bu bakımdan başka alternatiflere yönlenmelerine neden oluyordu. Biz Burdur’daki sosyal yaşam alanlarını, parklarımızı, marka caddelerimizi, çevre düzenlemesini, sokaklarımızı, açıkçası ve kısacası Burdur’daki yaşanabilir mekânların sayısını artırmak için yoğun bir çaba içindeyiz.

İÇİLEBİLİR KENT İÇME SUYU İÇİN GERİYE SAYIM BAŞLADI

Bununla birlikte hayat sadece sosyal hayattan ibaret değil. Burdur’un altyapı sorunları vardır. İçme suyu problemi için şu anda 41 milyon liralık bir yatırımla hem mevcut kuyuların rehabilitasyonu hem arıtılıp suyun yumuşatılması ayrıca da yeni bir depo kazandırılarak vatandaşlarımızın hizmetine 1-1,5 yıl içinde sunulacak.

ATIK SU ARITMA TESİSİ PROJEMİZ, VİZYON NİTELİĞİNDE BİR BAŞARI

Atık Su projesine gelince ben bunu çok önemsiyorum. Bizim şimdiye kadar yaptığımız bundan sonra yapacağımız projeler içinde vizyon niteliğinde proje buydu. Çünkü Atık Su Arıtma sadece şehir kanalizasyon arıtması değil, Göl’e dejarz edilen suyun temiz gönderilmesi, çevreye yaydığı kirlilik ve kokudan arındırılması, bununla birlikte yeni modernize edilen yeni arıtma tesisinde altta kalan arıtma alanında da bir takım projelerimiz için bize olanak sağlaması açısından bizim en büyük vizyon projelerimizden birisi oldu.

HİZMET ALIMINI DURDURARAK TAŞERON ARACILIĞINI TASFİYE

ETTİK; EMEK YOĞUN ÇALIŞARAK ARTI GDEĞERİNİ BELEDİYE BÜTÇESİNDE BIRAKTIK

Üretken bir belediye olmaya başladık. Emek yoğun çalışan bir belediyeyiz. Vatandaşımıza en iyi hizmeti sunabilmek için belediye personelimizin ekipmanını güçlendirdi. Örneğin çöpleri biz alıyoruz. Çöp araçlarını satın alarak ciddi bir katma değerin Burdur Belediyesi bütçesinde kalmasını sağlamaya başladık. Üretim esaslı bir belediye olarak mevsimlik bitkilerimizi, kent mobilyalarımızı ve daha başka birçok şeyi kendimiz üreterek ve hizmet alımlarını en aza indirerek Burdur Belediyesi’nin kaynaklarını kendinde topladık; ciddi anlamda tasarruf sağladık.

Nasıl bir belediyecilik anlayışınız var? Açar mısınız?

ÇOK BASİT DOKUNUŞLARLA YAŞAMI KOLAYLAŞTIRMAK ASLINDA ELİMİZDE

Paylaşımcı bir belediyecilik anlayışı içindeyiz. Ortak aklı ön planda tutuyoruz. Aslında zaman zaman kamuoyunda tartışılan şeyler bizim gündemimize çoktan gelmiş oluyor. Hatta bunun geri bildirimini alarak uygulamaya geçmeden önce artısını eksisini mutlaka hesabederek vatandaşımızın Burdur’dan beklentilerini değerlendiren bir belediyecilik anlayışını ortaya koymaya çalışıyoruz. Çok basit dokunuşlarla yaşamı kolaylaştırmanın elimizde olduğunu biliyoruz. Ve çalışmalarımızı da bu yönde yapıyoruz.

Kamuoyu araştırması yaptırıyor musunuz; halkın memnuniyeti nasıl?

HALKIN ELEŞTİRİLERİNİ VE GÖRÜŞLERİNİ ÖNEMSİYORUZ

Halkın memnuniyeti bizim beklentilerimizi karşılar nitelikte. Halkımız bizden memnun. Gerek bire bir temaslarımızda gerekse kamuoyu araştırmalarından anlıyoruz bunu. Biz zaten Burdur halkının bizi eleştirdiği, görüş belirttiği her konuda bunları dikkate alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Burdur halkı sizi ne kadar tanıyor?

7 YAŞINDAKİ ÇOCUK “ALİ ORKUN” DİYEBİLİYORSA…

Oldukça iyi tanıdığına eminim. 7 yaşındaki çocuk Ali Orkun diye hitabedebildiğine göre iyi tanıyor denebilir.

-Yeni mahallede yetişmenin verdiği bir avantaj herhalde…

-Tabii ki… Sadece Yeni Mahalle, yenice Mahalle çocuğu olmak değil 43 yıldır sadece zorunlu haller dışında ben hep Burdur’da yaşamayı sevdim ve hep Burdur’u tercih ettim.

Faaliyetler kapsamında da çok etkin bir başkansınız. Kendiniz düzenlemeseniz bile halk ve toplum yararına bulduğunuz bir etkinlik önerisine destek veriyorsunuz. Bizim BİGAD Gazetecilik Yarışması gibi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? (Bir başka etkinlik olarak beraber Edebiyat ve Gazeteciler Günü düzenleyebiliriz. Ne dersiniz?)

MALİYETİNDEN ÖNCE EMEK YOĞUN PROJELERE DEĞER VERİYORUZ

Tabii ki, memnuniyetle… Çünkü bunlar maliyetinden öte yoğun bir emekle üretilen etkinlikler. Toplumların gelişmişliği sanata, edebiyata verdiğimiz değerle ilgili bir şey…

Burdur Belediyesi’ni borç batağında devraldınız. Ama gıkınız çıkmadı. Buna rağmen halkın beğenisini kazandığınız görülüyor. Şimdi durum nedir?

ÇÖP KAMYONLARINI SATIN ALARAK TAŞERONU

DEVRE DIŞI BIRAKTIK; BELEDİYENİN EMEK GÜCÜNÜ ÖNE ÇIKARIYORUZ

Şimdi durum aslında kötü değil, kendi kendine yeten bir belediyeyiz. Amacımız giderleri azaltıp gelir kalemlerini artırmak. Ve bu kazançla Burdur halkına hizmet edebilmek. Bunu da basit, esnaf mantığıyla gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Örneğin çöp kamyonlarını satın alarak, en azından burada hizmet satın almanın önüne geçip bu kaynağın Burdur Belediyesi’nde kalmasını sağladık. Mevsimlik çiçeklerden tutun da dışardaki parke işlerine varıncaya kadar Burdur Belediyesi bank üretiminden bordüründen asfaltına varıncaya kadar bütün üretimleri kendi yaparak hizmet satın almanın önüne geçip ciddi bir katma değer sağladık. Bir tablo gösterebilirim burada. Bu tabloda da görüleceği gibi görevi devraldığımız günden bu yana gelir gider dengesinde gelirler lehine bir artış sağlamış durumdayız. Aslında gelirlerimiz çok da artmadı ama giderlerimizi çokça artırdık. Amacımız Burdur belediyesinin gelir kalemini güçlü tutarak halka hizmet edebilmek.

Kentsel dönüşüm halk katında tam bir muammaya dönüştü. Biz yapacağız demiştiniz ama Bakanlığa devredildi. Son durum nedir?

TOKİ YAKINDA: BELEDİYE’YE AİT ARAZİLERİ TOKİ’YE

VEREREK VATANDAŞTAN DAHA AZ PARA ÇIKMASINI SAĞLAYACAĞIZ

TOKİ, kar amacı gütmeden toplu konutta halka hizmet etmek amacıyla kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle TOKİ’nin Burdur’da halka hizmet amacıyla hareket etmesini gerekli gördük. Bu doğrultuda ilimiz milletvekilleriyle birlikte TOKİ’yi ziyaret ettik. TOKİ’ye Burdur’da toplu konut uygulaması yapılabilecek alanları sunduk. Ardından da Burdur’a davet ettik. Burdur’da geçtiğimiz günlerde değerlendirmeler yapıldı. Öncelikle 70 depreminde yapılan Bozkurt Mahallesindeki kamuoyunun Depremevleri diye bildiği alandaki 40 yıllık kullanılamaz haldeki konutların dönüşümünü başlatacağız.

-Ne kadar sürer bu?

DEPREMEVLERİ SAKİNLERİNİN

İŞBİRLİĞİNE YANAŞMASI DURUMUNDA EN GEÇ 1 YIL İÇİNDE

-Burada önemli olan Depremevleri sakinlerinin ne kadar işbirlikçi olduğu… Burada işbirliği yaparak bizimle birlikte olacak olurlarsa, daha doğrucası TOKİ ile işbirliği yapacak olurlarsa en geç bir yıl içinde temel atma durumuna gelmiş olacağız. Burada önemli olan vatandaşımız lehine o bölgede Belediye’ye ait toplu konut alanının TOKİ’ye bedelsiz verilebileceği ve bunun karşılığında da vatandaşımızın maliyetinin sıfırlanmasını talep ettiğimizi bir kere daha söylemek isterim.

-Peki, bu konuda vatandaş düzeyinde girişiminiz var mı?

-Bu konuda seçimden bu yana girişimlerimiz sürüyor. Muhtarımızla yaptığımız istişarelerden anlıyoruz ki, o bölgede halkın toplu konuta hazır olduğunu, sadece bir alanda, ceplerinden para çıkma durumu konusunda kaygılarının olduğu anlaşılıyor.

Burdur göğünün yarısını kadınlar taşıdığına göre, kadınlara yönelik ne gibi faaliyetleriniz oldu? Bu konuda geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

FETHİYE YOLU ÜZERİNE KADIN EK EMEĞİ PAZARI KURACAĞIZ

Kadınımızı bir cinsiyet ayrımı içinde tutmuyoruz. Kadını toplum içinde bir birey, hatta öncelikli bir fert olarak tanıyoruz. Çünkü sahip olduğumuz neyimiz varsa hepsinde kadın emeği var. O nedenle kadın el emeği pazarından tutun da bizim düşüncemiz içerisinde kız çocuklarımıza yönelik yaptığımız çalışma, eğitimde verdiğimiz destekler, kadınlarımızı önümüzdeki süreç içerisinde el emeklerinin satış ve pazarlanmasını yapabileceği, Fethiye yolu üzerinde yaptığımız bir binamız var. Bu binanın inşaatı bittikten sonra kadınlarımız elemeği ürünlerinin satış ve pazarlamasını yapabilecekler.

-Pazar mı kuruyorsunuz orada?

-Pazar kuracağız.

Sosyal yatırımlar konusundaki pozisyonunuz ne durumda?

SÜT ÜRETİCİSİNİN ARZ FAZLASINI SATIN ALIP SÜT

ÜRÜNLERİNE DÖNÜŞTÜREREK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE BEDELSİZ DAĞITTIK

Sosyal yatırımlar konusunda en iyi belediyelerden bir tanesiyiz. Geçtiğimiz günlerde partimin de anasayfasında yaptığımız çalışmaların bir tanesinin tüm Türkiye’ye örnek gösterildiğini görmek bizim için sevindiriciydi. Süt üretiminin arz fazlasının süt ürünlerine dönüştürülüp ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bedelsiz dağıtılması çok anlamlı bir projeydi. Amacımız burada yoksulluğu yönetmek değil. Üreticinin ürününün değersiz hale getirilmesinin önüne geçmekti. Sayın Genel başkanımızın beğenisini de kazandığını bildiğim bir projeydi. Bütün belediyelere gittiği her ortamda gösterdiğini de söyleyebilirim.

Göl Burdur’un şahdamarı… Gölle ilgili geleceğe yönelik plan ve projeleriniz nelerdir?

GÖL’E DİKKAT ÇEKEN SOSYAL AKTİVİTELER; ATIK SU

ARITMA TESİSİ; GÖL KURTARMA EYLEM PLANI GÖL İÇİN EN SON İCRAATLARIMIZDIR

Yaptığımız en büyük çalışma Burdur Gölü’ne dikkat çeken sosyal aktivitelerdi. Jetski ve flyboard festivali yaptık. Akabinde Göl Festivali düzenledik. Beraberinde Bakan Eroğlu’na Göl’ün artık kuruduğunu, Göl’ün kirlilik düzeyinin arttığını, tuzluluk düzeyinin arttığını, bununla ilgili mutlaka bir çalışma yapılması gerektiğini söyledik. Bunun üzerine Bakanlık Burdur Gölü Kurtarma Eylem Planı’nı yaparak Burdur Gölü için en önemli hamle yapılmış oldu. Devamında arıtma için yapılan yatırım çok anlamlıydı. Arıtma ile Burdur Gölü’ne kirli su deşarjının önüne geçilmektedir. En azından kurumanın dışında kirliliğe maruz kalma sorunu ortadan kalkacaktır.

Hükümetle ve devletle ilişkilerinizde eleştiri alıyorsunuz. Cumhurbaşkanını ağırlamanızda olduğu gibi… Şimdi ilişkileriniz ne durumda, verilen vaatler yerine getiriliyor mu?

HÜKÜMETLE TERS DÜŞMEK, HÜKÜMETLE

KAVGA ETMEK BİR BELEDİYE BAŞKANININ İŞİ DEĞİLDİR

Şimdi, aslında ikisini birbirinden ayırdetmek lazım. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Burdur ilini ziyarete geldiğinde Burdur protokolünün 3’ncü sırasında yeralan ve siyasi parti temsilcisi olarak değil de Burdur belediye Başkanı sıfatıyla bir görevim olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca Burdur son 45-50 yıl içerisinde 3 ya da 4 cumhurbaşkanını ağırlamış, bu anlamda maalesef çok ilgi gören bir il olmamış. Sayın Cumhurbaşkanının Burdur ziyareti sırasında Burdur Belediyesi’ni de ziyaret edecek olması benim açımdan anlamlıdır. Şu açıdan anlamlıdır. Biz işimizi doğru yapan, Burdur halkına hizmet eden bir belediye olduğumuz ve bu kurumun başında bir belediye başkanı olarak doğru şeyler yaptığıma inanarak Sayın Cumhurbaşkanının da Burdur Belediyesi’nde yapılan işleri merak ettiğini, bu açıdan bilgi almak istediğini kendi açımdan söyleyebilirim. Hükümetle ters düşmek, hükümetle kavga etmek bir belediye başkanının işi değil. Bizlerin asli görevi bizi seçen yerel halka hizmet etmektir. Elbette ki siyasi orijinimizden taviz vermişliğimiz, bu konuda bir geri adım atmışlığımız olamaz. Kimse de bunu söyleyemez; iddia da edemez. Eleştiriler bence çok anlamlı değildir. Önemli olan bu eleştirilerin toplumda karşılığının olup olmadığıdır. Burdur halkının önemli bir çoğunluğu Sayın Cumhurbaşkanının Belediye ziyaretini anlamlı bulmuş ve benim tutum ve davranışlarımdan son derece memnun olduklarını bildirmişlerdir.

Cenaze işlerinde övülüyorsunuz. Ne yenilik getirdiniz cenaze işlerinde?

ÖLÜSÜNE SAHİP ÇIKMAYAN DİRİSİNE DE SAHİP ÇIKMAZ

Ölüsüne sahip çıkmayanın dirisine sahip çıkmayacağı felsefesinden hareketle biz hayatımız boyunca hayatın bir gerçeği olan ölümle karşılaştığımız anda insanın normal olmasını bekleyemezsiniz. İnsanımızın bir yakınını kaybettiği zaman dilimi içerisinde bir taraftan yemek düşünmek bir taraftan cenaze işleri cenaze hizmetlerini düşünmek oldukça kötü bir durumdur. Ben bunu seçim döneminde de defalarca söyledim. Bizim cenaze sahibine o gün bir şekilde yanında olduğumuzu hissettirmek gerektiğini, bununla ilgili projeler yapmamız gerektiğini söylemiştim. Aslında çok zor bir şey de değildi. Dışardan gelen misafirini ağırlamak, Burdur Belediyesi’nin din görevlisinin gidip merhumun ruhuna dua okuması manen vatandaşımızı rahatlatacak bir şeyler yapılması gerekiyordu. Biz bu çalışmayı yaptık. Vatandaşımız bu çalışmadan memnun.

Sokak hayvanlarına fazla ilgi duymadığınız söyleniyor. Ne dersiniz?

SOKAK HAYVANLARININ SOKAKTA YAŞAMA HAKKI VARDIR

Sokak hayvanına fazla ilgi gösterirseniz bunlar zaten sokak hayvanı olmaz. Sokak hayvanlarını toparlayıp götürüp bir barınağa tıkarsak sokak hayvanını seven bir vatandaşlarımız bundan rahatsız olur. Biz sokak hayvanlarımızın takibini yapıyoruz. Sokak hayvanlarımızı sevenlerinin bir derneği var. Bu dernekle ortaklaşa çalışmalar yürütüyoruz. Hatta geçenlerde bazı şikâyetler oldu. Hemen bunu değerlendirdik. Onların şikâyetleri doğrultusunda gerekli rehabilitasyonu yaptık. Bence bu konuda sokak hayvanlarıyla ilgilenmek değil, bize ne söyleniyorsa o doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunu belli bir dengede götürmek gerekiyor. Çünkü sokak hayvanlarının sokakta yaşamaya hakkı olduğu kadar insanımızın da parklarda bahçelerde özgürce, korkmadan gezme hakkı var. Bunu da belli bir dengede götürmeye çalışıyoruz.

Susamlık ve 5 yıldızlı otel meselesini açar mısınız? Özellikle ağaç katliamı yapılacak diye kamuoyunda kaygı var.

SUSAMLIKTAKİ 5 YILDIZLI OTEL

PROJESİNDE AĞAÇ APLİKASYONUNU YAPTIRTTIK, AĞAÇ KATLİAMI YOK!

Ben buna katılmıyorum. Zira böyle bir çalışmayı yaparken ilk yaptığımız iş orada bir binanın yerleşimi neticesinde ağaçların aplikasyonu yani yerleşimini çıkarttırdık. Yani bir harita mühendisini gönderdik bu çalışmayı yaptırdık. Bu çalışma İmar Müdürlüğümüzde mevcuttur. Hatta isterseniz hemen bu belgeyi size sunabilirim. Şu an itibariyle orada bir ağaç katliamı sözkonusu değil. Mevcut binaların yıkılıp o alanın yeniden düzenlenmesi ve Burdur halkına da hizmet eden aynı zamanda da Burdur’un konaklama turizmine katkı koyabilecek Burdur’a yakışan bir otelin yapılmasını gerekli görüyoruz. Bakın 40 bin öğrenciyi hedefleyen üniversitemizde akreditasyon sorunlarını çözebilmek için ulusal ve uluslararası düzeyde birtakım sempozyumlara ev sahipliği yapmak zorundasınız. Bununla birlikte turizm çok önemli. Turizmi geliştirebilmek için günübirlik turizm mümkün değil, yapamazsınız. Burdur’da mutlaka konaklama turizminin önünü açacak bir takım tesislerin yapılması gerekir. Bunun için bu hamleyi yaptık. Sonuç henüz belli değil. Henüz ihalesini yapmadık. Belki de talep olmayacak. Belki de bu konuda yeterli istediğimiz ortam olmayacak. Bu fikirden de vazgeçebiliriz.

Bir de şöyle bir durum var Sayın Başkan. Özeren Otel açılırken, açılışa Orman Bakanı Eroğlu gelmişti. Bakan, orada Burdur’a 4 yıldızlı, 5 yıldızlı otel değil küçük, butik oteller lazım olduğunu belirtmişti. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

BURDUR’UN BUTİK OTEL İHTİYACINI

YEREL ESNAF KARŞILIYOR; 5 YILDIZLI OTELE İHTİYACI İSE YAKICI

-Orman Bakanı bu konuyla ilgili kendi fikrini beyan etmiştir. Bu şehrin içinde yaşayan, bu şehrin dinamiklerini bilen ve değerlendiren bizleriz. Eğer bu şehrin butik otel ihtiyacı varsa bunu yerel yatırımcı zaten karşılıyor. Açıkçası Burdur’a bir turizm ayağı getireceksek mutlaka ve mutlaka bizim Avrupa standartlarını yakalamış ve turisti ağırlayabilecek bir otele ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

AVM konusu ne oldu Sayın Başkan?

AVM KONUSUNDA YASAL SÜREÇ

SÜRÜYOR; SONUÇLANDIĞINDA YENİDEN İHALE EDİLECEK

-AVM konusunda bizden önceki dönemde bir firmayla anlaşıldığı, fakat firmanın bu konuda yatırım yapmadığı, yatırım yapmazken de yasal olarak elimizi kolumuzu bağladığı bir dönemle başladık biz işe. Şu anda yasal süreç devam ediyor. Dava sonucunda büyük bir ihtimalle oradaki kullanım hakkının Milli Emlak’a ait olan arazinin kullanım hakkının da üzerimizde olduğu 33 bin m2’lik araziyi alışveriş merkezi için ihalesin için gündeme getireceğiz.

Atatürk Caddesi esnafından mesaj var: Esnaf dertli. Caddenin köreltildiği inancında. Otobüs güzergâhının Atatürk caddesine gelmeden Cumhuriyet Meydanında kesilmesi, kaldırımlarının hala düzenlenmemesi, ışıklandırmanın modernizasyonunun yapılmaması caddenin üvey evlat gibi körelmesine ve kararmasına neden olduğuna inanıyorlar. Ne dersiniz?

KALDIRIMLAR İÇİN PARKE TAŞ SİPARİŞİ VERİLDİ

Tabii, vatandaşımız bizim yaptıklarımızı görünce daha çok şey yapabileceğimiz konusunda sabırsız. Bakın, Atatürk Caddesi’nin taş ihalesini yaptık. Önümüzdeki günlerde kaldırım taşı gelecek. Devlet de öyle esnaf gibi davranamıyor. Kaldırımlarını yenileyeceğiz.

YOL GENİŞLEMESİ YAPILACAK

Eğer Gazi Caddesi 100 yıllık bir cadde olmasaydı, Atatürk Caddesi bağlantısıyla birlikte şu anda 35 metrelik bir yolu oraya açabilmiş olsaydık Gazi Caddesi, bir Atatürk Caddesi Bulvarı olurdu.

ATATÜRK CADDESİNE DE HALK OTOBÜSÜ YÖNLENDİRECEĞİZ

Önümüzdeki günlerde bir çalışma yapacağız. Atatürk Caddesi esnafımız caddesinin körelmediğini görecek. Halk Otobüsçüleri Kooperatifiyle de görüştüm. Bir yol güzergâhının oradan geçirilebileceği konusunda hemfikiriz. Yapabiliriz bunu. Fakat vatandaş alışkanlıklarını değiştirmek çok kolay olmuyor. Bununla ilgili bir çalışma yapacağız. Özellikle Yeni Sanayi istikametinden gelerek Tugay- Karasenir- Tepe- Sinan’dan dönüp tekrar Yeni Saniye’ye giden güzergâhın Atatürk Caddesi’nden geçirilmesini planlıyoruz. Böyle bir çalışmamız olacak. Atatürk Caddesi esnafının talebini de bir noktada yerine getirmiş oluruz.

YAKINDA ATATÜRK CADDESİNDE FAALİYETLER

BAŞLAYACAK; ANCAK ESNAF DA MARKA CADDE OLMASI İÇİN BİR ADIM ÖNE ÇIKMALI

Tabii ki, bizimden esnaftan bir takım taleplerimiz var. Esnafımızın da bize kulak vermesini istiyoruz. Bugün İstasyon Caddesi’nde yapılanlar Burdur Belediyesi’nin yaptığı sadece altyapı hizmetleridir. Esnafımız orada kendisini hızla yenilemiş, oranın bir marka caddesi olabilmesi için kendi kendine katkı koymuştur. Atatürk caddesi esnafı da biz bu rehabilitasyon çalışmalarını yaptıktan sonra biraz vitrinlerini değiştirip biraz marka cadde unvanına yakışan rehabilitasyonları, yenilikleri kendi içerisinde yapabilirse iddia ediyorum, Atatürk Caddesi ikinci bir marka cadde olacak, Burdur’un en cazip noktalarından bir tanesi olacaktır.

-Ancak Atatürk Caddesi’ndeki o park sorununun çözülmesi ve ağaçlarının rehabilitasyonunun yapılması lazım.

ATATÜRK CADDESİ AĞAÇLARININ EKONOMİK

DEĞERİ YOK; BURDUR’A DAHA YAKIŞAN AĞAÇLAR DİKECEĞİZ

-Şimdi, ağaçların kesilmesini tabii ki ben istemem. Hiçbir canlının yaşamına son verilmesi doğru değil. Ama öncelikleri doğru değerlendirmek lazım. Hesabını yaptık. Orada yaşamı dışında her hangi bir ekonomik değeri bulunmayan kesilecek ağaçların yerine Burdur’a daha yakışan ağaçları Burdur’a kazandırabilme şansımız var. Kısım kısım, etap etap…  Orada kaldırımlar istediğimizden biraz daha büyük. Tabii ki, medeniyet kaldırımların genişliği ile ilgilidir ama orada biraz kaldırım daraltması yaparak, dolayısıyla vatandaşımıza o alanda daha düzgün, daha rahat bir taşıt trafiği sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu konuda Atatürk Caddesi esnafından destek istiyoruz. Yani bunun bir siyasi polemik konusu yapılmasını istemiyorum. En büyük korkum, kaygım da o. Belki ömründe bir maydanoz tohumu ekmemiş olan insanlar bu konuda ciddi reaksiyon gösteriyor. Toplumu da kutuplaştırıp böyle bir mevzudan da toplumu germek istemiyorum.

2019’da da sizi bu koltukta görebilecek miyiz?

BURDUR HALKI İSTERSE NEDEN OLMASIN!

Türkiye’de siyaset için 24 saat çok uzun bir zamandır demiş Demirel. Yani 2019’u şimdiden görebilmek çok zor. Türkiye’de her şey değişebiliyor. Eğer sağlık problemimiz olmazsa, bu çalışma azmimiz devam edecek olursa, vatandaş da bizi isteyecek olursa neden olmasın. Ben Burdur Belediye Başkanı olarak Burdur’umuza ve halkımıza hizmet etmeyi çok seviyorum.

Son olarak Burdur halkına mesajınız var mı?

BURDUR HALKI, BİZE “EĞER YAPIYORSA BİZİM ALİ,

MUTLAKA DOĞRUSUNU YAPIYORDUR” ŞEKLİNDE TEVAZU GÖSTERİYOR

Her zaman dediğim gibi, ben Burdur’u ve Burdur halkını çok seviyorum. Gece gündüz demeden Burdur için çalışıyorum. Arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Eksiklerimiz, hatalarımız, belki istemeden kusurumuz olabilir. Ama aslolan şu ki, Burdur’a en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Burdur halkının bize gösterdiği toleranstan da son derece mutluyum. “Eğer yapıyorsa bizim Ali, mutlaka doğrusunu yapıyordur” şeklinde bir tevazuyla yaklaşıyor. Bu anlamda kendilerine çok teşekkür etmek istiyorum. Ben Burdur’umu ve Burdur halkını çok seviyorum. Size de çok teşekkür ediyorum.

SUSAMLIK 5 YILDIZLI OTEL PROJESİ İÇİN YAPILAN AĞAÇ APLİKASYON BELGELERİ 

 (Kaynak: Burdur belediyesi İmar Müdürlüğü)

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir