Başkan Mümtaz Şenel’le söyleşiler-1 (Gelir gelmez kara delikleri tıkadım)

İşçi alacaklarını bile ödeyemeyen belediyeden borç öderken yatırım yapmak için para biriktirebilen belediyeye

Burdur İnternet Gazetecileri Derneği (BİGAD) olarak Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’e “hayırlı olsun” ziyaretinde bulunduk. Başkan Şenel’le makamında görüşme ve söyleşiler yaptık. Başkan Şenel belediyesiyle ilgili olumlu olumsuz 6 aylık deneyimlerini ve icraatlarını anlattı. Mukayeselerde bulundu. Belediyeyi nasıl derleyip toparladığını, nasıl disipline soktuğunu anlattı. Devraldığı belediyenin yaklaşık bir yıllık bütçesi oranındaki borçtan bahsetti. A’dan Z’ye dobra dobra sorularımıza net cevaplar verdi.

Söyleşimizin ilk konusunu devraldığı belediyenin hâlihazır durumu oldu.

İŞÇİLERİMİZİN BİR, BİRBUÇUK YILLIK ALACAKLARI VARMIŞ; BUNU DERHAL ÖDEDİM

Başkan Şenel, Belediyelerde başarının sırrının “iki disiplini” sağlamaktan geçtiğini, bunlardan birinin “personel disiplini” olduğunu, diğerinin ise “mali disiplin” olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasını, “personel disiplininde, hangi personel nerede başarılı ve verimli olacak… Bunu 6 Nisan’da yaptığım toplantıda gerçekleştirdim. Çalışanlara mesajımı en iyi şekilde verdiğime inanıyorum. Onlara bütün ekonomik sorunlarını, sosyal sorunlarını halledeceğim dedim. Bir yıllık bir buçuk yıllık, altı aylık işçi alacakları varmış, bunları kısa sürede ödedim. Şu an itibariyle belediyeden hiçbir çalışanımızın bir kuruş alacağı kalmadı. Şimdi de eğer çalışanım mesai yapıyorsa hemen ay sonunda ödüyorum” diye sürdürdü.

KARA DELİKLERİ TIKADIM

Başarı için gerekli olan diğer disiplinin “mali disiplin” olduğunun altını çizen Başkan Şenel, mali disiplini iki bölümde incelediğini ifade ederek, “tüm Türkiye’de olduğu gibi bizim belediyemizde de kara deliklerin olduğunu biliyordum. Yani lüzumsuz harcamaların, yapılmaması gereken giderlerin olduğunu biliyordum. Gelir gelmez bu konuya el attım” diye konuştu.

Konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütün yapılacak olan alışverişlerin bundan böyle mutlaka fiş düzenlenerek bu fişlerin önce bana gelmesi, onların kontrol edilmesi, daha sonra ihtiyaçlara göre siparişinin verilmesini düzenledim. Bana esnaftan herhangi bir yerden gelecek olan bu tür şeylerin, altında mutlaka benim imzalayıp kaşelenmiş olan sipariş fişiyle gelmesini sağladım.”

BÜTÇEYE GİRMEYEN GELİRLERİ BÜTÇEYE DÂHİL ETTİM

“Mali disiplinin içinde bir başka boyut”un, “bütçeye girmeyen gelirlerin varlığı” olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ben görüyordum bunu. Halk Plajımızda görüyordum. Akaryakıt İstasyonumuzda görüyordum. Bu yerlerdeki gelirleri belediye bütçesine soktum.”

İSTASYONDAN BELEDİYE ARAÇLARININ

ALDIĞI 55 BİN LİRALIK AKARYAKITI 20 BİN LİRAYA DÜŞÜRDÜK

Başkan Mümtaz Şenel bütçe dışı kalan gelirleri bütçeye nasıl soktuğunu da iki somut olay üzerinden şöyle açıkladı.

“Örneğin akaryakıt istasyonumuzdan ayda bizim belediye araçları 55 bin liralık akaryakıt alıyormuş. Birçok yere bedelsiz akaryakıt verilmiş. Bunları hemen tespit ettik. Müfettişlerin de bu olay gözlerinden kaçmamış, hemen bulmuşlar. Biz geldikten sonra bu gider 20 bin liraya düştü. Gelirimiz yükselmiş, giderimiz aşağı inmiş.”

ZARAR ETTİĞİ SÖYLENEN SİTASYONDAN ARAÇLARIMIZIN

KULLANDIĞI AKARYAKITIN HARİCİNDE 224 BİN 698 LİRA KAR ETTİK.

“Toplam olarak göreve geldiğimizden bugüne kadar belediyemizin akaryakıttan elde ettiğimiz karımız 224 bin 698 lira olmuş. Bu demektir ki bizim belediye araçları kullandıktan sonra bu kadar paramız kalıyor.”

HALK PLAJI RESTAURANTINDAN 6 AYDA 1 MİLYON 415 BİN NET KAR ELDE ETTİK

Şimdiye kadar –müfettişlerin de derhal saptadığı gibi- usulüne uygun fiş, fatura gibi sistemlerin uygulanmadığı ikinci gelir kaynakları olan Halk Plajındaki Belediye Restaurantında koltuğa oturur oturmaz hemen barkot sistemine getirerek giriş çıkışları kontrol altına aldıklarını, restauranttan günlük elde edilen gelirin aynı gün içinde belediyeye getirilerek banka hesabına yatırıldığını ifade eden Başkan Şenel, “Halk Plajı restoranından bu zamana kadar 1 milyon 714 bin 907 lira gelir elde etmişiz. Bunun 299 bin lirası gider. Geriye kalan net karımız 1 milyon 415 bin lira. Akaryakıtla birlikte toplam 1 milyon 640 bin lira karımız olmuş” diye konuştu.

İŞÇİ ALACAKLARINI BİLE ÖDEYEMEYEN

BELEDİYEDEN BORÇ ÖDERKEN PARA BİRİKTİREN BELEDİYEYE

Başkan Şenel belediyesinin gelir gider durumunu şöyle açıkladı:

“Biz Belediye Başkanlığını, 9 milyon 234 bin 720 liralık bütçeye karşılık 8 milyon 245 bin liralık borçla devraldık. Bu borcun 5 ay 20 gün içerisinde 1 milyon 664 bin 290 lirasını ödedik. Şu anda 6 milyon 581 bin lira kaldı.

“Şu anda belediyemizin bankada 808 bin lira parası vadeli hesapta. Ayrıca bu hesaplar çıktığı andaki kayıtlara göre vadesiz hesapta da 315 bin liramız bulunmaktadır. Toplam 1 milyon 123 nin lira paramız mevcut. Bu parayı, önümüzdeki dönemde hayata geçirmek üzere bazı projelerde kullanmayı düşünüyorum.”

GELECEK HABERDE BAŞKAN ŞENEL’İN PROJELERİNİ KONU ALACAĞIZ.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir