Başkan Özbek’ten çevreci hamle

Türkiye’nin Maldiv’leri diye bilinen turkuvaz renkli dünyaca ünlü Salda Gölü çevresindeki ormanlık alanda piknikçilerin yaptığı çevre kirliliğinin akıl almaz boyutu, Yeşilova Belediyesi ekiplerince yapılan temizlik sonunda ortaya çıktı. Başkan Özbek, “görev bizim olmasa da göl bizim gölümüz, insan gibilerin pisliğini topluyoruz… !” diye sitem etti.

Burdur’un Yeşilova ilçesi turkuaz rengi sebebiyle Türkiye’nin Maldiv’leri diye anılan, Türkiye’nin en derin tatlı su gölü, derinliği 185 metre, çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili, bembeyaz kumsallarında yüzülebilen Salda Gölü, turizm bakımından son derece önemli bir doğal güzellik. Büyük sazan balıklarının yanı sıra kış aylarında önemli sayıda pasbaş, patka ve dik kuyruk ördekle çevresindeki ormanda keklik, tavşan, tilki, yaban domuzuna ev sahipliği yapan Salda Gölü, Türkiye’nin pek çok ilinden tatilci ağırlıyor. İçeriğindeki magnezyum, soda ve kilden dolayı bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuç veren, suyu sivilcelere iyi gelen göl, son dönemde yerli tatilciler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı olmuş durumdadır. Yeşilova Denizli yolu boyunca yer alan kamp alanları ve tesislerle turistlere konaklama imkânı sağlayan gölün çevresinde bisiklet turları da düzenleniyor, kuş gözleniyor, dalış imkânı sunuyor.

Bu kadar seçkin bir mekânda piknikçilerin yiyip içtikleri ve hoşça vakit geçirdikleri mekânları temiz tutmalarının, çöplerini toplamadan terketmelerinin sakıncalarına değinen Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, Belediye ekiplerinin çalışmaları sonucu toplanan çöp dağlarının fotoğraflarını sosyal medyada yayınlayarak piknikçilere sitem dolu bir de uyarıda bulundu: Başkan Özbek, “görev bizim olmasa da göl bizim gölümüz, insan gibilerin pisliğini topluyoruz… !” şeklinde yorumladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir