Başkan Sönmez’den çağrı: “Durdurun bu orman katliamını!”

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, % 69,35’i (97.886,5 Hektarlık alan) ormanlık​ olan, ormanlık alanın da %61’i (59.065,7 Hektarlık bölümü) normal koru olan Bucak coğrafyasında son zamanlarda başlatılan ve “düz kesim” adı altında ormanlık alanlarımızı korkunç bir katliama uğratan Orman Bölge Müdürlüğü uygulamasına sert tepki gösterdi. Kesim alanlarında bizzat incelemelerde bulunarak yaptığı açıklamada yetkililere açık çağrıda bulundu: “Ormanlar bir ülkenin geleceğidir. Orman Oksijendir, yağmurdur, doğal hayattır. Bu orman katliamına kim dur diyecek; durdurun bu katliamı!”

Orman İşletme Müdürlükleri ilimizde son zamanlarda “düz kesim” adı altında ormanlarımızı yok etmeyi kafasına koymuş, tam bir orman katliamı yapmaktadır. Kartalpınar’la Güvenli Köyü (Sülemiş) arasındaki ormanı tam traş ettiklerine şahit olmuştuk. Yüzde 61’i ormanlık alan olan Bucak arazisindeki ağaç katliamına da İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez tanıklık etti.

Başkan Sönmez bazı kesim alanlarını bizzat gezerek ve incelemelerde bulunarak yaptığı yazılı basın açıklamasında “kim durduracak bu katliamı?” diye sorguladı; “Katliamın durdurulması” çağrısında bulundu.

ÇAM FİDANLARI KESİLİYOR

Bir süredir Bucak ormanlık alanlarında “Endüstriyel Plantasyon Çalışması” adı altında, önceleri kısmi olarak başlayan, ilerleyen süre içinde yaygınlaştırılan bir orman katliamı yapılığını belirten Başkan Sönmez, gelen ihbar telefonlarında verilen bilgileri yerinde inceleyerek, yol kenarlarındaki ağaçları katliamı perdelemek için kesmediklerini, ancak içerilere doğru ağaç katliamının içler acısı durumunu, “17-18 cm arasında değişen ve henüz fidan sayılacak derecede 13-15 yıllık çam ağaçlarının kesildiği”ni saptadıklarını ifade etti.

ORMAN OKSİJENDİR, ÜLKENİN GELECEĞİZDİR, YAĞMURDUR, DOĞAL HAYATTIR

Asgari 40 yaşı ve üzerindeki ağaçların kesilmesinin gerekli olduğunu vurgulayan Başkan Sönmez, “Ormanlar bir ülkenin geleceğidir. Orman Oksijendir, Yağmurdur, Doğal hayattır. Bu açıklamamızın üzerine eminim ki yetkililer teknik bir açıklama yapacak ve ‘CEK-CAK’LARLA’ geçiştirmeye çalışacaklardır” ifadelerini kullandı.

Başkan Sönmez şu görüşleri ifade etti:

DÜNYADA KOVİD19 SALGINI NEDENİYLE OKSİJEN İHTİYACI AĞAÇ KESİMLERİNİ DURDURDU

“Diğer bir konuda Avrupa ve Dünya da birçok ülkede Covid19’dan dolayı daha fazla oksijene ihtiyaç olduğundan bütün orman ağaçlarının kesimleri durdurulurken maalesef ülkemizde ve özellikle İlçemiz Bucak’ta son hızla devam etmektedir.

NOT: Ormanın intikamı ve AK Parti’nin düz kesimci orman politikasının iflası

BÖLGEMİZDEKİ 2-3 FİRMAYA AĞAÇ MI TEDARİK EDİLİYOR?

“Bugün maalesef Taşyayla- Belören-Seydiköy vb. köylerimizde bizzat şahit olduğumuz bu katliamın gerçekten sebebi acaba bölgemizde bulunan 2-3 tane firmaya ağaç temin etmek ve ilçemiz Orman Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıllardaki AĞAÇ SATMA REKORUNU geçmek midir?”

Yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgını şartlarında daha fazla oksijene, kuraklık nedeniyle barajlarımıza daha fazla suya ihtiyaç gösterirken neden bu ağaç katliamına gidildiğini sorgulayan Başkan Sönmez son olarak şu görüşlere yer verdi:

“Buradan İlimiz tüm Milletvekillerine Bucak halkı adına bir çağrıda bulunuyorum. Lütfen Bu Orman Katliamını durdurun. Akdeniz Bölgesi’nin en kaliteli ağaçlarının Bucak Ormanlarındaki çam sedir ağaçları olduğunu biliyoruz, siz de biliyorsunuz ,aslında vicdanınız el vermiyor ama maalesef nefsinize yenik düşüyorsunuz!!! Vicdanınızla neden baş başa kalıp muhasebe yapmıyorsunuz? Eminim ki o muhasebeyi yapsanız, o güzelim nazar değmesin diye bakmaya bile kıyamadığımız Ormanlarımızın yok olmasına göz yummazdınız? Bugün kesilen ağaçların yerine dikeceğimiz bir çam ağacı fidanının Ormana Dönüşmesinin en az 30 yıl alacağını biliyor musunuz? Bugünkü yaşlarınızın üzerine 30-40 yıl daha ilave edin bakalım, Acaba bugün dikeceğimiz Çam fidelerinin ormana dönüştüğünü görebilecek misiniz? Buna Ömrünüz ve Ömrümüz Yetecek mi?”

Fotoğraflar ve video: (Bucak İYİ Parti)

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir