“Ben demiştim” demenin dayanılmaz elemi

Başbakan Davutoğlu’nun dünkü grup toplantısındaki veda ve istifa gibi konuşması, akşamüzeri saraya çıkarak Cumhurbaşkanıyla 1 saat 40 dakika görüşmesi, görüşmeden istifa değil ama Davutoğlu’nun aday olmayacağı AKP kongresi kararının çıkması, ABD kara gücü bölücü terör örgütü PKK’nin kuyruğundaki CHP’nin hali perişanı ve MHP’deki hercümerç Ankara kulislerini bir anda erken seçim havasını soktu. Ağustos’ta, en geç Sonbahar’da erken seçim ihtimali menzile girdi. KıvılcımHaber, 3 ay önce yazmıştı; “Buyurun Erken seçime; 2016 yılının yeni bir seçim yılı olduğunun 4 işareti” diye!

Basın yayın organlarının epeydir yazıp çizdiği, Erdoğan-Davutoğlu çatışmasının son günlerde manşetlere çıktığı siyasi gelişme en nihayet dünkü AKP grup toplantısında Davutoğlu’nun adeta veda ve istifa sinyalleri veren konuşması, daha sonra Saray’da Cumhurbaşkanıyla 1 saat 40 dakika görüşmesi sonucunda AKP’de Mayıs ayında kongre ve kongrede Davutoğlu’nun aday olmama kararı, buna bir de teröre karşı mücadelenin iyice alevlenmesi sonucu açılım vb süreçler nedeniyle kamuoyunda AKP aleyhine bir tepkinin oluşmaya başlaması, MHP’deki kaos ve belirsizlik, PKK kuyrukçuluğundan kurtulamayan ve halkta büyük tepki toplayan CHP’deki açmazlar da eklenince Ağustos, en geç Sonbahar’da bir baskın seçimi gündeme getirdi ve KıvılcımHaber’in analizlerini doğruladı. KıvılcımHaber, 3 ay önce yazmıştı; “Buyurun Erken seçime; 2016 yılının yeni bir seçim yılı olduğunun 4 işareti” diye! (TIKLAYIP OKUYUN)

DAVUTOĞLU İSTİFA ETMİYOR; OLAĞANÜSTÜ KONGREDE ADAY OLMAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasındaki gitgide artarak son aylarda doruğa çıkan çelişki ve gerilim, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP’yi) olağan üstü genel kurul kararına kadar götürdü. Kamuoyunun dikkatlerini çevirdiği Saray’daki zirveden, AKP grup toplantısında ‘bir faninin vazgeçeceği her makamdan vazgeçerim ama bu kutsal davanın zarar görmesine izin vermem’ sözleriyle istifa edeceğinin sinyallerini veren Davutoğlu’nun istifası yerine genel kurulda aday olmayacağı kongre kararının kesin tarihi MYK’da belirlenecek.

KIVILCIM HABER AYLAR ÖNCESİNDEN, “HADİ BUYURUN

YENİ BİR SEÇİME” BAŞLIKLI YAZISIYLA DURUMU KAMUOYUNA DUYURMUŞTU

KIVILCIMHABER, aylar öncesinde şöyle yazmıştı, “Hadi buyurun yeni bir seçime! 2016 yılının yeni bir seçim yılı olduğunun 4 işareti” başlığı ile.

“Geçen yıl, 2015’de 2 seçim geçirdik; ülke ve ekonomi bunu kaldırmaz demeyin! Hiçbir şey olmaz, merak etmeyin. Erdoğan, başkan olamıyor. Yüzde 49,5’la ülkeyi yönetemez halde. Türkiye Cumhuriyeti devleti iki başlı bir görüntü veriyor. Fiilen başkanlık yapmakla beraber henüz bunu yasal zemine oturtamadı; yani anayasa yapamıyor. Pembe tablolar çizseler de ekonomi alarm veriyor; Hedge fonlar çıkışa geçti, yenisi gelmiyor. Hoca Nasreddin’den uyarlarsak, parayı bulan yönetiyordu ancak uluslararası düzlemde para bulmak zora girdi. Borçlanma ekonomisi duvara dayandı yani. Türkiye’nin nesnel zorunlulukları (mecburiyetleri) üretim ekonomisini işaret ediyor. Ancak bu yönetimde bu yetenek görülmüyor.

“Bu şartlarda AKP ve Erdoğan’ı hemen şimdi seçime zorlayan 4 işaret bulunmaktadır.”

SARAY TARAFINDAN SEÇİM STARTI VERİLDİ

Bu dört işareti destekleyen gelişmeler sürecin sonraki aşamalarında çoğaldı. AKP’deki reisçi takımı partideki çatışma ve gerilimin yeni anayasa ve başkanlık sistemi için açmazlar oluşturduğunu çok önceden görmüş ve erken seçim çalışması başlatmıştı. Bunun işaretleri vardı. Saray, MHP’deki belirsizlik ve kaos durumunu, Amerikan kara gücü bölücü terör örgütü PKK’nin hendeklere gömülmesi ve belinin kırılmasına paralel olarak siyasi temsilcisi Halkların Demokratik Partisi (HDP’deki) gerileyişi ve düşüşü, PKK/ HDP’nin kuyruğundan bir türlü kurtulamayan, kamuoyunun ve halkın tasvip etmeyeceği tutumlarda ısrar ederek durmadan kendi bacaklarını kurşun sıkmayı sürdüren, bu nedenle eleştirilerin doruğa çıktığı CHP’deki hali perişan durumu hesaplayarak seçim startı verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir